iPhone'un ikinci el piyasası hareketlendi

Ucuz bir iPhone mu istiyorsunuz? İstediğinize ulaşmak için en iyi zaman, belki de şimdidir...

iPhone'un ikinci el piyasası hareketlendi

ABD'de birçok Apple müşterisi operatörler aracılığı ile cihazlarını yeni iPhone modellerine yükseltmek için sözleşmelerini yeniliyorlar. Buna bağlı olarak online alışveriş devi eBay ve Gazelle'nin paylaştığı veriler, sadece bir yıl eski iPhone'lar için, yani iPhone 6 serisi için çok daha büyük bir satış pazarı oluştuğunu gösteriyor.

ABD'nin önde gelen operatörleri erken yükseltme programlarıyla daha fazla kişinin en son iPhone modeline yükseltme yapmasını teşvik ediyor. Apple da iPhone Yükseltme Programıyla kullanıcıların her yıl yeni bir akıllı telefona sahip olabilmelerini sağlıyor.

eBay, Amazon, Gazelle, Glyde ve diğer satış sitelerinde bir yıllık iPhone'ların 300-500 dolar arasında alıcı bulduğu söyleniyor. iPhone satışları Apple'ın gelirinin üçte ikisini oluşturması nedeniyle bu konu Cupertino merkezli şirket için kritik bir öneme sahip.

eBay, bir yıllık modellerin Eylül 2013'ün ilk yarısında ABD iPhone satışlarının yüzde 43'ünü oluşturduğunu bildiriyor. Bu rakam 2014 yılında yüzde elli, bu yıl ise yüzde 52'ye yükselmiş durumda.

Peki kullanılmış iPhone satın almak için en iyi zaman nedir? eBay ve Gazelle temsilcileri yeni bir iPhone modeli açıklanmadan önce sitede yer alan bir önceki modellerin birkaç hafta büyük bir düşüş yaşadığını söylüyor. Yani satıcıların çoğu bunu isteseler de önleyemiyorlar.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

iphone 6 kim ne yapsın anca ömrü 2 sene ama iphone 6s rahat 4 sene daha güncel kalır bunu bilen kullanıcılarda hemen ellerinden çıkarıyorlar iphone 6 kimse appleden bu kadar yenilik beklemiyordu 2gb ram 4k felan filan ben olsam almam zaten kısa bir süre sonra iphone 7 çıkacak sonu yok ama s serileri her zaman en iyi düzenlemeler felan oluyor bir nevi kullanıcıyı kullanıyorlar ilk gösteriyorlar sonra asıl ele alınacak bir cihaz geliyor örnek mi la diyenler olabilir iphone 4 iphone 4s buna örnek

@01 Ekim 2015 11:56 sen olayı çözmüşsün.

@01 Ekim 2015 14:48 Bence arkadaşı Apple kıdemli bir mevkiye getirmeli.

@01 Ekim 2015 11:56 Düşündüm de gerçekten haklısın hep s modelleri güzel oluyor.

4 le 4 s i karşılaştıyor işte ama bilmiyor biri tek biri çift çekirdek diye 6 ile 6s çekirdekleri aynı ya almayın siz elma

@01 Ekim 2015 20:04 çekirdekler kovalasın seni

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir