Irak'ta hızla büyüyen hacker tehlikesi

İç savaşın halen devam etmekte olduğu komşumuz Irak, şimdi de hacker'ların saldırısıyla sarsılıyor.

Irak'ta hızla büyüyen hacker tehlikesi
Huzurun epey 'ırak'ta olduğu Irak'ın başı, şimdi de hacker'larla dertte.

El-Kaide'ye karşı önlemlerini her geçen gün sıklaştıran Irak, birçok açıdan El-Kaide'nin hedefi olmaktan kurtulamıyor. Bunun son örneği ise El-Kaide'li hacker'ların Irak'taki bilgisayarlara olan saldırıları oldu.

Ülkenin siber suçlar konusundaki bilindik ismi Ali Hussein, bu konudaki görüşünü şu şekilde ifade ediyor: "Dünyadaki belki en güçlü anti-hacking donanımına sahip ülkeyiz; fakat elimizde yeteri kadar bilgisayar bulunmadığından dolayı maalesef elimiz kolumuz bağlı. Bilgisayar alımına öncelik verilemiyor, zira devlet büyüklerimiz şu an için sadece tank ve silah alımıyla ilgileniyor. Diğer bir deyişle hacker'lar birinci önceliğimiz değil."

Hacker'ların önemsenmediği için Irak'ta çok rahat bir şekilde hareket ettiklerini ifade eden Hussein, hükümetin bu politikasında değişikliğe gitmek suretiyle hacker problemine eğilmesi gerektiği görüşünde.

Ülkedeki son yıllarda gerçekleşen en önemli gelişme ise, Irak'taki bilgisayar kullanım oranının, özellikle 2003 yılında ABD'nin Irak'a girmesiyle birlikte adeta 'mantar' gibi hızla artması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Dalga geçtiğimiz Irak'a bak abi...

hacker ne demek bilmiyolar heralde "Iraqi Diver" sadece defacer yani web sayfalarını hacklemekle yetinen (daha iyisini yapamayan) kişidir hackerlık ise bu değilidir

En güçlü anti-hackin donanımına sahip ama pop-up penceresini bile engelleyemior..xD

ne anti hack donanımıymış bee...zaten kafası çalışsa pc başındaki adam pop-up penceresindeki OK tuşuna basmaz..

bu tür kişilere hacker demek biraz saçma olur bence,
hackerlık o kadar değil. Anladıgım kadarı ıle bu arkadas kendını gelıştırme bır seyler öğrenme cabasında, ama suda bır gerçektır kı, sql bilen herkez web sitesi hacklıyebilir bu konuda sayısız makale var. ama gerçek hackerlık bu değildir sistemleri bilmek güvelik açıklarını bilmek araştırmak ve geliştirmektir. bunu topluma mal etmek yanlıştır bu kişi kendi zevki için site hackliyor bunu ırak toplumuna mal etmek yanlış olur gelsin bizden ders alsın derim
Hackerlık nasıl olurmus öğrensin..
www.cyber-warrior.org

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir