iPhone'a yazılımla "donanım" özelliği eklendi

Eski iPhone'un donanımlarında değişiklik yapmadan, ona 3D Touch benzeri bir işlev eklediler!

Oynat Yazılımla iPhone'a "donanım" özelliği ekledil iPhone'un donanımlarında değişiklik yapmadan ona 3D Touch benzeri bir işlev eklediler!

Apple, iPhone 6S'e eklediği 3D Touch teknolojisiyle önemli bir yeniliğe imza atmıştı. Michigan Üniversitesi'nden bir grup mühendis ise bu teknolojiyi yazılım yoluyla bir adım öteye taşımayı, telefonun ne kadar "sıkıldığını" algılamayı başardı.

Peki takım, iPhone'un donanımlarında herhangi bir değişiklik yapmadan, bu işlevi nasıl elde etti? Cevap cihazın hoparlörlerinden ve mikrofonundan geçiyor. Yazılım, insan kulağının algılayamadığı 18kHz frekansında sürekli olarak bir ses çıkarıyor. Bu ses insanlar tarafından duyulmasa da, telefonun mikrofonundan duyulabiliyor. Kullanıcı telefonun kasasını sıktığında, 18kHz'lik tonda küçük değişiklikler oluşuyor. Yazılım, bu değişiklikleri algılayarak komutlara dönüştürüyor. Yazılım, denizaltılarda yer alan algılayıcılara benzer şekilde çalışıyor, ancak gemileri veya engelleri algılamak yerine, sesteki küçük değişiklikleri algılayarak kullanıcının önüne yeni etkileşim seçenekleri sunuyor.

Şimdilik bir araştırma projesi olan yazılım, birçok farklı kullanımın, örneğin telefonu sıkarak kilidi açmanın önünü açabilir veya iPhone 4'ünüzün işlevlerini iPhone 6S'e yaklaştırabilir. Bizce işlevin günün birinde iPhone'un standart özelliği haline gelmemesi için herhangi bir neden yok.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Tabii ondan sonra bu pil niye gunun ortasina bitiyor olur.

Helâl olsun Adamlar yapıyor

@28 Mayıs 2016 16:43 Classical Turkish.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir