iPhone'un Yeni Gizlilik Düğmesi Göründü

Apple'ın endişeye yol açan davranışının ardından söz verdiği konum düğmesi, iOS betasında keşfedildi!

iPhone'un Yeni Gizlilik Düğmesi Göründü

Apple, iPhone 11 kullanıcılarına sözünü verdiği "konum açma ve kapama" düğmesini test etmeye başladı.

Güvenlik araştırmacısı Brian Krebs, geçen sene iPhone 11 Pro'nun konum hizmetleri kapalıyken bile konumunuzu kontrol ettiğini keşfetmişti. Apple'a göre bunun nedeni, iPhone 11 serisinin evrensel olarak kabul edilmeyen bir genişbant çipi kullanmasıydı. Konum sürekli olarak kontrol edilerek çipin yasal olarak kullanılmadığı yerlerde kapatılması sağlanıyordu.

Apple, konum bilgisi toplamadığının altını çizse de firmanın kullanıcının bilgisi olmadan böyle bir davranışta bulunması, gizlilik açısından oldukça endişe vericiydi (özellikle Apple'ın gizliliğe önem veren bir görünüm sergilediği düşünüldüğünde). Gelişmeler üzerine Apple, çipin konum kontrolünü kapatmaya yönelik bir seçenek sunma sözü vermişti.

iOS 13.3.1'de Brandon Butch tarafından keşfedilen yeni seçenek, Konum hizmetleri > Sistem hizmetleri altında "Ağ ve kablosuz" adıyla bulunuyor.

Kullanıcıların tepkisi üzerine Apple tarafından eklenen yeni seçeneğin gizlilik endişelerini bir miktar gidereceği, en azından tepkileri bir süre susturacağı kesin.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Dünya yönetimi 7.5 milyar insanı tek tek takip eder hale geldiyse, durum vahimdir. Toplumları bireylere karşı alenen pasivasyon silahı olarak kullanmak, toplumları suç ortağı yapmak, toplumları herkesin gözünün önünde yapılan katliamlar ile sindirmek, robotlaştırmak ve köleleştirmek artık 1000 sene önceki kadar kolay değil. Dünya nereye kadar böyle yönetilebilir? Dünyayı bu şekilde yönetme hırsının altında ne var? İnsanoğlunu var etmek için toplumların seri katil mi olması gerekir?..

Sen de yorum yaz