iPhone'un göğüslü uygulamasına sansür

Apple, daha önce adını değiştirttiği "göğüslü" iPhone uygulamasını rahat bırakmamaya kararlı.

  • Ümit Öncel
Popüler iPhone uygulamasına sansür
İşte tartışmaların merkezindeki uygulama: Wobble...

Apple'ın popüler cep telefonu iPhone'un bu kadar tutmasının nedenlerinden biri de, bağımsız geliştiricilerin iPhone'larda çalışabilecek uygulamalar hazırlamasına olanak vermesi. Bu sayede pek çok yazılım geliştiricisi kendi uygulamalarını yazıp, Apple'ın online mağazasında satabiliyor, kullanıcılar da farklı uygulamalar ile telefonlarının özelliklerini geliştirebiliyorlar. Hatta Microsoft bile iPhone için bir uygulama geliştirmişti.

Fakat Apple bu konuda oldukça hassas davranarak, kullanıcıları kızdırabilecek uygulamaları engellemeye çalışıyor. Daha önce Jon Atherton, iBoobs (boobs = göğüsler) adlı bir uygulama geliştirmişti fakat Apple uygulamanın adından memnun kalmamış ve değiştirilmesini istemişti. Atherton uygulamanın adını Wobble olarak değiştirerek tekrar satışa sunmuş ve uygulama kısa sürede çok tutmuştu. Şu anda iPhone'un en çok satan uygulamaları arasında yer alan Wobble'ın tanıtım kelimeleri de Apple'ı rahatsız etmeye başladı. Atherton, bir Apple çalışanın kendisini arayarak, tanıtım kelimeleri arasında da göğüs anlamına gelen boobs gibi kelimelerin yer almamasını "rica etti". Atherton benzer kelimelerin iTunes sitesindeki farklı şarkılarda defalarca geçtiğini söylese de, görüştüğü Apple yetkilisi müzik konusu ile başka bir departmanın ilgilendiğini ve iPhone uygulamalarında bu kelimelere izin verilmeyeceği konusunda ısrarlı oldu. Atheton mecburen Wobble tanıtım kelimeleri yeniden düzenledi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

iPhone sapık icadı

apple a ne oluyor ki canım ne isterse onu çalıştırırım telefonda zaten bir iphone kaç paraya alınıyor bir de aldıktan sonra apple'a mı soracak millet cihazla ne yapılacağını...

ya-ya-ya şa-şa-şa wooble wooble çok yaşa :D:D mhuaha

demekki adam milletin nelerden hoşlandığını biliyor ama çok ta güzel bir uygulama değil tasfir etmiyorum...

peki yeni keleme nedir onu yazmamışsınız.

Uygulama ne işe yarıyor (göğüsleri mi büyütüyor mesela) yazılmamış ,CHIP'in bazen insanların merak edecekleri küçük ayrıntıları unutmasına çok şaşırıyorum . illa ki google'dan mı arayalım :(

CHIP Online Notu: Videomuzu izleyebilirsiniz.

Uygulama şöyle çalışıyor ,uygulamayı açıp telefonunuzdaki herhangi bir resmi seçiyorsunuz ,daha sonra hedef tahtası şeklinde bir imleçle resim üzerinde belirli bölgeleri (göğüs olmak zorunda değil herhangi bi yer ) işaretliyorsunuz ,imleç sayısı sınırsız ve büyüklüğü ayarlanabiliyor ,daha sonra telefonu salladığınızda işaretlediğiniz yerler de sallanıyor :D uygulama bunu çok gerçekçi yapıyor ve itiraf etmeliyim ki 3 tane bikinili hatunun arkadan çekilmiş fotolarında popolarının sağa sola sallanması çoook komik görünüyordu .

Eğlence anlayışı kişiden kişiye değişmekle birlikte ,en yakın arkadaşına böyle bir şey yapmak çok eğlenceli olabilir :D

Sen de yorum yaz