Irfanview’la Çoklu resim düzenleme

Yeni bir dijital kamera satın aldıysanız, dijital fotoğrafçılığın keyfini sürmeye hazırsınızdır. Ancak sabit diskinizde sıralama, küçültme ve keskinlik ayarlarının yapılmasını bekleyen fotoğraf yığınlarının oluşması uzun sürmeyecektir. Irfanview adlı ücretsiz yazılım, gerekli işlemleri sizin için ot

Irfanview’la Çoklu resim düzenleme (Sayfa 2)

Dosyaları diğer formatlara dönüştürmek

Irfanview bir ya da daha fazla dosyayı, bilgisayarınızda çok yer kaplayan TIF formatından, daha az yer kaplayan JPEG formatına dönüştürebilir.Web’de fotoğraf galerisi oluşturma sırasında kullanılabilecek az önceki Dizi Dönüşüm penceresine yeniden ulaşmanız gerekiyor.

Öncelikle dönüştürmek istediğiniz dosyaları seçmelisiniz. Dizi dönüşüm’ü etkinleştirin ve Çıktı biçimi kısmından bir format seçin.

Burada Seçenekler’i dikkatle gözden geçirmelisiniz. JPEG dosyalarında kayıt kalitesi çubuğu, resim kalitesinin ve dosya boyutunun en önemli belirleyicisidir. Bu değer ne kadar düşük seçilirse, dosya boyutu o miktarda küçülecek ve kalite kaybı da aynı oranda artacaktır. Bozulma, özellikle parlak renklerin hakim olduğu kenarlarda belirginleşecektir.

Sunum grafikleri, ekran görüntüleri ve diyagram dosyaları dönüşümü en kritik olanlardan. Kullanılan algoritma, bu türlerde çizgilere ve kenarların etrafında bozulmalara neden olduğundan PNG formatını tercih etmenizi öneririz. Fotoğraşarı ise hiç tereddüt etmeden JPEG’e dönüştürebilirsiniz.

JPEG dosyalarının kayıt kalitesi konusunda genel geçer bir öneri vermek güç. Doğru kalite seçimi, orijinal resme de bağlı. 60 ile 80 arasındaki değerlerde, kullanılabilir orta noktalar bulabilirsiniz. Kalite faktörü 100 olan 800x600 çözünürlükte örnek bir resmin kalitesi80’e getirildiğinde boyut 463’ten 128 KByte’a iniyor. Kayıt kalitesinde 60 değeri seçildiğinde ise sonuç 83KByte oluyor.

! Dikkat: Dosya kaydedildikten sonra kalite üzerindeki değişiklikleri geri almanız mümkün değil. Bu nedenle önemli resimlerinizi mutlaka orijinal haliyle saklamanızı öneririz.

- Doğru kayıt kalitesi konusunda şüpheye düştüğünüzde fotoğraşarı farklı kalitelerde kaydedin ve resim göstericinizle görüntüleyin. Kalite farklılıklarını yakınlaştırma araçlarıyla daha rahat görebilirsiniz.

- Web’de yayımlanacak resimler için düşük değerler yeterli olacaktır. Fotoğraf baskısı içinse kaliteyi yüksek tutmalısınız. Web’de yayımlama amaçlı dönüştürmede JPEG seçeneklerinde Orjinal EXIF verisini sakla, Orijinal IPTC verisini sakla ve Orjinal JPEG-Yorumunu sakla’yı devre dışı bırakın. Bu kısıtlamalar birkaç byte da olsa tasarruf sağlayacaktır. İleri JPG kaydet seçeneği web amaçlı kullanımın olmazsa olmazlarından biri değil; bu seçenek, resimlerin internet tarayıcınız tarafından önce kabaca görüntülenmesini ve kalitenin dosya yüklendikçe artmasını sağlıyor.

Tüm değişiklikleri tamamlandığınızda Başlat düğmesine tıklayarak dönüştürmeyi yeniden başlatın. Resim boyutları nasıl değiştirilir? Fotoğraşarın küçük boyutlu olması, internette rahatça ve hızla ulaşılabilmesini sağlayacaktır. Sözgelimi, 2560x1920; hem dosya büyüklüğü hem de resim boyutu itibariyle hatalı bir seçimdir. 800x600 ise Web için iyi bir seçenek olacaktır. Irfanview’ın dizi dönüşüm özellikleri bu amaçla da kullanılabilir. 3Fotoğraşarı seçerek Çıktı biçimi’nden dilediğiniz formatı ayarlayın. Orjinaliyle aynı formatı tercih edebilirsiniz. JPEG için Seçenekler’den kaliteyi ayarlamayı unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu programın yabancı dili var bende ancak program pek kullanışlı gelmedi veya ben anlamadım böyle resim programları çok güzel..sitenizde öyle tebrikler..

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir