iPhone'u yüzünden işe alınmadı

Bu haber, elindeki iPhone'uyla hava atmaya meraklı olanları biraz korkutacak!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone'unu gören şirket onu işe almadı

Çin'in Jilin bölgesinde iş görüşmesine giden bir genç, iPhone kullandığının farkedilmesi nedeniyle işe alınmadı.

Kasım'ın sonlarında Changchun şehrinde bir iş görüşmesine katılan dördüncü sınıf öğrencisi Gao, görüşme başladıktan sadece birkaç dakika sonra firmadan "iPhone'lu öğrenciler aramıyoruz" cevabını aldı. Firmanın bu duruşu sergilemesinin nedeni ise "fanboy"ları sevmemesi veya akıllı telefonların iş yerinde kullanılmasını hoş görmemesi değil. Aksine şirket, iPhone'un lüks bir eşya olduğunu ve sadece hayatında zorluk görmemiş şımarık çocuklar tarafından kullanıldığını düşünüyor.

Görüşmeyi yapan şirket yetkilisi, konu hakkında şunları söylemiş:

"iPhone'lu öğrencilerle yapamıyoruz. Sahip olduğunuz her şeyi size ebeveynleriniz almış. Hiçbir şeyi kendiniz çalışarak elde etmemişsiniz. Varlıklısınız ve baskıyı kaldıramazsınız. Bizim şirketimizde çalışmak zordur. Bize buradaki acıları ve ızdırapları kaldırabilecek birisi lazım."

Gao'nun telefonu gerçekten de ona ailesi tarafından satın alınmış, ancak öğrenciye göre bir iPhone taşımak, varlıklı olmanın simgesi değil. Görünüşe bakılırsa Çin'de işe girmek isteyen gençlerin öncelikle iPhone'larını saklaması veya Çin üretimi cepleri kullanması gerekecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

Helal olsun ... Keşke ülkemizdede böyle olsa

@06 Ara 2012 15:09 zorla çakma galaxy mi kullanalım? çok istiyosan çine gidebilirsin.

Çindeki klasik köle işçi mantığının bir yansıması.

işte TOKAT gibi cevap

HELAL OLSUN BU ŞİRKET'E. İNŞALLAH ÇOK KAZANIRLAR.

bence doğru bir karar, iphone pişmanlıktır...

Komik ama işe girememesi kötü olmuş :D

Enteresan bir bakış açısı, orada nasıldır bilemem ama burada muhtemelen öyledir....

ben babamdan birsey görmedim, kendi imkanlarimla ve alin terimle iphone 3 ve 4 aldim, sonra samsung s3'e gectim. Bu daha cok takdir edilecek durum degil mi bu sirkettekilerin mantigina göre?Yaptiklari tam anlamiyla aptallik...

@06 Ara 2012 16:25 sen babandan görmemiş olabilirsin;ama sen zaten hiç bir şey görmemişin bu belli oda yaşınla alakalı;normaldir pahalı bir şey almak karşı taraftan takdir görmekse o telefona vereceğim parayla bir garibanı giydirir. karnını doyururum.hangisi daha güzel sence.................

iPhone hava atma makinesi haline geldi. Türkiye'de iPhone 5'in 3.200 TL'den satışa çıkarıldığında stokların tükenmesi bunu çok iyi bir şekilde açıklıyor.

@06 Ara 2012 16:30 o fiyata alınan iphoneların sonradan devlet tarafından kapattırılmasıda vardı

@06 Ara 2012 16:30 iphone hala Türkiye'ye yasal olarak gelmediği halde ne bu telaş? hava atmak için alan çok var ama genelleme yapınca durum çok kötü bi hal alıyor. iphone telefonum yok ama hava atmak için kullanmayan bir çok kişi tanıyorum. bu hakaretleri hak etmiyorlar.

bahsedilen kişi bir öğrenci ve büyük ihtimal hayatında ki ilk işi olacak. kendin çalışır kazanırsın iphone alırsın ona kimse bir şey diyemez. burada ki mesele çocuğun el bebek para içinde büyüyen ve hayat adını hiçbir zorluk görmemiş olması. şirket bunu göz önünde bulundurmuş. o çocuk oraya altında lüks bir arabaylada gitmiş olsa büyük ihtimal aynı muameleyi görürdü.

Apple 'ı sevmeyen kişiler genellikle ona ulaşamayanlardır :)

@06 Ara 2012 17:22 HAHAHAHAHA sağol ya çok güldüm sen ulaştın demek bu arada samsung diyecekdin galiba nede olsa tüm parçalarını temin eden samsung olunca;geriye ne kaldıysa:))))))))

@06 Ara 2012 17:22 arkadaşım benim kullandığım bilgisayar 5bin küsür tl. değerinde. iş nedeniyle aldım. Şu ana kadar kullandığım telefonlar hep üst düzey telefonlardı. O kadar saatlerimi harcayıp kazandığım parayı beni mikseler gidip hiçbi işe yaramayan iphone a vermem. Öncelikleri işe yarar bir telefon almaktan yana olan kimse o telefona o parayı vermez. Ama hava atıcam dersen git al. Ayrıcalık sanıyorsunuz paranızla rezil olmayı.

haklılar tabi, gereksiz bir pahalılık iphon

tam saçmalardan seçme bir durum olmuş :) zaten çin gibi çakmalar diyarı bir yerden de bu beklenirdi...

@06 Ara 2012 18:01 Çakmalar diyarı dediğin ülke 4 seneye ekonomisini 3 e katlamış bir millet arkadaşım. Aldığın telefonda oranın üretimi hatırlatırım ;)

mantıklı bir yaklaşım. ama burada mesele apple veya samsung değil. mesele, hiçbir maddi geliri olmayan bir öğrencinin lüks bir eşya (iphone) kullanıyor olması. hayatı boyunca el bebek gül bebek büyütülmüş bir çocuğun, zor şartlarda çalışabileceğine, baskı altında doğru kararlar verebileceğine inanmamışlar. mantıksız da değil. etrafınızdaki zengin ailelerden gelen şımarık çocuklara bakın ve onları sorumluluk ve dayanıklılık gerektiren bir işte hayal edin.. mesele bu.

iphone kullanan insanin g.tü kalkar (bazilari haric) ama gercekte xperia ve galaksi basta olmak üzere iphone u ezer gecer

Londrada tanidigim hemen hemen bircok insan iphone sahibi, benimde iphone telimin olmasini cok isterdim amma benim gelecegim daha onemli, buyuzden altina yatirimimi yapmak zorundayim.....ve akilli bir insan yeni smartphone teknolojisine kanmaz cunku sagliga enbuyuk tehlike....amma yinede belki birgun bende kararimi degistirebilirim :)

@06 Ara 2012 18:44 eski telefonlar daha fazla radyasyon yayıyormuş..

hayatında zorluk görmemiş şımarık çocuklar tarafından kullanılan tekno tuğları sadece zengin veledleri kullanır adam haklı... işçi ve memur Apple Iphone kullanmaz...

APPLE NEDEN ULAŞILMAZ OLSUN Kİ.. TAKSİT TAKSİT ALIR, YİNE ALIR VATANDAŞIMIZ. AMA PEK KIYMET VERİLMEDİĞİ İÇİN ALINMIYOR. ANLAYIN ARTIK, STEVE JOBS NE ZAMAN Kİ VEFAT ETTİ, APPLE BİTTİ. STEVE BABA HAYATTA OLSAYDI, EMİNİM Kİ TELEFONUN BOYUNU UZATMAZ, TELEFONA VE DİĞERLERİNE DAHA AKILCI YENİLİKLER GETİRİRDİ.

BU ARADA ÇİN'İ KÜÇÜMSEMEYİN BENCE, ADAMLAR ÇALIŞIYOR OĞLUM. SEN DE BÜTÜN GÜN YATMA, ÇALIŞ; SENİN DE OLSUN.

Bence direk o sebepten olmamalıydı bende iphone aldım ama tamamen kendi paramla babamdan zerre yardım görmeden bütün imkanlarımı kullanarak tabi bu durumda yatırımı telefona yapmakta mantıklı değil ama istediğine ulaşmak için çaba göstermek mantıklı :)

Herhalde bu sozleri duysaydim kesin turk sirketi derdim ama yalniz degilmisiz!

dandirik çinden incilerrrr.....

bence 'içi boş, uygulamaları yüklenmeden; rehberden toplu kişi silinmesine bile imkan vermeyen bir telefona' bu kadar parayı ödediğiniz için şirketimizin istediği gerekli zeka kapasitesine yeterli olmadığınız anlaşılmıştır. Başvurduğunu için teşekkür ederiz ;)

@07 Ara 2012 01:18 insanlar hakkinda böyle konusuyor olmanda senin zeka seviyeni bir hayli gösterdi

bahsi haberde geçen firmaya annem tarafından satın alınmış samsung galaxy 3 telefonla iş başvuru mülakatına girdim, bu haberde söylenen aynı gerekçe ile benide işe almadılar.

sadece iphone`u olanı işe almıyorlar diye birşey yok yani

@07 Ara 2012 14:08 yazının başında "bu haber gerçek değil" lafı yazıyı tamamlayan bir şakaydı, keşke bütün yazıyı okusaydınız silmeden önce :(

@Ziyaretçi 07 Ara 2012 14:08 Sen haritada çini bulabiliyormusun? Palavra sıkma, haberde firmanın adı verilmiyor.

Sen de yorum yaz