iPhone Yükseliyor Ama Android Yine Lider!

Telefon satış rakamları, iPhone'un yükseldiğini söylüyor. Ama lider yine de değişmedi: Android!

iPhone Yükseliyor Ama Android Yine Lider!

Kantar Worldpanel ComTech'in Çarşamba günü yayınladığı yeni rapora göre Android, akıllı telefon işletim sistemlerinde liderliğini sürdürüyor.

Rapora göre Android'li telefonlar, 2016'nın Eylül, Ekim ve Kasım aylarında Çin, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya'da iPhone'dan çok sattılar. Rapor, Android satışlarının ABD'de de iPhone'u geçtiğini, ancak Apple'ın rakibine yetişmek üzere olduğunu söylüyor. 2016'da iPhone 7 ve iPhone 7 Plus'ın çıkmasının ardından iPhone satışları, ABD piyasasının yüzde 43'üne ulaştı. 2015'te aynı dönemde bu oran, yüzde 37 idi. iPhone pazar payı Birleşik Krallık'ta 2015'teki yüzde 39'luk payını 2016'de yüzde 48'e yükseltti. Böylece iPhone, Birleşik Krallık'ta Android'in yüzde 50'lik payına çok yaklaşmış oldu.

Kantar'ın verilerine göre üst üste altı dönem kayıp yaşayan Android, ABD'deki liderliği kaybediyor. 2015'te aynı dönemde yüzde 60 paya sahip Android, 2016'da satışların yüzde 55'ini temsil etti. Bu düşüşte Samsung Galaxy Note 7'nin satışının durdurulmasının payının bulunup bulunmadığı bilinmiyor. Çin'deki tabloya baktığımızda ise Apple'ın ele geçirmek istediği pazarlardan biri olan Çin'de henüz istediğini elde edemediğini görüyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Burada ortaya çıkan şey tek başına bir markanın ne kadar güçlü olduğudur.

windows phone ölmüş ağlayanı yok

Apple aplamız dua etsin note7 patladı yoksa varya iphoen7 bile cortlamıştı neyse S8 de umarım bişeyler olurda apple aplamızdan kurtuluruz

Android çöplükteki telefonda bile var onlarda sayılıyor sanırım sistemini güncel tutan android sistemine göre baksalar ya ???? Komedi bir karşılaştırma olmuş

Birleşik krallıkta Windows Phone %9.1. Gerçekten çok ilginç. Cortana'dan olsa gerek.

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir