iPhone ve Android arasındaki fark açılıyor!

Android ve iOS'lu telefonlar arasındaki fiyat farkı, giderek daha da inanılmaz bir hal alıyor!

  • Cem Şancı
Android ve iPhone arasındaki fiyat farkı açılıyor!

Statista'nın, 2013'teki akıllı telefon satışları üzerinde yaptığı çalışmaya göre, Android telefonların fiyatları ile iPhone fiyatları arasındaki uçurum giderek büyüyor.

2013'te satılan Android telefonların ortalama fiyatı 276 dolar olarak gerçekleşirken aynı dönemde iPhone fiyatlarının ortalaması 650 dolar'da kaldı. Bu da 374 dolarlık fark anlamına geliyor. Yani satılan bir Android telefonun fiyatı, iPhone'un fiyatının %40'ına denk düşüyor. Ancak bunların ortalama değer olduğunu unutmamamk gerekiyor zira HTC One, Samsung Galaxy S4 gibi Android modellerinin fiyatları son derece yüksek. Ancak akıllı telefona geçmek veya telefon yenilemek için Android'in ucuz modellerini tercih eden kullanıcıların fazlalığı nedeniyle Android ekosisteminde telefonların ortalama fiyatı son derece düşük kalıyor. Ayrıca Brezilya gibi gelişmekte olan pazarlarda fiyatı vergilerle beraber 860 dolar'ı bulan iPhone almak herkesin harcı değil ve bu ülkelerde çok yüksek sayıda ucuz Android satılıyor.

Tüm bu etkenler bir araya gelince, son üç yıl içinde Android telefonların ortalama fiyatı 441 dolar'dan, 276 dolar'a düşmüş bulunuyor ve önümüzdeki yıllarda daha da düşeceği tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Windows phonede ucuz

biz o aradaki 374 dolarlık farka kalite, işlevsellik ve farkındalık fiyatı deriz....

oraya Brezilya demişsiniz ama orası bildiğin Türkiye (Trde 1110$)

Ayrıca Brezilya gibi gelişmekte olan pazarlarda fiyatı vergilerle beraber 860 dolar'ı bulan iPhone almak herkesin harcı değil ve bu ülkelerde çok yüksek sayıda ucuz Android satılıyor.................................................................. neden uzak örnek veriyorsunuz ki. içinde yaşadığımız ülkede durum brezilyadan çok mu farklı sanki? farklı ise bile ülkemizde durum daha kötüdür.

ortalamanın ne anlamı var ki...

Satılan Windows Phone' lu telefonların yüzde 40'ı 110 dolarlık lumia 520 olduğunu düşünürsek Windows Phone ikisinde de daha ucuz.

Peki Windows Phone

Brezilya 860$ felan demişsiniz de türkiyede 1000$ civarında :)

Hangi kalite sony z serisi ıpfone lara taş çıkartır o kadar küçük ekran ve durmadan şarj isteyen tel almaktansa andiroid daha iyi

Apple kulları hemen ortaya çıkmış... birde azda olsa ms teknisyeni varmış...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost