iPhone veya iPad'iniz kapalı da olsa...

Apple'ın yeni patenti, iPhone ve iPad'lerin kapalıyken bile "sırra kadem basmamasını" sağlayacak!

  • Zeynel A. Öztürk
iPhone veya iPad'iniz kapalı da olsa...

Kaybettiği patent davasının ardından Apple, yine bir patent haberiyle karşımızda. ABD merkezli teknoloji firmasının Ocak'ta başvurusunu yaptığı bir patentte, iPhone ve iPad'lerin güçleri kapalıyken bile takip edilebilmesinden bahsediliyor.

Yeni patent, kayıp Apple cihazınızı bulmayı kolaylaştıran "Find My iPhone" uygulamasına eklenecek bir işleve benziyor. Patentte anlatılan yeni teknoloji, çalışması halinde kapalı iPhone ve iPad'leri bile uzaktan takip etmeye olanak tanıyacak.

Patent, cihaz kapatılsa bile geri saymaya devam eden bir sayaçtan bahsediyor. Konum bilgisi istendiğinde, telefon kapalı olsa bile belirli aralıklarla konumu belirlemeye devam ediyor.

Apple, bu yeni teknoloji hakkında herhangi bir açıklama yapmadığından, onu ne zaman göreceğimiz veya görüp görmeyeceğimiz belli değil. Teknoloji gerçeğe dönüşürse, son zamanlarda gerileyen iPhone hırsızlıklarının iyice azalması beklenebilir. Dahası Microsoft, Apple ve Google'ın Temmuz 2015'te devreye almayı planladıkları "öldürme anahtarı" programları, telefon hırsızlığını daha da elverişsiz bir hale getirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

artık telefonu kapatsanız bile sizi takip edeceğiz diyorlar yani.

Gizlilik 0'ın altında yine

@04 Mar 2015 18:05 ahaha bunu bir androidli söylüyor :) güvenklik kim siz kim ya

Takip edilmeyi engellemek için telefonu parçalamak gerekecek. Güzel.

Güzel düşünülmüş fakat zaten sarjı çok uzun gitmiyor şimdi kapalıykende sarjı azalacak. Telefonun şarjı bitebilir bunada çözüm bulunmalı. Sarjın bittiğinde çalınırsa bulman zorlaşır. Ama fikir iyi.

Android cihaz yöneticisi cakmasi olmus

Parcalamak yetmez yakacaksın.

Güvenlik yerlerde yine

"öldürme anahtarı" KillSwitch boyle muhtesem bir sekilde tercume edildigi icin gurur duymaliyiz. Korku filmi gibi lan... Anahtarin laneti... Dininin dininin...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play