İşlemci hızlarını böyle karşılaştırmayın!

Alacağınız işlemcinin ne kadar hızlı olduğuna mı bakıyorsunuz? Bu haberi okuyun ve tekrar düşünün!

  • Zeynel A. Öztürk
İşlemcileri saat hızıyla karşılaştırmak anlamsız
Farklı modellere ait 2.8GHz, 3.4GHz gibi saat hızlarını karşılaştırmak, pek de anlamlı değil

Bir zamanlar bilgisayarlarımızın işlemci hızını, saat hızlarıyla karşılaştırıyorduk. Ancak bugün farklı ailelere ait işlemcilerin saat hızlarını karşılaştırmak pek doğru bir yöntem değil. Birçok kullanıcı bunu muhtemelen biliyordur, ancak donanım dünyasını yakından takip etmeyen ve yeni bir bilgisayar almayı düşünenler için faydalı bir bilgi olabilir.

Ars Technica, sadece 3.0GHz veya 3.8GHz gibi saat hızlarının iki işlemciyi veya iki PC'yi karşılaştırmakta neden yeterli olmayacağını şöyle açıklıyor: "Pentium 4, Pentium'un birçok saat döngüsünü ortadan kaldırmıştır ve bu nedenle aynı işi yapmak için kullanılan saat hızı çok daha fazladır. Bu nedenle farklı mimariye ve aileye sahip saat hızlarını karşılaştırmak çok da anlamlı değildir. Döngü başına yapılan iş sayısı her mimari için farklıdır, dolayısıyla saat hızı ve performans (saniyedeki komut sayısıyla ölçülür) farklıdır."

Buna ek olarak bilgisayardaki diğer bileşenler de performansta önemli olduğundan, aynı model dahi olsa sadece işlemcileri karşılaştırmak doğru bir yöntem olmayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

İşlemci önemli tabii ki. Özellikle HD filmleri oynatırkek, farkı anlamak zor olmasa gerek. RAM'in miktarı ve hızı, ekran kartı vs. Bir çok donanımın ortak gücüyle en iyi performansı almak mümkün. ;)

yani ne demek bu şimdi. intel 3 ghz ile 3.8 ghz arasında fark yok anlamında bişimi?

bütün iş mimariye ve nm teknolojisine bağlı nm aralarındaki uzaklık ne kadar kısaysa haberleşme o kadar iyi olur nm sayısı ne kadar az ise o kadar elektirik harcaması az ve ısı sorunu olmaz ayrıca maliyeti düşürür
ve ayrıca stepping te en büyük etkenlerdir şu sralar işlemci slikon teknolojisini değiştirmeye çalışıyorlar ama hayır ola artık.

756 milyon transistör saniyede 18 çarpanla 200 mhz hıznda 8,5mb toplam cache ile çalışıyor yeter bana :D AMD Phenom II B50 X4 Black edition

Bence saat hızı en önemlisidir.

yani ne demek bu şimdi. intel 3 ghz ile 3.8 ghz arasında fark yok anlamında bişimi?
--------
gibi eger 3.0ghz islemci 8GB'lik HD videoyu 3.8Ghzlik islemci ile ayni surede decode encode edebiliyorsa arada fark yok demektir.

anlamayanlar için: mimariler arasında fark var demek. Mesela athlon ile phenom aynı şey mi?

Intel Core i7 4702MQ işlemçi hız 2.20 diyor Intel Core I5 4200M işlemçi hızı 2.50 sizce hangisi daha iyi performas veriri

Sen de yorum yaz