iPhone ve Android'de Telefon Rehberi Nasıl Yedeklenir?

iPhone ve Android'de telefon rehberini nasıl yedekleyebilir, nasıl geri yükleyebilirsiniz?

iPhone ve Android'de Telefon Rehberi Yedekleme!

Telefon rehberimizi kaybetmek, telefonumuzda başımıza gelmesinden en hoşlanmadığımız şeylerden. Akıllı telefonlar, kişilerinizi yedeklemeye yönelik işlevleri uzun süredir sunsalar da, her şeye rağmen rehberimizi kaybedebiliyoruz.

Rehberinizle ilgili yaşayabileceğiniz sorunlara bir son vermek, onu güvenli biçimde yedeklemek istiyorsanız, Android'li telefonunuzda veya iPhone'da aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli.

iPhone'da Kişilerinizi Yedekleyin ve Geri Yükleyin

Kişi listeniz, iPhone'unuzdaki en önemli veriler arasında. iCloud'a yedekleme ve iTunes ile PC'nize yedekleme olmak üzere kişilerinizi yedeklemenin iki yolu bulunuyor.

1. Yöntem: iCloud'a yedekleme

- Ayarlar uygulamasını açın ve "iCloud" seçeneğine tıklayın.

- Eğer oturum açmadıysanız, Apple ID'niz ile oturum açın. Apple ID'niz yoksa ekrandaki yönergeleri izleyerek oluşturun.

- "Kişiler" düğmesini etkin hale getirin. Kişileriniz otomatik olarak iCloud'a yedeklenmeye başlanacak.

- Gerekirse "Birleştir" seçeneğini kullanın. Kişilerinizi iCloud'a daha önce yedeklediyseniz, bu kişileri iCloud'dakilerle birleştirmek istediğinizi onaylamanız gerekiyor.

Notlar: Kişiler ayarını etkinleştirdikten sonra kişilerinizde yapacağınız her değişiklik, hemen iCloud ve diğer internete bağlı cihazlarınız ile eşitlenecektir. Kişilerinizi kaydetmek için tam bir iCloud yedeği oluşturmanıza gerek yok.

Kişileri iCloud'dan geri yükleme

- Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın ve iCloud'a dokunun

- Kişiler seçeneği kapalıysa açın. Ardından kişileri tekrar indirmek için seçeneği kapatıp açın.

- Sorulursa Birleştir seçeneğine dokunun.

- Kişiler veya Telefon uygulamasını açarak tüm kişilerin geri yüklenip yüklenmediğini kontrol edin.

2. Yöntem: iTunes ile yedekleme

- iTunes bilgisayarınızda yüklü değilse, apple.com/itunes/download/ adresinden yükleyin.

- iTunes'u açın, cihazınızı bilgisayara bağlayın ve pencerenin üst tarafından iPhone'u seçin (belirmesi birkaç saniye alabilir).

- Özet bölümünde "Şimdi yedekle" düğmesine basın. iTunes, kişilerinizi de içeren tam bir yedek oluşturacak. Bu yedeği kullanarak tüm kişi listenizi geri getirebileceksiniz. Yedekleme işlemi birkaç dakika sürebilir.

Kişileri iTunes yedeğinden geri yükleme

- iTunes'u açın, cihazınızı bilgisayara bağlayın ve pencerenin üst tarafından iPhone'u seçin (belirmesi birkaç saniye alabilir).

- Cihazlar listesinde iPhone'unuza sağ tıklayın ve Yedeği Geri Yükle üzerine tıklayın.

- Tarihlere bakarak en son yedeği seçin ve "Geri Yükle" düğmesine tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bunu yaptığınızda sadece kişileri değil, fotoğraflar, videolar, notlar, takvim, ayarlar gibi her şeyi yedekten geri yüklemiş olacaksınız. iTunes ile sadece kişileri geri yüklemek için PhoneRescue adlı araçtan faydalanabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Evet, rehber meselesi çok önemli bir mesele. Neden? Rehberinizde yüzlerce telefon numarası ve çeşitli bilgiler olabilir. Ve örneğin telefonunuza virüs bulaşabilir. Telefonu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekebilir. Veyahut arızalanabilir veyahut da kaybedebilirsiniz. Öncelikle bulut yedekleme en son kullanacağımız, yedekleme çeşididir; çünkü bulut yedekleme/restorasyonda sorun çıkabilir. O zaman önce en sağlam yedekleme biçimini düşünmeliyiz. >>>

Rehberinize girin ve "Dışa aktar!" seçeneğini seçin! Bu işlem tüm rehberi vcf dosyası olarak telefona kaydedecektir. Sonra bu vcf dosyasını bilgisayara aktarın ve şifreli rar veya zip dosyası haline getirin! Şifre unutmayacağınız bir şifre olmalıdır. Sonra da bu arşiv dosyasını mail kutunuzdaki taslaklar bölümüne konu kısmına küçük bir açıklama yazarak kaydedin! En iyi yöntem budur. Şimdi isterseniz, bulut yedeklemeyi de kullanabilirsiniz. >>>

Diğer taraftan rehber girdilerinizi muntazam bir şekilde oluşturun! İsimleri, soyisimleri imla kurallarına uygun ve anlaşılır bir şekilde yazın! Önemli notları girdilere mutlaka ekleyin! Ayrıca önemli numaralar için de mutlaka özel ziller atayın! Bu telefona bakmadan kimin aradığını anlayabilmeniz için gereklidir. Her numara için bir avatar seçmeniz de telefonunuzun arayüzünün daha estetik görünmesini sağlayacaktır. Bu işlemleri girdiyi oluştururken yapamak çok daha kolaydır...

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
iPhone ve Android'de Telefon Rehberi Yedekleme!
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir