Isınan laptop'a savaş açın!

Eğer laptop'unuz çok fazla ısınıyorsa, işte bu sorunu yenmenizi sağlayacak en iyi araç...

  • Cem Sinanoğlu
Dizüstü bilgisayarların temel sorunu: Isınma
Isınma bilgisayarın ömrünü kısaltır, yavaşlayınca da kullanıcının sabrını kısaltır

Dizüstü bilgisayar kullanırken pek çok yazılımı aynı anda kullandığınızda belirgin bir sıcaklık artışı olabiliyor. Özellikle biraz eski bir model kullanıyorsanız, bu durum can sıkıcı bir hal bile alabiliyor.

Dizüstü bilgisayar, gücüne göre farklı seviyelerde zorlanabilir veya rahatlıkla bu işlemleri kaldırabilir. Ama bütün bilgisayarların zorlandığı, ısınmaya başladığı bir yük vardır. Sıcaklık yükseldikçe elektronik cihazların çalışma verimi düşer. İşte bu yüzden zaten çok işlem altında zorlanan dizüstü bilgisayarlar, ısındıkça yavaşlar, yavaşladıkça da işlemler sürünmeye başlar.

Bu durumun temel çözümü, dizüstü bilgisayarı soğutmaktır. Peki bu noktada çözüm öneren dizüstü soğutucular ne derece etkilidir? Sizlerle hem yapılan bir araştırmayı, hem de kendi testinizi yapmanız için gereken küçük bir yazılımı paylaşacağız.

Sıcaklığı kendiniz görün

Speedfan sadece ölçmez, yönetir. Ama bu yazıda yönetime girmeyeceğiz.

Bu işlem için kullanılabilecek en iyi yazılım SpeedFan. Bu yazılım bilgisayarınızdaki farklı donanımların sıcaklığını ölçüp size bildirdiği gibi, fanların dönüş hızını ayarlamanıza da imkan tanır. Bu sayede fan gürültüsünü azaltabilir ya da bilgisayarınızı daha verimli soğutabilirsiniz.

Yapacağınız test çok basit, pek çok pencere ve internet tarayıcı açın. Biz yaptığımız denemede Chrome üzerinden Facebook çalıştırmanın dizüstünü çok iyi ısıttığını gördük. Aynı anda ne kadar çok işlem yapmaya kalkar, bilgisayarı ne kadar zorlarsanız o kadar iyi, tabii ki yakmadan ve çökertmeden.

Belli bir sıcaklığa gelince bir ekran görüntüsü alın ve dizüstü soğutucuyu takarak 5 dakika boyunca dizüstünü soğutun. Ama uygulamaları kapatmayın, sistem aynı yük altında olmalı.

Download: Speedfan

En etkili soğutma yöntemi ne?

Core Temp History'den durumu görebilirsiniz

Yapılan örnek bir testte 5 dakika sonra yapılan ölçüm, iç sıcaklığın 40 dereceden 37 dereceye düşmesini sağlamış. Biz de 42 dereceden 38 dereceye düştüğünü gördük. Yani dizüstü soğutucular birkaç derecelik bir fark yaratıyor. 5 dakikadan 10 dakikaya çıkıldığında da ortalama bir soğutucu ısıyı normal seviyeye düşüremiyor.

İkinci test çok daha önemli, bu testte dizüstü bilgisayara açık olan internet tarayıcı pencerelerini ve uygulamaları kapatıyoruz. Bir 10 dakika bekleyip SpeedFan üzerinden core temp history'e baktığımızda bu sefer 6 derece daha düştüğünü görebiliyoruz. Yapılan bazı örnek testler de ortalama 5 derece fark olduğunu gösteriyor.

Ağır yük altında yeterli olmasa da dizüstü soğutucular işe yarıyor. Ayrıca taşınabilir olanlar, erkeklerde kucakta sıcaklık artığının sperm sayısını düşürmesini engelliyor. Bu açıdan soğutucular önemli olsalar da belirttiğimiz gibi en iyi yöntem bilgisayarı soğutucu açıkken biraz dinlendirmek ve normale döndürmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

CPUID HWMonitor de sıcaklık takibi için ücretsiz alternatif

Demek ki kışın ısınmak için napıyormuşuz? Google Chrome kullanarak Facebook'a gidiyormuşuz.

Ama siz fani istediginiz kadar dönme hizini artirin. Bütün sirketler kasayi 2 sirketten aliyor özelliklede son senelerde Fanin oldugu bölümün acilmasini engellemek icin kasa sistemlerini degistirdiler.
Yani acmak icin nerdeyse komple makineyi cikarmaniz gerekiyor eskiden fanin altinda 1 yada 2 vidali kapak birakilir ve belirli dönemlerde burasi acilip fanlar temizlendiginde isinma sorunu ortadan kalkardi.
Bu verdiginiz cözüm gene kalici bir cözüm olmiyacak elektronik esyalar asiri derecede statik sekilde toz cekip alet icinde birikmeye yol iciyor ve belirli zaman sonrada sogutma sorunlar ve performans sorunlari cikiyor ama kesin olan suki kasa tasariminda hatayi bildikleri halde aletin bir an önce bozulma hesabinida yapip kasitli yapiyorlar.
Asus, Acer, Sony, Hp, Toshiba hepsinin kopya gibi kasa alti kapaklari fana ulasmak imkansiz hale gelsin diye dizayn ediliyor.

yeni bir ürün çıkmıştı acaba o işe yarar mı.. bu soğutucu fan pc nin fan girişine takıla bir aparat aynen pc fanı gibi bir fanı var. yenilikçi olarak tasarlanmış güya.böylelikle pc fanına giren hava daha girmeden serin olarak giriyor... almakta kararsız kalmıştım. yorumu ola var mı?

hdd yi çıkarıp ssd takın. ısınma filan kalmaz.

Güzel bi makale tsk

"Demek ki kışın ısınmak için napıyormuşuz? Google Chrome kullanarak Facebook'a gidiyormuşuz." Ziyaretçi Dün 11:39 ------------------------------------------ Çok güzel bi espri ve şaka, aynı zamanda çok güzel bi eleştiri milletimi seviyorum yaaa...

Fan bölümünü güçlü bir elektrik süpürgesiyle çektirerek temizleyin. ne ses kalır ne de ısınma... dilerseniz süpürgenin başlığına bir pamuk bez gerdirip temizlemeye çalışın.. fandan çıkanlara ve dizüstü bilgisayarınızın bu kadar yabancı maddeyle kendini nasıl soğuttuğuna hayret edeceksiniz.

@29 Kas 2012 13:31 Ben 5 yıldır 5920 kullanıcısıyım ! acer in EMPOWERİNG TECNOLOCY adlı entegre proğramıyla cpu yu 4 kademe ayarlayabiliyon...en düşük 1-2 ayarlarda bile pc 2.yılından sonra fan sesinden ötürü çekilmez oluyor...bir web sayfası heleki maçkolik gibi.ben bu laptop la bi melemen yapmadım, termal macunumu kendim söker sıvazlarım... ama yok kesemedim bu üüuuuuvvvvvv sesini!!! bir çokları toz dan kıldan bağsetmiş; ben odamda laptop başına çöreklendimmiydi genel geçer olaraktan bir sağ elim çapalar! demem o ki mausun oncacık hareketinden dolayı toz nasıl sürkile olupta fan veya kanalını tıkasın. Saygılar

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play