iPhone'lar bomba gibi; ama...

Apple, müthiş iPhone satışları ile gülüyor ama bu düşüş, keyifleri biraz kaçırıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
iPad satışları neden geriliyor?

Apple, 18 milyar dolar kar elde ettiği çeyreği iPhone'lara borçlu. iPad satışları düşmeye devam ederken iPhone satışları, diğer ürün kategorilerini neredeyse ikiye katlamış bulunuyor.

iPad'lerdeki düşüş ise henüz durmuş değil. 2014'ün birinci çeyreğinde 26 milyon iPad satılırken 2015'in birinci çeyreğinde satışların 21 milyona gerilediği gözleniyor. Apple'ın tabletlerine olan talebin gerilemesinde 3 temel neden var.

1. Neden: Phablet'ler tabletlerin yerine geçti

Özellikle Asya piyasası, Xiaomi Note veya Samsung Galaxy Note 4 gibi büyük ekranlı telefonları tercih ediyor. Bunun yanında büyük ekranlı cihaza sahip olmak isteyenler, 7,9 inç'lik iPad Mini 3 yerine 5,5 inç'lik iPhone 6 Plus'ı tercih edebiliyor.

2. Neden: Verimlilik

Rakiplerin 2-in-1 cihazları, çoğu zaman klavye aksesuarıyla iş yapmanıza izin veriyor. Apple bu sorunun farkında olsa da, henüz verimliliğe yönelik bir aksesuar sunmuyor.

3. Neden: Tabletlerin ömrü, beklendiğinden uzun

IDC analistlerine göre tüketiciler, tabletlerini 2-3 senede bir değiştiriyorlar. Ancak tabletini 3 seneden fazla kullananların sayısı da her geçen gün artıyor. Örneğin bir iPad 2'si olan, yeni bir tablet almadan önce iyice düşünüp taşınıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

3. madde dışında söylediklerinize kesinlikle katılmıyorum. adı üstünde bunun adı tablet, phablet veya buna benzer gereksiz ürünlerin ömrü zaten kısa olacaktır ayrıca tabletin esprisi zaten elle kullanılmasıdır klavye veya başka bir aparatla kullanmak isteseler insanlar ona uygun ürünlere yönelir.

Kisacasi yerinde sayiyor . bide android cihazlara rabet daha cok.

Yani Apple para kazanacak diye biz her sene iPad mi alacaktık? Arkadaşlar fanboyluk yapmak için yazmıyorum ama Samsung Galaxy Note 4 var ve hayatım boyunca hiç tablet almadım şimdide almayı düşünmüyorum. Eskiden ihtiyacım vardı ama telefondan sonra gerçekten ihtiyacım kalmadı. Tablet olarak alınabilecek tek şey Microsoft Surface Pro 3 dür. Apple veya Android tabletlerde telefondaki gibi kısıtlısınız ama Microsoft Surface Pro 3 de her şey mümkün klavyesiz laptop ki laptopların ekranı 768 P iken Full HD ve klavye takılabiliyor. İstenilen program yükselebiliyor Knight Metin 2 gibi oyunlar oynanabiliyor.

Tabletin yeri bambaşka.

İlk çıktığı gün aldığım iPad2 hala işimi görmeye devam ediyor. Telefon gibi değiştirmeye ihtiyaç duymuyorum.

Android tabletlerin de artması önemli bir sebep bunun yazılmaması doğru değil. Android 3.0 zamanında Android tabletler verimli değildi ama şimdi işler değişti. Üstelik Samsung tlfları çok sevmesemde Samsung tabletleri en küçüğünden en büyüğüne birçok ihtiyacı karşılıyor. S Serisi ya da Note Serisi tabletler iPad ile çok rahat rekabet edebilecek düzeydeler hatta daha iyi oldukları yerlerde var.

ipad ne ya...

Benim ipad 2 taş gibi maşallah. Bu arada bir ipad 4 aldım birde ipad air. Ev biraz kalabalıkta. Satış azalması hem iyiye hem kötüye yorulabilir. Yeni tablet almadın ama appstore kullanmaya alışsınlar daha iyi. Tasarımla aşırı oynamasalar çok daha azalacaktı satışlar. İnsan tasarım ayrıntılarının hatrına yenileme fikrine kapılıyor. Bu arada 2000 liralık surfac in 1000 liralık ipad ile yarışması bayağı zor. Surface o fiyatlarla zor tutunur piyasada.

diğer tabletlerin çoğu daha ucuz çünkü en büyük sebebi bu kesinlikle..özellikle gelişmekte olan veya büyük pazarlardaki nüfusu düşünürsek misal türkiyede adam 300 tlye tablet almak varken 1000tl niye versin :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play