İran'ın hedefinde yine Facebook var!

Daha önce Zuckerberg'i ifadeye çağıracak kadar ileri giden İran, bir kez daha Facebook'u hedef aldı!

İran'ın hedefinde yine Facebook var!
Sekiz ile 21 yıl arası hapis cezası verildi

İran'da an itibariyle sosyal medya adına hemen her şey yasak. Yasakların başındaysa Facebook, Twitter ve YouTube gibi siteler bulunmakta.

Tüm bu yasaklara rağmen, başta ülkenin dış işleri bakanı Mohammad Javad Zarif olmak üzere, birçok İranlı kullandıkları proxy ve VPN sunucular aracılığı ile yasaklı olan tüm sitelere ulaşabiliyorlar. Yine de İran'ın Facebook hakkındaki aşırıcılığı yasaklarla bitmek bilmiyor. Mayıs ayında İran devletine bağlı bir yargıç, Facebook'un kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg'in Instagram ve Whatsapp aracılığı ile kişilerin özel hayatlarına karıştığını öne sürerek, İran'a gelip, hesap vermesi gerektiğini dile getirmişti...

Bu haberin ardından sadece üç ay geçmiş olmasına rağmen, İran yine Facebook'u hedef tahtasına aldı. IRNA'dan gelen bilgilere göre İran, sekiz adet Facebook aktivistini, mahkeme kararı ile suçlu buldu. Bahsi geçen sekiz kişinin, ülke güvenliğini tehlikeye atıcı paylaşımlarda bulunduğu, yönetici tabakaya karşı propaganda yaptığı ve üst düzey devlet yetkililerine hakaret ettiğini dile getiren mahkeme, ilgili kişilere sekiz ile 21 yıl arası hapis cezası vermiş durumda. Mahkeme aynı zamanda bu kişilerin, Nisan ayı içerisinde farklı bölgelerden Tahran'a geldiklerinin de altını çizdi.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Ne oldu be :D Yazıklar ya

iran sözünnü dinletiyor amerikaya kafa tutuyor bizinkiler birbirlerine kafa tutuyor

internete özgürlük diye ortalığı yıkan insanlarımız İRAN yada başka bir ülke internete küçük bir kısıtlama yada düzenleme getirse helal olsun sözünü dinletiyor kavilinden laflar ediyorlar. İran vatandaşları ülkemize uzaktan cennet gözüyle bakıyor, onlar için Türkiye özgürlükler ülkesi. Yorum yaparken ne olur aklımıza ilk gelenleri döktürmeyelim. biraz kıyaslama ve biraz bilgi birikimi lütfen :(

Alper Çağllar; işim gereği iranda aylarım geçiyor. Oradaki insanlar makalede yazıldığı üzere vpn ve proxy yoluyla zaten facebook ve twitter sitelerine erişebiliyorlar. Mesele ülkenin iç güvenliği, makaleyi dikkatli okursan anlarsın. Senin vatandaşların da ülkenin gizli bilgilerini paylaşıp suç işlese sadece seyreder miydin? İrana karşı bu kadar ön yargılı olmayın, adamların içişlerine de bu kadar müdahale etmeyin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir