Irfanview’la Çoklu resim düzenleme

Yeni bir dijital kamera satın aldıysanız, dijital fotoğrafçılığın keyfini sürmeye hazırsınızdır. Ancak sabit diskinizde sıralama, küçültme ve keskinlik ayarlarının yapılmasını bekleyen fotoğraf yığınlarının oluşması uzun sürmeyecektir. Irfanview adlı ücretsiz yazılım, gerekli işlemleri sizin için ot

Irfanview’la Çoklu resim düzenleme (Sayfa 4)

Başlat / Çalıştır’dan “cmd” yazın ve [Enter]a tıklayın.

cd•program files\irfanview

ile programın yer aldığı klasöre geçin. Öncesinde “cd ..” komutunu yineleyerek “C:\”ye gelinceye kadar içerisinde yer aldığınız alt klasörlerden birer birer çıkmalısınız. Windows XP’de herhangi bir klasörün ilk üç harfini girip [TAB]a tıklamanız XP’nin geri kalan kısmı tamamlaması için yeterlidir.

- Tüm komut satırları “i_view32” ile başlamalıdır. Ek parametreleri bu komutun ardından girmeniz mümkün. Aynı klasör içindeki tüm resimleri tek seferde dönüştüren komutlar en kullanışlı olanları.

i_view32•g:\resimler\*.tif•/convert=f:\temp\*.jpg

Bu komut g:\resimler klasöründeki TIF uzantılı tüm fotoğraşarı JPEG’e dönüştürür ve f:\temp dizinine kaydetmenizi sağlar. Buradan bir kalite faktörü belirleme şansına sahip değilsiniz, ancak Irfanview resim dönüştürmede en son kullanılan değeri uygulayacaktır.

- Fotoğraşarı aynı yolla küçük resimlere dönüştürmek için:

i_view32•g:\resimler\*.tif•/resample =(150,0)•/convert=f:\temp\*.jpg

“/resample” parametresi ile parantez içerisinde genişlik ve yükseklik değerlerini girebilirsiniz. Değerlerden birinin “0” seçilmesi oranın korunmasını sağlar. Netliği artırmak için komuta “/sharpen= 10” parametresini ekleyin.

MG / Ozan Ali Dönmez
ozand@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu programın yabancı dili var bende ancak program pek kullanışlı gelmedi veya ben anlamadım böyle resim programları çok güzel..sitenizde öyle tebrikler..

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir