iPhone'unuzu kırmamak için 4 neden!

iPhone'u kırarak yeni özelliklere kavuşabilirsiniz ama bu 4 yan etki hiç aklınıza geliyor mu?

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone'unuzu kırmamak için 4 neden!
Jailbreak, iOS cihazınızda bir takım dezavantajlar da oluşturuyor

iPhone, iPad ve iPod touch kullanıcıları, cihazlarında birçok yeni fırsat sunması nedeniyle onları 'jailbreak'liyorlar'. Jailbreak sayesinde birçok yeni seçeğene ve özgürlüğe sahip olmak mümkün ancak iPhone'unuzu kırmak; uğraşmak istemeyeceğiniz birçok soruna da yol açabiliyor. İşte iPhone'unuzu kırmanıza engel olabilecek 4 neden:

Kararlılık ve güvenliğe paydos: iPhone'unuzu kırmak işlevselliği artırmak konusunda size birçok seçenek sunuyor olsa da bazı şeylerin işlemesini bozabilir. Eklentiler kilitlenmeye daha meyilli hale gelebilir ve sorunun nedenini kendiniz bulmak zorunda olabilirsiniz. Sorunları çözmeye yönelik araçlar var, ancak bunlarla uğraşmak istemeyebilirsiniz. Her şeyin tam anlamıyla çalışmasını istiyorsanız jailbreak'lemek size göre olmayabilir.

Bazı güvenlik uzmanları, jailbreak'in sunduğu yeni olasılıkların yeni güvenlik açıkları anlamına da geldiğini savunuyorlar. Bunları da engelleyecek yollar mevcut ancak bütün mesele uğraşmak isteyip istemediğiniz.

Diğer nedenler

Jailbreak işlemi sırasında çıkabilecek sorunlara karşı 3-4 saatinizi ayırmanız gerekli

iOS güncellemeleri eskisi kadar hızlı ve kolay olmaz: Jailbreak'li bir cihazı güncellediğinizde Jailbreak'i kaybederseniz ve onu tekrar uygulamanız, kırılmış uygulamaları tekrar yüklemeniz gerekir. Bu işlemi kolaylaştıran araçlar olsa da gerçek bir işletim sistemi güncellemesi kadar rahat olmayacaktır.

Sık sık geri yükleyeceksiniz: Jailbreak'lemek oldukça kolay bir işlem olsa da zaman zaman işe yaramayabiliyor. Bu durumda aynı işlemi tekrar tekrar denemek zorunda kalıyorsunuz, bazen de tam geri yükleme yapmanız gerekiyor. iOS'u geri yüklemek çok fazla zaman almasa da tüm müziklerinizi, fotoğraflarınızı vs. geri yüklemek çok hızlı bir işlem değil.

İyi jailbreak uygulamaları pahalı: iTunes App Store'daki uygulamalara para ödemeyi sevmiyorsanız, bunu Cydia Store'da yapmaktan nefret edebilirsiniz. En iyi uygulamalar genellikle ücretli ve ortalama olarak iTunes'dakinden pahalı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

İyi jailbreak uygulamaları pahalı olabilir ama almak zorunda değilsiniz ki! Telefonu kırmadan önce Cydia Store bir işinize yaramayacak ama kırdıktan sonra en azından para ödeyip alabilirsiniz. Veya App Store'a devam diyebilirisiniz. Bu bir dezavantaj değildir. App Store üstüne Cydia Store da kullanabiliyorsunuz ki bu bir avantajdır (korsan olayından bahsetmedim bile)...

Bunların hiç biri sorun değil, en önemli sorun cihazın garanti dışı kalması.
Bir de i phoneyi kırmak için en önemli neden korsan program yükleyebilmektir. :) (hiç iphone'um olmadı) :)

palavra bunlar.

jailbreak hapisten kaçış demek hapisten kaçamadıktan sonra güvenlik ve hız ne işe yarar.
ayriyeten cydia da doğru kaynakları eklersen herşey bedavadır bu yazıyı hazırlayan bilmeden sallamasın.
jailbreak yoksa kanat'ta bu kadar basit.

Bugüne kadar hep jailbreak'li ipad ve iphone kullandım. Güvenlik açıkları oluşmuş olabilir, performansı da biraz etkileyebilir ama onun dışında hiçbir sorun yaşamadım.

bunlar fasafiso cihazın garanti dışı kalması dışında kayda değer bir yan etkisi yoktur.

eger jb yani jailbreak yapmazsanız altın kafesteki bir kuş gibisinizde kanadınız var altın kafeste olsanızda uçamazsınız kafesten çıkarsanız sınırları zorlayabilirsiniz

bu konuyu açman için apple sana kaç para verdi :D

Size tecrübe ettiğim bir olay; haftada bir kaç kez telefonumu tv'ye bağlayıp film izlemek için kullanıyorum. JB yaptıktan sonra ise apple tv kablosu işlevini yitiriyor...

Cihazın orjinalliğini bozmak sizce ne kadar mantıklı? Bir arkadaşım jb'li kullanıyor cihaz tam kahırlık olmuş. Gerçi benim kullandığım cihaz ile fark var arada ama yinede illegal yollara karşıyım..

yıllardır jaılbreak lı kullanıyorum hıc bı sorun yok apple amca merak etme:D

"İyi jailbreak uygulamaları pahalı: iTunes App Store'daki uygulamalara para ödemeyi sevmiyorsanız, bunu Cydia Store'da yapmaktan nefret edebilirsiniz. En iyi uygulamalar genellikle ücretli ve ortalama olarak iTunes'dakinden pahalı."

Aynı iPhone'dan mı bahsediyoruz?

Parasıyla rezil olmak isteyen alır.
Apple iyidir, şöyledir, böyledir, hızlıdır, virüs azdır vs... Ya bırakın ne apple mış kardeşim. Tabi bozulmaz, virüs zor girer ya da hızlıdır Niye ?

Basit; içine hiçbir şey yüklenmiyor da onun için. Arkadaş 3000 küsür TL ye Macbook pc aldı deli oldu, dayanamadı Apple a Windows 7 kurdurdu bana. Tabi kurulan sistem cihaza göre olmayınca bir çok kısayol tuşunu da kullanamaz oldu, touchpad desen sağ click yok. Neyse apple a bu kadar sövmek bile fazla...

Verilen onca para, alınan casus bir alet (ortaya çıkınca mecburen düzelttiler ki bir de ilk açıklamaları ; asıl şu casus bu casus diye çamur atmak oldu), sanal zincir ve kelepçelerle bağlı bir işletim sistemi vs vs...

jailbreksız apple; yüksek güvenlikli hapishaneye benzer. hayatın güvencededir. fakat özgür değilsindir. jailbreklı apple ise özgürsün ve fakat güvende değilsindir. tercih sizin. bana göre özgürlük için hiç apple almayın. paranızla hapse girmeyin. ama yine de tercih sizin. bu arada benim de hiç apple'ım olmadı. (:-)

12:39

Hayir bu laflari soyleyen adam daha bootcamp suruculerini bile yukleyemiyor. Bir de cihaza laf soyluyor. Niye bu fanatiklik. Windows bilgisayar alanlar memnunsa memnun, mac alanlar memnunsa memnun 3-5 kisi bir sistemi kullanamiyor diye cihazlara laf soylemek mi gerekiyor. 3000 kusur Tl verip de macbook aldiysa o arkadasin o zaman onda bi sorun var ki acikcasi turkiyeden bi apple urunu almak bence hic akil mantik alacak turden degil. Demekki sirf gosteris icin alinmis bir bilgisayar o arkadasinin aldigi. Cunku zaten ihtiyaci olan ve kullanabilecek olan insanlar mac aliyor. Zaten Windows'lu herhangi bir bilgisayardan memnun olan da mac alma ihtiyaci duymaz. Ihtiyac ve gereksinimlerle alakali birsey

IPAD'a USB ve (paylaşım için)BLUETOOHT koysunlar bende jailbreak yapmayayım.

Apple bilgisayarda teslim oldu, şimdi sıra telefonda... Eller yukarı Apple...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play