iPhone'un "ucuz" sürümü bu sene gelebilir!

Apple, bu kez gerçekten "ucuza satacağı bir iPhone" mu hazırlıyor? İlk sinyaller içeride...

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone'un "ucuz" sürümü bu sene gelebilir!

Yeni ortaya çıkan bir rapor, Apple'ın belirli ülkeler için ucuz bir iPhone üreteceği iddialarını tekrar su yüzüne çıkardı.

Apple'ın tedarik zincirinden sağladığı bilgiye dayanan Digitimes, şirketin Çin ve diğer gelişmekte olan piyasalar için 2013'ün ikinci yarısında farklı bir iPhone satışa sunacağını iddia etti. Digitimes'ın kaynaklarına göre çok daha hesaplı olacak bu iPhone'un ekranı daha büyük, tasarımı ise farklı olacak.

Bununla birlikte hesaplı bir iPhone'un neden daha büyük bir erkana sahip olduğu bilinmiyor. Daha büyük ekranlara genellikle daha iyi ceplerde rastlandığından, Digitimes'in kaynakları (daha önce olduğu gibi) yanılıyor da olabilir.

Ancak ucuz iPhone iddiaları yeni değil. Geçtiğimiz hafta Strategy Analytics analisti Neil Mawston da "Apple'ın önümüzdeki üç sene içinde bütçesi iPhone'a yetmeyen yüzlerce milyon ön-ödemeli kullanıcı için bir iPhone mini çıkarabileceğini" söylemişti.

Jefferies analisti Peter Misek ise Digitimes'ın kaynaklarından gelen bilgilere katılıyor. Digitimes'a göre Qualcomm'un çift ve dört çekirdekli Snapdragon çipsetleri, cihazda kendine yer bulabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

sevgili Apple'ın sadece iphone değil diğer nacizane hiçbir ürününün ucuz veya indirimli olarak geleceğini düşünmek bile istemiyorum. sonuçta elit, ayrıcalıklı ve devrimsel ürünler yaratan bir teknoloji ve bilişim şirketinin ürünlerinin sokakta her önüne gelenin elinde olması tek kelimeyle korkunç....

@10 Oca 2013 13:41 Al işte ben diyorum. Bu epılcılar sırf fiyatı yüksek ve sadece bazı kişiler alabiliyor diye epılı bi şey zannediyor. Diyorum inanmıyorsunuz.

@10 Oca 2013 13:41 sizin gibi insanlara bencil diyoruz. parası olan elitmi oluyor. neye göre elitsiniz diğer insanlardan farklısınız. telefonun özelliklerini say desem sayamazsın. ısırılmış elma hastası

@10 Oca 2013 13:41 hakikaten ya apple böyle bişey yaparsa kalitesini iyice düşürür yazık olur bence

ne korkunç bir düşünce böyle. "elit, ayrıcalıklı ve devrimsel" ürünler "sokakta her önüne gelenin elinde" olması korkunçmuş. Apple babanızın şirketi değilken neden bu kadar yüceltiyorsunuz anlamış değilim. Ben de seviyorum ama o kadar yani. Sokak diyip önüne gelen diyip düşük bütçeli insanları neden böyle küçümsüyorsunuz anlamış değilim. Oubırakıadam parasını veriyor sonuçta bu ürünün. çalmıyor çırpmıyor. ona rağmen "apple ürünleri sokakta her önüne gelenin elinde olması korkunç" gibi bir yerme yapıyorsunuz. marka hastalığını, apple fanatikliği bize insanlığı unutturacak ve "sen şu bütçelisin bu markayı alamazsın" gibi bir ayrıma götürecekse eğer, daha iyi bir telefondan ziyade daha iyi bir ahlaka ihtiyacımız var demektir.

@10 Oca 2013 13:41 zaten herkesin elinde yok mu iphone?

