IPTV: Kişiye özel yayın Airties ile başlıyor

Türk Telekom'un IP üzerinden dağıtacağı yayınlar için SeaChange ile Airties işbirliği yapıyor.

IPTV: Kişiye özel yayın Airties ile başlıyor
IPTV yayınlarının Ekim ayında Türkiye'de başlaması planlanıyor.

Türk Telekom'un internet protokolü (IP) üzerinden dağıtacağı TV ve radyo yayınları için dünyada IPTV üzerinden "öde-izle" sistemlerinde yüzde 70 pazar payına sahip ABD'li SeaChange ile Türkiye'nin kablosuz iletişim sistemlerindeki pazar lideri Airties işbirliği yapıyor.

TV yayıncılığını interaktif ve kullanıcıya özel hale getiren IPTV teknolojisi sayesinde, her TV abonesi kendi yayın akışını kendisi belirleyebilecek. SeaChange ile bir seneye yakın zamandır ürün geliştirdiklerin isöyleyen AirTies Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Çelebi, "IPTV ürünümüzü onlarla birlikte geliştirdik. İlk müşterimiz de Rusya'da. SeaChange'in yaptığı IPTV'nin teknik altyapısı. Son kullanıcının sahip olması gereken kutunun üreticisi değil. Donanım ürettiği tek alan öde-izle sistemleri. Bu konuda dünya piyasasının yüzde 70'ine hakim. IPTV'de de asıl önemli konu bu öde-izle sistemi. SeaChange, otellerdeki öde-izle sisteminin benzerini milyonlarca abonenin kullandığı sistemlerde yapabiliyor. SeaChange'in asıl gücü burada. Ve tüm altyapıyı hazırlıyor" dedi.

IPTV sisteminde evdeki tarafta, hem modem hem IPTV kutusunu AirTies'ın ürettiğini belirten Çelebi, şöyle konuştu: "Bizim IPTV teknolojimizde eğer yayını evde kablosuz dağıtmak istiyorsanız AirTies marka modem kullanmanız gerekiyor. Çünkü IPTV'nin kablosuz dağıtımını sağlayan teknoloji bizim dışımızda dünyada kimsede yok. Mevcut Airties modemlerinin tamamı bir yazılım güncellemesi ile IPTV kutucuğu ile uyumlu hale gelebiliyor. Şu anda Türk Telekom'da 700 bin Airties modemi var bunlar hemen IPTV ile uyumlu hale gelebiliyor."

Ekimde başlıyor

Airties, TürkiyE'den sonra Yunanistan'a da servis götürüyor.

IPTV denemelerinin eylül ayında Türk Telekom tarafından AirTies IPTV kutucukları ile başlayacağını belirten Bülent Çelebi, "Ekim gibi de normal yayına başlamayı planlıyorlar. Sene sonuna doğru 100 bin IPTV kullanıcısına hizmet verebilecek bir altyapı kurulmuş olacak" dedi.

Özel reklam
IPTV teknooljisi sayesinde TV yayıncılarının, yayınlarını kimin izlediğini ve izleyicinin ilgi alanlarını net bir şekilde görebileceklerini belirten Bülent Çelebi, bu sayede ilgi alanlarına göre kullanıcılara özel reklam yapma imkanının da olacağını belirtti.

Yunanistan çift modemden Türk teknolojisi ile kurtuldu
AIRTIES'ın 2007 yılının aralık ayından itibaren Yunanistan pazarına da girdiğini belirten Bülent Çelebi, şöyle konuştu: "Yunanistan'da Türkiye gibi sıfırdan birinciliğe doğru gideceğiz. Orada bir şirket kurduk. Bir ülke müdürümüz var. Burada yaptığımız işlerin aynısını oraya taşıdık. Yunanca ürünler çıkarttık. 7 gün 24 saat destek veriyoruz. Ürünleri tamamen onların ortamına göre tasarladık. Onların altyapısı hem normal telefon hem de ISDN altyapı. Hattan hatta değişiyor bu. Her eve değişik farklı modem kurmak gerekiyor. Öyle bir tasarım yaptık ki ikisini birden destekliyor. Bizden önce Yunanistan'da iki modem birden kullanmak zorunda olanlar vardı. Bizim sayemizde Yunanlılar çift modemden tek modeme düştüler."

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bu teknolojiye ne kadar bayılmamız gerekecek?

"IPTV'nin kablosuz dağıtımını sağlayan teknoloji bizim dışımızda dünyada kimsede yok." bu cümleye katılıyorum, özellikle bizim dışımızda dünyada kimsede yok cümlesine şiddetle katılıyorum. Bu hızda ve Bu Fiyatta gerçekten kazıklanan, bizim dışımızda dünyada kimsede yok......

sayfada sik kullaninanlara ekle yaziyor. ey site yoneticisi duzeltsene onu.

Altın yumutlayan tavuk TürkTelekomu sattık.Sonuç ne oldu?Kazıklanan yine halkımız olmadı mı?Verdikleri hizmet ile internet dünyada kaçıncı sıradayız?İnternet patalamasından söz etmiyorum. Verilen hizmette yediğimiz kazıktan söz ediyorum.

Fiyat söyleyin kardeşim. Burdan airties ı uyarıyorum madem %100 yerli malısın neden artık yabancı bir ülkenin hemde arapların şirketi olan türktelekomla (Başdaki Türk artık anlamsız) iş birliği yapıyorsun. Türk telekom üzerinden hizmet veren diğer adls dağıtıcılarıyla çalış yerli olanlarıyla. Mesela süperonline, mesela smile adsl gibi firmalarla iş birliği yap. Türk telekomun liderliğini yıkıp evlerimize kadar alternetif internet getirecek yine bu şirketler yerli yatırımcılar bunlara para kazandırın

artık takıla takıla dura dura millete yayın yaparlar ,telekomun vadettiği hizmetlere bakınız (vdsl2) iptv .. -ne zaman ? -yakın yakın -oldu ... kablo tv 7 ytl ye hizmet veriyor,uydu desen bedava..afedersiniz ama ..yerim ben öyle ipyv yi.. saygılar..

BUNU YAPMİŞLAR CONİYE...
UYMAZ ALİYE VELİYE...

Türkiyede Kesinlikle Tutulmaz. Eminim.. Zarar Ederler Yazık =)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir