İşletim sistemleri nasıl çalışır?

İşletim sistemlerinin nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Evet diyorsanız buyrun makalemize!

  • Atilla Malkoç

API'ler...

API'ler...

Dosya sistemi sanallaştırması örneğinde olduğu gibi, işletim sisteminin kullanıcı uygulamalarına sağladığı bir diğer servis de uygulama programlama arayüzleridir (Kısaca: API).

Bunlar, internet tarayıcı veya kelime işlemcisi gibi kullanıcı uygulamalarının, sistem kaynaklarına erişmesine aracı olan ve işletim sistemi tarafından sağlanan yardımcı eklentilerdir. Örneğin, bellek yönetimi, dosya ve klasör yönetimi, ağ yönetimi gibi işlemleri yazılımlar açısından kolaylaştıran API'ler mevcuttur.

API'ler, işletim sistemi üzerinde çalışan tüm uygulamaların sistem kaynaklarına erişebilmeleri için standart bir yol sağlar. Böylece uygulamaların, mevcut donanıma ait bilgilere sahip olması gerekmez ve örneğin ağ erişimi için, bir ses çalmak veya bir şeyi ekranda görüntülemek için sadece API'leri tanıması yeterli olur.

API'lerin uygulamalar ve donanımlar arasındaki bu köprüyü oluşturabilmeleri içinse, donanım sürücülerine ihtiyaç duyulur. Bu sürücüler, tasarlandıkları donanımın fonksiyonlarının nasıl kullanılacağı ve işletim sisteminin API'leri ile nasıl iletişime geçeceği bilgilerini sağlar.

Bir işletim sisteminin temelleri kısaca böyle diyebiliriz. Ancak işletim sistemlerinin var olan tüm donanımlarla uyumlu çalışabilecek şekilde tasarlanmaları, onları tekdüze yazılımlar olmaktan çıkarır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu yararlı makale için teşekkürler ama kafama takılan bir sru var. Madem EFI BıOS dan daha iyi neden genel olrak EFI kullanılmıyor bırak kullanılmasını ben adını daha yeni duyuyorum (bu biraz da benden kaynaklı olablilir ama neyse):D

Hep merak ederdim işletim sistemleri nasıl çalışıyor diye sayenizde öğrendim bilmeyenler için oldukça yararlı bilgi olmuş teşekkürler chip.

Atilla Malkoç teşekkür ederiz.Yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Böyle güzel makalelerinizin devamı dileğiyle elinize sağlık.

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

------------------------------------------------------
Linux diye tabir edilien şey aslından bir isletim sistemi değildir sadece çekirdektir. Ve Birçok linux dagitimi yenilik konusunda daha öndedir

çook çikin hiç yardımcı olmadı:((((

çok uzun ama iyi

Biz aslında yemek yerken sadece tadına, rengine bakıp mideye indiriyoruz, karnımızı doyuruyoruz. Ancak vücudumuz o besinleri proteinlerine, asitlerine, vitaminlerine ayırıp ilgili organlara, kana gönderiyor, vücudumuzun çalışmasını sağlıyor. Bu güzel, bilgilendirici yazıyı okuyunca bu aklıma geldi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir