"iPhone'u Steve Jobs değil, ABD icat etti!"

Önemli isimden gelen bu iddia çok tartışılacak: "iPhone'un babası Steve Jobs değil"

  • Cenk Atlı
"iPhone'u Steve Jobs değil, ABD icat etti!"

ABD Temsilciler Meclisi'nde azınlıkta bulunan Demokratların liderliğini yürüten Nancy Pelosi, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla teknoloji dünyasının gündemine oturdu. Zira Pelosi iPhone'un ardında Steve Jobs ve Apple'ın değil ABD hükumetinin bulunduğunu ifade etti.

Pelosi'ye göre bu akıllı telefondaki neredeyse her şey bizzat devletin yatırımları ve araştırması sonucunda gerçek oldu. Steve Jobs'un iPhone'un tasarımında ve bütün bu teknolojileri bir araya getirmede iyi bir iş çıkardığını belirten Pelosi, ama en nihayetinde bunun devlete bağlı araştırma kurumlarının bir icadı olduğunu öne sürdü.

İddianın ne kadar gerçeği yansıttığı tartışılabilir. Ancak her ne olursa olsun, iPhone'un cep telefonu tarihinde önemli bir kilometre taşı olduğu tartışılamayacak bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

MP3 çaları da Apple (Steve Jobs) icat etmemişti ama iPod ile çok yaygınlaşmasını sağlayan Apple oldu. Önemli olan ürünü ortaya koyup pazarlayabilmek.

adamın dediğine katılıorum. Apple sadece teknolojileri birleştirdi iyileştirdi ve var olan bir sistemi daha iyi halde iyi bir pazarlamayla dünyaya sundu. Donunmatik ekran vardı kullandı. Yazılım vardı kullandı. bunları iyi birleştirmekte başarıda gösterdi. İPHONE olarak İphone adı olmadan piyasaya farklı telefonlar daha önceden sürüldü ama başarısız kaldırlar. gerek telefon yeterli dokunmayı kaldıramıyordu gerekse yapıları düşüktü.

@mustafa2116 en büyük çıkışı Apple isminin verdiği güven sayesinde yaşadı iphone daha piyasaya sürülmeden ilgi çekti Microsoft da o zamanları girmiş olsaydı belki oda bi samsung olmasada htc olurdu piyasada

devlet maddi yardım yapmış olamaz mı?

Tam bir terbiyesizlik. Kişi restorana gitse, afiyetle güzel bir yemek yese, sonra bu yemeği ahçı değil içinde hangi malzeme varsa onları üretenler yaptı dese ne kadar büyük bir haksızlık yapar, kendini ahçı yerine koyan anlar. Mehmet Can.....

Devletin yaptığı belli oluyor zaten.Telefon baştan aşağı sansürlü.

Doğru steve icat etmedi fakat amerika'da icat etmedi. Ben icat ettim ben!

kim dedi steve diye zaten ona inan halk yığınları.

Nasıl önemli bir kilometre taşı yeni hiçbirşey yok. eğer bunun ardında beş para etmez abd varsa vay iphone alanların haline..tüm bilgileriniz?

@14 Haziran 2016 16:30 günaydın... geçmiş olsun. İphone dan veya kameralı ve internetli telefonlardan daha güzel bir istihbarat mı olur! İstediğin ülkeye sorunsuz gir ve kimse anlamıyor ne güzel bişey. Çakal olan amerika...

oyle olsa iphone 1 i tum dunyaya duyururularsi ama duyuramadilar 1i 2yi 3 te zar zor oldu 4 ve sonrainda dunyaya tam anlamiyla duyurdular

Zaten doğrusu bu Steve Jobs pazarlamacıdan başka bişi değildi teknolojik gelişmelerin ve iphone nun ve Mac in babası Steve Wozniak dır.

Samsung Apple mahkeme kavgasında, Samsung; İphone`un 2 Sony`li mühendisin kendi aralarında yaptıkları telefon tasarımı e-mail yazışmalarından direkt arak olduğunu ortaya çıkarmıştı (menü tasarımına kadar herşeyi çalıntı). Öyle kopya sayılır filan değil değil birebir araklamışlar. Sonra Sony`li mühendislerin o telefon tasarımlarının fotoğrafları ve haberleri apar topar internetten kaldırıldı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play