iPhone'la rekabet etmenin Samsung'a maliyeti

Galaxy S6'ların pahalı fiyatları, Samsung'un Apple ve iPhone karşısında zorlanmasına neden olabilir!

iPhone'la rekabet etmenin Samsung'a maliyeti

Samsung, yeni Galaxy S6 ve S6 Edge telefonlarıyla Apple'ın en güçlü rakiplerinden. Ancak firmanın bu rekabeti koruyabilmek için cihazlarını iPhone'lardan uygun fiyata sunamaması, onu uzun vadede zorlayabilir.

ABD merkezli araştırma firması IHS Technology'nin raporuna göre Samsung'un 64GB'lık Galaxy S6 Edge'i üretmesi, 290,45 dolara mal oluyor. Firmaya göre bu fiyat, önceki Galaxy S modellerinden ve iPhone'dan yüksek. Reuters'ın hesaplamalarına göre Apple, üretilen her 100 Galaxy S6 Edge modeli için 121 adet 64GB'lık iPhone 6 Plus üretebiliyor. Buna karşın 2010'da Galaxy serisi ve iPhone 4 ortaya çıktığında üretim masrafları hemen hemen eş seviyedeydi.

Samsung'un amiral gemisi cihazlarının 2011'de çıkan Galaxy S2'den bu yana daha maliyetli olduğu, ancak iPhone'a yakın fiyatlardan satıldığı biliniyor. IHS'ye göre Galaxy S4 ve S5'in 32GB'lık sürümleri için ödenen miktarla Apple'ın 16GB'lık iPhone 5 ve 5S'i için ödenen miktar, benzer seviyede. Yeni Galaxy S6 Edge'in ABD'deki fiyatı 799,99 dolar iken, aynı depolama alanına sahip iPhone 6 Plus'ın fiyatı 849,99 dolar. Bu farkın arkasındaki temel neden ise Apple'ın iOS işletim sistemi, yazılım hizmetleri ve ekosistemi.

Piyasa uzmanlarına göre Samsung'un yüksek kalitede donanım sunması, bu sırada fiyatı da kabul edilebilir seviyede tutması gerekiyor. Ancak bu trendin devam etmesi, Samsung'un mobil işinde uzun vadede zorlanması anlamına gelebilir - bu durumda tek çıkış yolu, satış miktarını artırmak olacaktır. Bununla birlikte Samsung'un piyasada çok daha geniş bir telefon portföyünün bulunduğunu da unutmamak gerekli.

Özetlemek gerekirse, Samsung dahil neredeyse tüm Android telefon üreticileri, yıllardır Apple'ın "pahalı fiyat politikasını" eleştiriyorlar. Ama bugün geldiğimiz noktada HTC'nin One M9'u ya da Samsung'un Galaxy S6'ları, bu eleştiriyi geçersiz kılmaya başlamış durumda.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Perfomamslı telefon için iphone

çöpten bir krallık başka ne denir ki

"Apple, üretilen her 100 Galaxy S6 Edge modeli için 121 adet 64GB'lık iPhone 6 Plus üretebiliyor" sen de kendi işletim sistemini satsaydın öyle ağlamazdın samsuckçuk. adam senin bedavaya konduğun android yerine ios yazıyor ve telefonun parasına dahil o. zırlama da adam gibi işletim sistemi yap daha güncelleme vermekten bile acizsin.

Gerçekten de Android'in üstünlüklerinden biri fiyatıydı Samsung ve HTC bunu erittiler resmen. S6 EDGE 2999 TL. O ne öyle ya. iPhone zaten bildiğimiz kazık fiyat politikası ama Samsung bu kadar etiket koymamalı.

canım ülkemde pahalı telefon alabilmek için kredi çeken insanlarımız varken farkedermi Türklere..bizler lüx severiz..pardon sevdirdiler !

"Özetlemek gerekirse, Samsung dahil neredeyse tüm Android telefon üreticileri, yıllardır Apple'ın "pahalı fiyat politikasını" eleştiriyorlar. Ama bugün geldiğimiz noktada HTC'nin One M9'u ya da Samsung'un Galaxy S6'ları, bu eleştiriyi geçersiz kılmaya başlamış durumda." diyen yazar arakadaşımız hem üst kısımda maliyetin bir iphone'dan daha fazla olduğunu demişsin hem bu fazlalığın her bir amiral gemisinde arttığını demişsin hem de neredeyse bir iphone fiyatına demişsin.

@30 Nisan 2015 09:58 Apple iPhone ve Samsung gibi telefonlar Pahalı olabilir. Bu firmalar size geliştirmiş olduğu yazılımı teknolojiyi sunuyorlar. Eğer ki bu teknoloji bütçene göre değilse . Kullanmayacaksın ve boş yere yorum yapmak gerekir. Ve Herşeyden önemlisi Türkiye gibi bir ülkede 3G ve 4G mobil internet teknolojisi tam olarak yaygınlaşmış değil. Kullanımda olan 3G nin band Genişliği 3mb s bile yok. Adı üstünde start telefon , Pahalı Dediğiniz telefonlar sadece telefon değil .

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir