iPhone ve iPad'lere yeni görev!

Eğer bir Phone veya iPad'e sahipseniz, Apple'ın 1 Haziran sürprizi için hazırsınız demektir!

  • Ercan Uğurlu
iPhone ve iPad'lere yeni görev!

Evden içeriye girdiğinizde parmaklarınızı bir kez şıklattığınızda ışıkların yanmasını, televizyon veya bilgisayarın açılmasını, oda ısısının ayarlanmasını ve ev güvenliğinin otomatik olarak sağlanmasını istiyorsanız daha fazlasına da hazırlıklı olun. Zira teknoloji devleri bunun çok ötesine geçmiş durumdalar. Apple, açıklamaya hazırlandığı yeni "yazılım platformu"yla bundan çok daha fazlasıyla ilgileniyor.

Financial Times'ın haberine göre Apple, önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan WWDC 2014'te akıllı evlere yönelik yeni "yazılım platformu"nu duyuracak. Elbette iOS cihazlara yönelik geliştirilen bu platformla birlikte kullanıcı evden içeriye girdiğinde ışıklar otomatik olarak aydınlanacak, oda sıcaklığı düzenlenecek, güvenlik sağlanacak ve kullanıcı önceden ev aletleri üzerinde daha başka ne gibi tanımlamalar belirlediyse hepsi otomatik olarak yerine gelecek.  

Apple'ın bu yeni teknolojisini 2 Haziran'da San Francisco'da düzenlenecek olan WWDC 2014'te tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyor. Platform, Apple'ın "Made For iPhone" (MFI) program kapsamında olacak ve iPhone, iPad ve Apple TV gibi iOS cihazlarını kapsayacak. Buna göre elektronik eşya üreticileri MFI özelinde ve Apple standartlarında akıllı cihazlar geliştirebilecekler. Diğer yandan üçüncü parti yazılım geliştiricileri de iOS cihazlar için yazılım üretebilecekler. Böylece çevresel bir ekosistem yaratacak olan Apple, bir kez daha geleceğe yön vermeye hazırlanıyor gibi görünüyor. 2 Haziran'ı heyecanla bekliyoruz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

helal olsun arkasındayız. körü körüne değil tabi eleştirel bakış açısını kaybeden, kendini yansıtmaz başkasınız aynasıdır. :)

Bunun için Apple'a gerek yok ki, tüm akıllı telefonlarla yapılabilir. Sadece biraz destek verilmesi yeterli.

5 gün sonraki haber: samsung akıllı evler için çalışmalara başladı.

@27 May 2014 21:25 uyanda balığa çıkalım SAMSUNG çoktan yaptı bile siz uyuyun...

tüm telefonların yaptığını 3~5 yıl sonra Apple ancak akıl etti...

Samsung'un zaten uzaktan kontrol edilebilen çamaşır makinası, buzdolabı, televizyonları ve samsung'dan bağımsız olarak çoğu akıllı telefonu destekleyen philips akıllı ampuller vardı. Apple öncülük etmiyor var olanı belki az geliştirip kendi sisteminde uygulamaya geçiriyor.

ben o lamba butonuna basarım o lambayı yakarım arkadaş.

apple 2 haziranda takdim edeceği sistem hali hazrda m2m olarak makineler arasında iletişim olarak uygulanmakta motorola starteck telefonlarında hayata geçirmiştir.

yine ilkler ve yine Apple. tebrikler ve teşekkürler...

yahu daha ne yaptığı göstereceği belli değil millet yazmışta yazmış :)

iphone ya da ipad kullanmayan arkadaşlar!!! İlgili haberi, altına illa yorum(!) yazmak için mi ısrarla sonuna kadar okuyorsunuz anlamıyorum. Başlığı görüyorsun. Okumadan geç, seni ilgilendirmiyor!

Sen de yorum yaz