Irfanview’la Çoklu resim düzenleme

Yeni bir dijital kamera satın aldıysanız, dijital fotoğrafçılığın keyfini sürmeye hazırsınızdır. Ancak sabit diskinizde sıralama, küçültme ve keskinlik ayarlarının yapılmasını bekleyen fotoğraf yığınlarının oluşması uzun sürmeyecektir. Irfanview adlı ücretsiz yazılım, gerekli işlemleri sizin için ot

Irfanview, ilk anda ek resim işleme özelliklerine sahip sıradan bir resim göstericisi izlenimi uyandırabilir. Ancak programın asıl gücü resim dosyalarını topluca dönüştürme özelliklerinde gizli. Irfanview, mevcut özellikleriyle yüzlerce resmi bir arada döndürebilir, küçültebilir, netliğini artırabilir ve diğer formatlara dönüştürebilir. Kullanıcı olarak size tek düşen kahvenizi yudumlayıp tüm işi bilgisayarınızın omzuna yüklemek. Komut satırı üzerinden girilebilecek komutlarla çok sayıda resmi bir çırpıda olması gerektiği hale dönüştürebilir, biraz tecrübe ile umduğunuz sonuçları çok daha kısa sürede elde edebilirsiniz.

Irfanview’ın Türkçe sürümünü kullanabilmek için http://software.estr.com/irfan.asp adresindeki dil eklentisini yüklemelisiniz. Güncel dil eklentisi sadece 3.80 sürümünde çalışıyor.

Resim adlarını standart hale getirin

En son seyahatinizde çektiğiniz fotoğraşarı dijital kameradan sabit diske aktardınız ve hatta başarısız çekimleri sildiniz. Oysa klasörde hala anlamsız dosya adlarının neden olduğu karışıklık hakim. Irfanview’la fotoğraşarı yeniden sıralayabilir ve adlarını daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Basit bir deneme ile işe koyulalım.

- Programı başlatın. Dosya-Dizi dönüşüm/ Ad değiştirme menüsüne ya da [B]ye tıklayın. Ekrana gelen Dizi Dönüşüm penceresinden Farklı çalış: Dizi ad değiştir’in işaretli olduğundan emin olun. Dosya penceresinden adlarını değiştirmek istediğiniz resimleri seçin.

Fotoğrafları Girdi Dosyaları alanına taşımak için dosya simgelerine iki kez tıklayın. Birden fazla resim eklemek için klasik yöntemle adları işaretleyerek Girdi Dosyaları penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz. Bunun avantajı, birden fazla klasörde resim tarayarak koleksiyonunuzdan bir “En İyiler” listesi oluşturabilmeniz. Bu alana taşıdığınız resimleri sıralayın.

Tasnif’e tıkladığınızda resimleri ad, tarih ve boyutlarına göre sıralamanızı sağlayacak seçenekler ekrana gelir. Diğer ince ayarlamalar için listeden herhangi bir fotoğraf seçip Yukarı ve Aşağı düğmeleriyle doğru konuma taşıyın.

- Çıktı klasörü seçeneğinden, yeniden adlandırılan dosyalar için bir hedef klasör belirleyin. Bu klasörü çıktı klasörü olarak kullan’a tıklayarak seçili kaynak klasörün çıktı klasörü satırına yazılmasını sağlayabilirsiniz. Irfanview, dosya adlarını dilediğinizce ayarlamanıza olanak tanır. Ad değiştirme seçenekleri kur’a tıklayın ve İsim kalıbı’na dosya adını girin. “#”işareti basamakların yerini tutar. Görevi, yeniden adlandırma sırasında yerine bir sayının gelmesini sağlamaktır. “dosya#.uza” örneğindeki gibi tek bir # (diyez) işareti kullandığınızda dosyalar “dosya1.uza”, “dosya10.uza” şeklinde sıralanır. Birden fazla # işareti kullanımı sonucun “dosya001.uza”, “dosya010.uza”, “dosya101. uza” şeklini almasını sağlayacaktır. Adlandırma penceresini Tamam diyerek kapatın. Sırada dönüştürme işlemi var. Başlat’a tıklayın. Yazma sona erdiğinde protokol penceresine göz atarak hangi dosyanın hangi konuma kopyalandığını görebilirsiniz. Bu pencereyi Çık düğmesine tıklayarak kapatın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

bu programın yabancı dili var bende ancak program pek kullanışlı gelmedi veya ben anlamadım böyle resim programları çok güzel..sitenizde öyle tebrikler..

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir