İş sınıfı kullanıcılar için iPhone 4

Apple'ın gözdesi yeni iPhone 4'ü her açıdan tanıyoruz; ama bu incelemeyi ilk defa göreceksiniz...

  • Erkan Özer

Apple, iPhone 4 ile hem kendi şirket sahiplerine, hem rakiplerine ve hem de müşterilerine bir anlamda gözdağı vermiş oldu. Apple'ın bu hareketi aslında beklenen bir durumdu. Çünkü rekabetin en üst düzeyde seyrettiği mobil telefon pazarında HTC ve Sony gibi markalar çoklu dokunmatik özellikli yeni modelleriyle Apple'a fazlaca yaklaşmıştı.

iPhone 4'ün tasarım açısından oldukça başarılı ve şık bir model olduğunu daha ilk bakışta söylemek mümkün. Her ne kadar bazı Amerikalı gazeteciler tarafından eleştirilmiş olsa da iPhone 4 stil sahibi ve kült olmaya aday modellerden biri.

Diğer bir önemli etmen ise kullanılan materyallerin sağlamlığı. Nitekim iPhone 4 önceki modellere göre daha dayanıklı bir telefon. Çünkü kasa kaplamasının %30'u sert plastikten oluşuyor ve paslanmaz çelik çerçevesi ise normalden beş kat daha güçlü. Üstelik ekranı da kolayca çizilmiyor.

Göz alıcı detaylardan biri de yeni Retina Display teknolojisi. Apple yetkililerinin bildirdiğine göre bu ekran türünde imajlar dört kat daha keskin gösteriliyor. Böylece web sayfalarındaki en küçük yazılar bile rahat bir şekilde okunabiliyor.

Daha uzun pil ömrü
Kullanıcıların en büyük sıkıntılarından biri olan şarj meselesi iPhone 4'te daha az can sıkacağa benziyor. Mobil teknolojide düşük güç tüketimine sahip cihazlar oldukça önemli bir konuma sahip olduğu için Apple da bu fikirle hareket etmiş ve sonuç olarak iPhone 4 %40 daha uzun çalışma süresi sağlıyor. Bu da Steve Jobs'un sunumunda belirttiği üzere 300 saat bekleme, 7 saat konuşma veya 10 saat video izleme süresi anlamına geliyor. Yeni 5 megapiksellik kamerası da kullanıcıların memnuniyetle karşıladığı bir özellik olarak öne çıkıyor.

iPhone 4'teki genel özellikler bu şekilde. Peki, normal kullanıcılar için oldukça iyi bir model olan iPhone 4 iş sınıfı kullanıcılara ne derece hitap ediyor? İş yoğunluğunun üstesinden gelecek yeterince uygulamaya ve performansa sahip mi? Bu soruların yanıtlarını makalemizin devamında görebilirsiniz.

Sınırlı görüntülü konuşma

Görüntülü konuşma: Sadece kablosuz ağ üzerinden

3G, 4G derken görüntülü konuşma teknolojileri her geçen gün büyümeye devam ediyor. Yeni iPhone da trendi takip eden modellerden biri. Fakat sorun şu ki, "FaceTime" adlı uygulama sadece kablosuz ağ içerisinde video görüşmeye imkan veriyor.

Telefonların ön yüzünde bulunan kameranın ana amacının görüntülü konuşma olduğunu bilmeyen yoktur. iPhone 4'te ise ilgili uygulamanın adı "FaceTime" olarak belirlenmiş. iPhone'un iş sınıfı kullanıcılarından da çok fazla talep görmesi nedeniyle böyle bir özelliğe sahip olmasının bu sınıftaki kullanıcıları memnun ettiğini söylemek mümkün. Fakat iPhone 4'ün yeterli sayıda yaygınlaşması 1-2 yıl daha alacaktır. O zamana kadar Apple'ın güncellemeler ile eksiklerini gidermesi gerek.

Yalnızca kablosuz ağ üzerinden
Ön kamera ile ilgili kullanıcıların dikkatini fazlaca çeken bir detay daha var: FaceTime şimdilik sadece kablosuz ağ üzerinden çalıştırılabiliyor. Bu da iş amaçlı kullanımını olumsuz yönde ve büyük ölçüde etkiliyor. Çünkü bürolar için çok daha pratik çözümler bulunuyor ve bir kablosuz ağa erişiminiz her zaman olmayabilir. Üstelik görüntülü konuşma kablosuz ağ üzerinden konuşmanın çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu nedenle UMTS ve operatör destekli görüşme imkanı da olması gerekli.

İş için yeterli sayıda yazılım

iWork: Gelecek mi? Gelmeyecek mi?

Multitasking, profesyonel eposta kontrolü, "iBooks" e-kitap okuyucu ve belki de bir Office paketi... Sonuç olarak iPhone 4'ün yazılımsal özellikleri öncekilerden çok daha iyi.

iPhone 4 ilk olarak uygulamaları paralel olarak çalıştırmaya ve geçiş yapmaya imkan veren Multitasking özelliğiyle ön plana çıkıyor. Entegre eposta istemcisi de Apple tarafından önemli ölçüde iyileştirilmiş. Artık birçok farklı hesabın epostaları tek bir merkezde toplanıyor ve bu da kullanımı kolaylaştırıyor.

Diğer önemli bir yenilik ise iPad'in popüler elektronik kitap okuyucusu "iBook" ile ilgili. Çünkü bu uygulama tüm iPhone 4 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunuluyor. iBook'un normal metin dosyalarını okuyabilmesinin yanında PDF dosyaları da görüntüleyebilmesi iPhone 4'ü iş sınıfı kullanıcılarının önemli bir yardımcısı haline getiriyor.

Exchange entegrasyonu
iPhone 4'te eposta, kişi ve takvim yönetimi gibi işlemler için önceden yüklenmiş programlar mobil kullanım için yeterli. Ayrıca bunlara ek olarak iPhone 4, Exchange Server bileşenlerine de entegre olabiliyor. Böylece kullanıcılar Push özelliğini kullanarak yeni randevulara, epostalara ya da planlara kolayca ulaşabiliyor.

Office alternatifi
Apple'ın yakın gelecekte iPhone için "iWork" yazılımını piyasaya süreceğine dair söylentilere inanan birçok kullanıcı bulunuyor. Bu tür ofis paketinin iş sınıfı kullanıcılarına tabloları, metinleri ve sunumları düzenleme konusunda hareket özgürlüğü vereceği tartışmasız bir gerçek. Ayrıca Apple için böyle bir uygulama hazırlamak çok da zor değil. Microsoft cephesi ise şimdilik iPhone için native sürüm bir ofis paketi hazırlamayı planlamıyor. Bu nedenle kullanıcılar iPhone'larında web tabanlı Office Live'i kullanmaya devam etmek zorunda.

ERP çözümlerinde eksiklik

iPhone ile senkronizasyon

Office ve eposta uygulamalarının vazgeçilmez, iş uygulamalarına erişimin ise opsiyonel bir seçenek olduğunu söylemek mümkün. iPhone'daki yazılım seçimi kabul edilebilir bir düzeyde, fakat bizce daha da yükseltilebilir. Özellikle ERP konusunda halen birçok eksiklik bulunuyor.

Müşterilerle ilgili günlük işler ve ekip içi çalışma konusunda iPhone bekleneni veriyor. Çünkü birçok CRM ve işbirliği çözümleri sağlayıcısı olan firmalar uzun zamandan beri hem iPhone için program, hem de diğer modeller için web tabanlı uygulamalar sunuyor.

ERP konusunda ise iPhone'da bazı eksiklikler bulunmakta. Özellikle Myfactory ve TOPIX gibi küçük firmalar bu konuda başı çekiyor. SAP veya Oracle ise mobil çözümler konusunda merkezi bir konuma sahipler. Bu tür özel iPhone uygulamalarının CEO'lar ve şirkette söz sahibi olan kişiler için anahtar bir rol oynadığı tartışmasız bir gerçek. Bizce ERP konusunda iPhone'un suskunluğunu bozması gerek. Bu nedenle Windows Mobile şimdilik daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Appstore ise ERP ile ilgili uygulamalar sunuyor, fakat daha fazlasına ihtiyaç duyuluyor. Çünkü az sayıda uygulama PC veya dizüstü bilgisayarınızla senkronize olabilmekte.

Güvenlik: Riskler konusunda değişen bir şey yok

Apple'ın çevrimiçi mağazası AppStore

Apple, sıkça eleştirilere maruz kaldığı güvenlik konusuna da el atarak birçok iyileştirme yaptı. Fakat VPN ve şifreleme sistemlerine rağmen iPhone'un iş dünyasına bu açıdan yenilik getirdiğini söyelemek mümkün değil.

Kağıt üzerinde iPhone, birçok mobil güvenlik konseptini destekliyor. Ayrıca Terminal Server üzerinden VPN bağlantılarla Enterprise uygulamalara erişim sağlanabiliyor. Böylece karmaşık güvenlik önlemleriyle yalnızca yetkili kişiler ilgili bilgiye ulaşabiliyor.

Ayrıca iş ile ilgili bilgiler de şifrelenebiliyor. Şayet cihazı kaybederseniz önemli verileriniz ve ayarlarınız uzaktan da olsa silinebiliyor. Buna rağmen Apple'ın güvenlik yöntemleri alkışı hak edecek değerde değil. Çünkü birçok güvenlik uzmanı çok basit olan parola koruması ve şifreleme teknolojisi nedeniyle iPhone'u eleştiriyor.

Merkezi bir yönetim yok
Ayrıca Apple'ın pazarlama konsepti birçok BT yöneticisini endişelendirmekte. Çünkü bilgisayarların aksine iPhone'da merkezi bir yönetim sistemi bulunmuyor. Bunun yerine tüm uygulamalar Apple Store'dan yüklenmek zorunda. Yöneticiler için ise AppStore tam bir kabus. Çünkü iPhone uygulamaları ile firma ağı içerisine çok fazla eğlence gireceğinden endişeliler. Sonuçta işlerin tamamen aksaması söz konusu.

Buna rağmen Apple'ın bu konuda da güvenliği arttırdığını unutmamak gerek. Böylece iPhone'da önceden ayarlanmış kullanıcı profilleri ile yeni uygulamalar yüklemeyi engellemek veya bazı programların kullanımının önüne geçmek mümkün.

Sonuç: Kullanılan çevre önemli

iPhone 4

Kısacası iPhone'u kullanıcılar çok seviyor fakat şirket yöneticileri ise iPhone'dan nefret ediyor. Fakat gerekli güncelleme ve düzenlemelerle iPhone şirketlerin en büyük yardımcılarından biri olabilir.

Konforlu kullanıcı arabirimi, Exchange Server bileşenleriyle entegrasyon ve artan sayıda iş uygulaması... iPhone 4 bu nedenlerden ötürü esas itibariyle bir iş telefonu. Fakat iPhone'un yöneticiler, satış temsilcileri ve servis teknisyenleri için doğru bir cihaz olup olmadığı kullanan kişiye bağlı olarak değişebilir. Ortak bir güncel CRM sistemini kullanan şirketler iphone'un sisteme uyum sağlayacağından emin olabilirler. ERP konusunda halen ise çözüme ulaştırılması gereken problemler bulunuyor.

Güvenlik
Apple'ın akıllı telefonu şu anki güvenlik ihtiyaçlarına yanıt verebiliyor. Her ne kadar merkezi kurulum ve aktivasyon konularında eleştiriler olsa da Apple'ın bu konsepti değiştirmesi hayli zor. Bu nedenle şirketler ya buna katlanmak ya da iPhone'dan vazgeçmek zorunda.

Donanımsal değişiklikler
Donanım konusunda ise 4. nesil önceki nesillere göre ön plana çıkıyor. Sağlam kasa, parlak ekran ve şık tasarım gibi özellikleriyle yeni iPhone teknik açıdan örnek sayılabilecek modellerden biri. Bir diğer önemli özellik ise daha uzun pil ömrüne sahip olması. Fakat FaceTime adlı görüntülü konuşma sisteminde ise yenilikler yapılması gerek. Ayrıca kolay kullanımı ve pratik arayüzü sayesinde herhangi bir kaleme veya fiziksel klavyeye ihtiyaç duyulmuyor. Bu nedenle iPhone 4 uzun bir süre daha önerdiğimiz modeller arasında bulunacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

erp ne olaki?

Yani fossss:) Ama tasarım ve işletim sistemi güzel :) Hak ettiği fiyat 600 TL civarı benim gözümde

Yani dünyanının en iyi telefonu. Daima iphone ile devam :)

infoman; başlangıç düzeyindeki telefonlar kaç para senin gözünde.
10 lira galiba. Hayat keşke senin gözündeki gibi olsa.

infoman'a katılıyorum i4 e verilecek en fazla para 600-650 civarı.

infoman; başlangıç düzeyindeki telefonlar kaç para senin gözünde.
10 lira galiba. Hayat keşke senin gözündeki gibi olsa.
__________________________________________________________
Hangi özelliğine kaç para veriyorsun?
5MP kamera?
Ekran?
Batarya?
Kasa?
Tasarım?
yarım Elma?

600 TL civarı fiyatı hak eden yanları diğerlerinden birazcık kaliteli olması, işletim sistemi ve dokunmatik ekranı!!!!

Dunyanin en iyi cep telefonu 600 tl ye alinabilseydi, en pahali nokianin 100 tl filan olmasi lazimdi.
600 tel ye piyasadan sadece Iphone un ekrani kalitesinde ekrani tek basinadahi alamazsiniz. O cozunurlukte led multitouch 3,5 inc ekran tek basina 600 tlden cok eder. Iphone un pili kaitesindeki pili dahi (enkucuk olmasina ragmen en iyi sarj suresi veren pil) 300-400 tl ye ancak alirsiniz.

Iphone icin 1700 tl civari fiyat ongoruluyor turkiyede.
aslinda bu fiyat cok ama cok dusuk.
Piyasada 1500 til civarina satilan symbianli kocaman plastik telefonlar varken iphone un 2500 tl civarinda olmasi lazimdi.

Siz 600 TL ye sahip olmak yerine 2500 Lira vermek istiyorsanız size kalmış:))) Millet aşağı pazarlık yapar bizim Apple fanatikleri yukarı pazarlık yapar :) Symbianı bende sevmiyorum ama sanki APPLE iphone plastikten üretilmiyor :) Önceki modellerdeki plastikleri unutmayın masanın üstünde cırt diye çiziliyordu, ekranı oto camı gibi tuzbuz olan iphonelarıda unutmayın.
Servislere bir telefon açıp sorun iphone ekranı kaç paraymış :) ufacık ekrana 600 TL veriyorsanız vay sizin halinize, koca 3d Led televizyonlara da her halde 100 TL falan değer biçiyorsunuz:) Samsung'un ürettiği Süper AMOLED ekranı unutmayın, ne olursa olsun IPS den daha kaliteli ve yüksek teknoloji içerir. kapasitif ekranı artık birçok model kullanmaya başladı tek sorun işletim sistemi ki birgün buda aşılacaktır. Lityum polimer pili Ericsson yıllar önce T65 telefonunda kullandı:) sistemin nasıl olduğunu bilmediğiniz bir bataryanın fiyatını nasılda savunuyorsunuz anlamış değilim. Lityum polimer pili aydınger benzeri bir kağıdı rulo yaparak oluşturuluyor. T65 in pil süresi aktif kullanımla tam 8 gündü:)))) 300-400 TL fiyat fanatiklerin kazıklanmış halini temsil eder:)

Bana sunabileceğiniz fiyatlar bukadar mı? unutmayın siz toplu üretimi hiç düşünmüyorsunuz yada düşünemiyorsunuz. 30 dolara satılan kapağın maliyetinin 1 dolar olduğunun açıklanması size birşey ifade eder umarım.

samsung galxy s yada htc evo gibi özellikleri daha iyi rakipler cıkarken piyasaya fiyatını düşürmesi gerekecektir iphone nun.

iphone kar marjı en yüksek telefon genelde fiyat performans arayanların değilde artislik yapmak isteyen zenginlerin aldığı bi telefon binevi moda iphone 4 ün abartılacak hiçbir tarafı yok maliyeti 325 dolar amerikada tasarlanıp çeşitli ülkelerden gelen parçalar çinde birleştriliyor yani markaların taraftarı olmak anlamsız
yok ben iphone 4 tasarımını sevdim yazılım güzel cebime batan bi tomar param var diyorsa iphone 4 alabilir yoksa samsung wave var galaksy s var var oğlu var

arkadaslar bende samsung glaxy s i9000 var iphone 4 10 ceker ... nedensen hep iphone yi övüyorlar reklamini yapiyorlar anlasmali bunlar

merak
merhaba,ipone 4 süper model? fakat FM Radiyo'su yok,Anten problemi oldu?ve fiyat'i'da pahalidir.?. benim LG Arena 900 var,bir yil kulaniyorum ve Dokimatik,hic bir problemi yok,fakat samsung mobiltelefonlar'i cok süper Teknik güvene bilirsin..

iphone 4 apple ın fiyaskosu bi telefondur sırf egolarını tatmin etmek için insanlar alabilir fakat telefondan gerçekten anlayan kişi asla almaz hala anten problemini çözmüş değiller ben merak edip alanları çok acil bir durumda arama yapmak isteidiklerinde öyle kala kaldıklarında görmek isterdim suratlarını apple ın sahibi bir pişkin pişkin telefonu öyl tutmayın demesinmi sanane ben adam parasını verdiysem istediğim gibi tutarım

Göz alıcı detaylardan biri de yeni Retina Display teknolojisi. Apple yetkililerinin bildirdiğine göre bu ekran türünde imajlar dört kat daha keskin gösteriliyor. Böylece web sayfalarındaki en küçük yazılar bile rahat bir şekilde okunabiliyor.

demişsiniz. bumudur yani o ekran sadece bu işemi yarar ?

apple acilen kendine gel.
iyice saçmalamaya başladın.
eski telefonlardaki gibi up uzun bi anten koyaydın bari daha az tepki alırdın, ahh apple ahh ondan sonra insanlara yok kılıf mılıf yok şöyle tut böyle tut. kullanım klavuzuna da bari yazaydın böle tutarsanız kullanıcı hatası olur şöyle kılıf kullanırda telefon çekmezse apple sorumlu değildir.

ya arkadşlar yorumlarınızda haklısınızda iphone yada başka bir telefon almanızın sebebi nedir yani ne gerği telefon sadece konuşmak içindir kafanızı böle boş şeylere yormayın bnm k310 i 'm var iphoneada hiç gereksinim duymadım

Öncelikle ipod touch ile başlamak istiyorum 32 gb lik modeli fiyat 700- 750. İphone 3gs fiyat 1500-2000. İphone asla bu fiyatı hak eden bir telefon olmadı. Bence 3gs fiyatı 1100 civarında olmamalıydı. Şimdi iphone 4g ye dönelim. Anten sorunu var. Üreticisi öyle tutmayın diyor ve siz hala bu telefonu bana övüyorsunuz. Dokunmatik ekranı ve uygulama mağazası güzel. Tamam ama bir de fiyata bakalım Türkiye'de en az 2000 lira olur iphone 4g. Siz gidip ona para öderken ben de 1100 liraya samsung wave alırım. 1000 lira cebimde kalır. Sonuçta apple iyi bir telefon yapmış ama hem çok pahalı hem de sorunlu ama fiyatı 1200-1500 lira civarında olursa ve anten sorunu çözülürse işte o zaman alınır.

iphone almak, kısaca saçmalıktır..
adamlar daha yeni 5 mp kamera koyuyorlar..
cebinizdeki parayı söğüşleyip karşılığını vermiyorlar
ve halada satıyorlar..

insanoğlu gerçekten ilginç..

Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş misali kullanmayın kardeşim iphone4 gelsin 3000 tl de olsa verir alırım arz talep zevk tarz meselesi iphone3s kullanıyorum 15 20 günde bir telefon değiştiren bir adamdım samsung nokia kullanmadğım telefonu kalmadı diyebilrim iphone 3gs aldım orda takıldım işte 1 yıldır kullanıyorum şimdiye kadar zevk aldığım tek telefon benkliyorum 4 gelir gelmez alacağım. wawe falan kıyaslamayın arkadaşım aldı 2 gün sonra süper amoled ekranda lekeler falan samsung iyi firma kabul elektronik devi hiç lafım yok ama kalite başka bişi sokakta 10 kişiden 6 sı samsung kullanyor bir bmw deki donanımı sunan bir sürü japon arabası var ilk tercihiniz hangisi olur öyle düşünün son bir şey daha iphone 4 Türkiyede kullananlar arasında anten problemi yaşıyan yok ve problemin büyük kaynağı amerikadaki şebekelerden kaynaklı olduğu söyleniyor(doğru veya değil tam bilmiyorum)

Bazıları hâlâ iPhone'u sadece bir telefon sanıyor!

Iphone nin maliyetinin 187 doalr + kdv olduğunu biliyormuydunuz?

offline fm radyo istiyoruz steve jobs!!!!!! FM RADIO!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play