@10 Oca 2013 13:41 sokaktaki insanla senin ne farkın var. onların elleri yokmu kullanabilcek

@10 Oca 2013 13:41 Marjinal olalım yani

@10 Oca 2013 13:41 Apple ürünlerini maddi durumu iyi olanların haricinde insanların da kullanabilecek olması sizi çok mu rahatsız etti. bir söz vardır insanlar ne oldum değil ne olacağım demeli. O parasına güvenenip kendini elit zannedenler, başka telefon kullananlara tepeden bakanlar gün gelir tepetaklak oluverirler ellerinde iPhone' larıyla beraber. O aşağıladıkları insanlara muhtaç oluverirler...

Mini bence saçmalıktan başka bir şey değil mini alacağına bir önceki modeli alsın yada şirket daha ucuza satsın.

gelsin tabi ozaman görürüm samsungu

@10 Oca 2013 15:22 lan mallar note 2 kullanıyorum kendimi bildim bileli nokıa kullandım androide geceli altı ay oldu arkadaslarımın hepsinde ıphone var karsılastırıyoruz hepside note ikime hayran gercektende jell bean oldukca akıcı olmus ıphoneden geri kalır hibir yanı yok tamam ıphonenın sistemi güzel ama samsungda cok güzel iş cıkartmıs helal olsun diyeceksin ıphone parasının hakkını haketmiyor güzel cihaz ok ama o iş bitti diğer firmalarda süper işler cıkartıyolar görürsünüz en gec 5 seneye iphoneye ot yolduracaklar şimdiden başladılar bile aplle batar millet yediği kazıklar kalır ilk cıkısı süperdi ıphonenin sistemide ama diğer firmalarda cok yol katettiler haklarını vermek lazım ıphonenin tekelciliğini biitirdiler ne kadar cok rekabet okadar iyi biz müşteriler için siz özelliklede samsunga dua edin o olmasa ıphone 5 besbin tlden alırdınız şimdi özetle fanboyluk yapmaya gerek yok herkes calısıyo iiyi işler cıkarıyolar takdir edeceksin işine geleni alacaksın aplleyede tşklr nedenmi herseyin en iyisini bir arada cıkararak vede güzel bir işletim sistemi ilede cıtayı en tavana cekti önceden ne yapıyolardı en pahalı cihaza birini koysalar diğer özelliği koymuyolardı ama apple bunu kırdı tşklr elma tşklr diğer firmalar saygılar

@10 Oca 2013 22:06 note 2'nin güzel bir cihaz olduğuna katılıyorum, ama Samsung olmasaydı iPhone beşbin lira olurdu lafı gerçekçi değil. iPhone ilk çıktığı 2007'den beri aynı fiyata satılıyor. Ayrıca iPhone'dan önce de üst düzey telefonlar 2000TL civarına satılıyordu. Apple olmasaydı Samsung ya da diğerleri atılım yapmak için bu kadar uğraşmaz daha dandik cihazları halen üst düzey ürün diye satıyor olurlardı.

gelsin tabi ozaman görürüm samsungu

bu marka bagimlisi guruhun bilinc seviyesi bu seviyede kalirsa 2-3 maas parayi verip yine alirlar.

i nan mı yo rum

Büyük ekranlı iPhone'u daha ucuz yaparak, insanlarda 'Ekranın büyük olması kötüdür' imajı yaratıp bazı insanlardaki algıyı değiştirerek kendisine çekmeyi öngörüyor olabilir. Eğer böyleyse çok zekice bir pazarlama taktiği.

Însan kendisini nasil bir ceptelefonu ile elit olabilir vay be :-) elit lik bir aracla made ile deyil insanin beyin donanimiyla ilgilidir. Sokakta su an cogu coluk cocuk genc var iphone li ve ya samsung lu simdi bunlar ELİT mi cok guldum kafayi yemis bu iphone tifosileri :-)

@10 Oca 2013 20:24 ikinci el çakma telefonları dedemde kullanır... yiyorsa türkiyeye ilk giriş yaptığı fiyattan al bakim :=)

Apple yanlış yolda gidiyor. Haklı olabillirler tabi Android' de çok ucuz telefonlar var ama Apple her zaman başta gelirdi yazık gerçekten. Mini iPad'e öyle çıktı gerçekten.

Sen de yorum yaz