"İşi bitti" denilen Winamp'a sürpriz talip!

Yolun sonuna geldiği söylenen efsane yazılım Winamp'a öyle bir talip çıktı ki...

  • Cem Şancı
"İşi bitti" denilen Winamp'a sürpriz talip!

Geçen hafta, AOL tarafından yapılan açıklamada, bir zamanlar herkesin gözdesi olan müzik yazılımı Winamp'ın artık kapatılacağı, yeni güncellemeler yapılmayacağı ve yazılımın download edilemeyeceği belirtilince, teknoloji dünyası karıştı. Neredeyse dünyadaki her bilgisayara girmiş olan, sorunsuz ve pratik şekilde müzik, ve hatta video oynatmaya fırsat veren, zengin yetenekleri sayesinde bir müzik severin tüm ihtiyaçlarını karşılayan Winamp'ın kapatılacak olması büyük üzüntü yarattı.

Ama bu hikaye kolay kolay bitecek gibi değil. Microsoft'un Winamp ile ilgilendiği ve yazılımı AOL'dan satın alacağı haberi gündeme bomba gibi düştü ve herkes heyecanlandı. Ancak Microsoft'tan bu satın almayla ilgili bir onaylama henüz gelmedi.

Microsoft şu sıralar Xbox Music servisini genişletmekle uğraşıyor ve sevilen bir marka olan Winamp'ı bu amaçla kullanabileceğini düşünmüş olabilir. Ancak Winamp'ın Microsoft'un müzik servislerine nasıl entegre edilebileceği şu an için bir bilmece. AOL'un Microsoft'tan ne kadar ücret isteyebileceği de kesinleşmiş değil. Dolayısıyla, Microsoft'un bu kararından her an cayması mümkün. Kısacası sevinmek için henüz erken...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Güzel Haber umarım olumlu sonuçlabnır ;)

Aimp varken sevinen kim. Winamp'ı severdim. AMa kusura bakmasın son geliştirmelerden sonra güçlü sistemlerde bile baya cpu ve ram yeme hastalığına tutuldu. Eğer video eklentisi icin muthiş diyorsaniz., ona bakılacak olursa şu anda piyasada ki en kötü video oynatıcı bile müzik dosyalarını sorunsuz oynatıyor.

Kapatın nolur ms eline ne aldıysa çürütür mundar eder bir itibarı olan güzelim yazılımı da mundar edecek.

Winamp'ı Aimp bitirdi...

@25 Kas 2013 15:26 komik ergen :)

kapatılması üzücü olurdu iyi bir haber

winamp ms alırsa kullanırım.

Online müzik haricindeki programların kapanması kaçınılmaz. Artık kaç kişi bilgisayarında müzik depoluyor. Nerdeyse herkes online dinliyor. Yapacak bir şey yok. Winamp online müzik haricinde kullanılması zor.

Başka firma kalmadı sanki.

WİNAMP'ın mobil versiyonunu geliştirip windows phonelere uyarlarlarsa yada itunes gibi bir işlev yüklerlerse şimdi olduğu gibi ev kullanıcıları için ücretsiz ve lite sürümünü devam ettirirlerse BU PİYASANIN RAKİPSİZ MEDİA OYNATICISI HALİNE GELİR.

Winamp proglamının tarayıcısı mevcut bunun üzerinden şarkı çalınarak xboxa entegre edilebilir.

Winamp'ın manevi bir değeri olsada Microsoft ölü yatırım yapmış olur. Çünkü son yıllarda Winamp kullanılmıyor bu zamanda önemli bir işlevi de yok. Xbox Music'e odaklansınlar o parayla. Spotify, Türkiye gibi az kazanacağı ülkelere de hizmet vermeye başladı Microsoft'ta elindeki parayı Xbox Music'in yaygınlaşmasına yatırsın. Winamp'ı bende çok severdim özellikle AAC+ kalitede radyo dinlemeyi ilk ondan öğrendim ama o zamanlar içindi artık teknoloji ilerledi ve müzik endüstrisi internette artık başka bir boyutta.

ben offline dinliyorum ve mümkün olduğu sürece offline müzik dinlerim.Spotify denen saçmalıkta 2 şarkıda bir reklam dinleyeceğime gider winampta,itunes da yada media player'da mp3 adam gibi dinlerim.Hem online müzik denen şeyde her sanatçı ve şarkı maalesef yok.Hele ender bulunan müzikler ,eski 45likler ve indie gruplar felan dinliyorsanız işiniz çok zor.Winamp,itunes ve media player'ın başarısız olma sebebi online müzik değil bu yazılımların hantallaşması ve gereksiz bir sürü şeyle şişirilmesi.yok eşitlemeydi yok favorilerdi yok kitaplıktı felan diye iyice amacından saptı.Oysa müzik dinleyicisi tek istediği sürükle bırak yapıp listeye parça atmak ve dinlemek.En güzel sade ve amacına hizmet eden alternatif ise foobar2000'dir.Deneyin pişman olmazsınız.

Başka bir arkadaşında söylediği gibi hem Xbox Music'i desteklemek için hemde iTunes'a bir şekilde rakip olmak için bilinen bir markanın avantajlarını kullanmak kadar iyi bir yol olamaz. Ayrıca Windows Phone'a sahip cihazlarda Winamp'ın yer alması da Windows Phone'a belki çok büyük bir artı sağlamaz ama Marka olarak Winamp'ın tanıtımı ve zamanında Sony'nin Walkman şeklinde yaptığı reklamlar ile Windows Phone telefonların müzik yönünden güçlü bir seçenek olabileceğine dikkat çekmek konusunda Winamp değerlendirilebilir. Hatta bu anlamda Winamp, Microsoft'un mantıklı kullanması durumunda çok büyük bir değere ulaşabilir. Zaten Media Player'ı farklı versiyonlarda Windows için ortadan kaldıran Microsoft belki işletim sisteminde Winamp'ın Lite sürümüne varsayılan olarak yer verebilir. Winamp'a bazı eklemeler yaparak albüm satış ve aynı zamanda winamp için online (spotify) benzeri bir site oluşturarakta bu alanda rekabetsiz olabilir.

Windows Phone'da Xbox Music yetiyor çokda şık arayüzü var. Ayda 20 tl ödüyorum tüm müzikleri sınırsız reklamsız orijinal dinliyorum. Tüm dünyada bugün çıkan albümü bile baştan sona sınırsız ve iyi kalitede dinleyebiliyorum. Winamp'la uğraşmasınlar bitti zaten kurtulmaz Xbox Music'e asılsınlar.

@27 Kas 2013 18:46 yılda 240 tl.ben şahsen yoksullara verirdim.torrente dayanırdım...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost