iPod satışları düşüyor

Uzun bir aradan sonra ilk defa Apple iPod ürünlerinin şirketin gelirlerinde çok az bir payı var.

Apple kârını arttıyor

Apple'dan yapılan açıklamada, geçen seneki 5.26 milyar dolarlık gelirin bu çeyrekte 7.51 milyar dolara ulaştığı belirtildi. 2007 yılının ilk çeyreğinde satışlardan 770 milyon dolar kâr eden Apple'ın bu yılın ilk çeyreğindeki kârı ise 1,05 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Şirketin raporlarına göre, 2,289 milyon Macintosh bilgisayarı, 10,644,000 iPod ve 1,703,000 iPhone ürünü yılın ilk çeyreğinde müşterilerine ulaştı.

Apple'ın CEO'su Steve Jobs, şirketin gelirleri konusunda şunları dile getirdi: "Gelirlerimizin %43 oranında büyümesinden son derece memnunuz. Apple, kurulduğundan bu yana en güçlü dönemini yaşıyor."

Ancak Apple için acaba her şey yolunda mı? Olumlu düşünüldüğünde, 2007'nin ikinci çeyreğinde 891,000 olan notebook satışlarının bu yıl 1,4 milyona ulaşması, notebook pazarında ciddi bir büyümeyi işaret ediyor. Masaüstü sistemleri ise notebook ürünleri kadar olmasa da belirli bir artışı yakalamış bulunuyor. (626,000'den 856,000'e)

iPhone satışları ise Apple'ın istediği gibi gitmiyor. Yıl içinde 10 milyon adet iPhone satmayı planlayan şirket, henüz yılın ikinci çeyreğinde olmamıza rağmen sadece 1,7 milyon adet satabildi.

Ancak asıl sorun iPod satışlarında yaşanıyor. iPod ürünlerinin geçen seneye göre satış oranında düşüş var. 2007 yılının ikinci çeyreğinde 10,644,000 satış rakamına ulaşan Apple iPod, bu yıl aynı dönemde ise 10,549,000'e geriledi. Ancak satış rakamı azalsa da iPod'dan edinilen gelir 100 milyon dolar artarak 1,7 milyar dolardan 1,8 milyar dolara yükseldi. Bu artışın, Apple'ın, iPod ürünlerinin fiyatını arttırmasından ileri geldiği açık.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

ya niye ama yaa >:o

anlamsız anlamsız fikirler düşünceler sen 8 gb ipod u 530 ytl ye satarsan bu ülkede bırakta alan olmasın fazla birşeye benzese içim yanmayacak

iphone satışları istedikleri gibi gitmiyormuş gitmez tabi... sen getir bak türkiyeye iphone nasıl satıyor 399 dolara :)

iPod a hayatta para vermem. Bence 2001'in ürünü Creative Nomad JukeBox her ne kadar dezavantajları bile olsa buseriden üstündür. iPod a vereceğiniz parayı bence Sony NetWalkman'e verin.

aldik bakalim biseye benzicekmi?:)) benim cok hosuma gitti ama bakalim zamanla anlicazz

İpod tasarım olarak çok güzel ama ses kalitesi çok kötü bunun dışında bilgisayar fiyatında mp3 çalan bir ürünü almak saçma 1 kere aldım dahada düşmem aynı hataya creativenin canavar gibi ürünleri ve müziğin tadına gerçekten varıyorsunuz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir