İşletim sistemleri nasıl çalışır?

İşletim sistemlerinin nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Evet diyorsanız buyrun makalemize!

Başlangıç...

Başlangıç...

Bir işletim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmeye en başından, bilgisayarımızın açma tuşuna basmamızla birlikte neler olduğunu anlayarak başlayalım.

Bilgisayarımızın açma tuşuna basmamızla birlikte, anakartın üzerindeki ROM yongasında saklanan küçük bir yazılım harekete geçer. BIOS yada EFI olarak bilinen bu yazılım, ilk olarak çevre aygıtlarını ve sistem bileşenlerini saptayan ve tüm bu donanımların dahili yazılımlarını çalıştıran, POST adı verilen rutin işlemleri gerçekleştirir.

BIOS oldukça eski bir sistemdir ve ilk olarak DOS PC'ler döneminde kullanılmıştır. Günümüzde bilgisayarların yetenekleri, DOS işletim sistemine sahip atalarına göre inanılmaz gelişme göstermiştir, ancak kullandığımız BIOS'lar halen 1 MB hafıza yongaları üzerinde çalışan 16 bit programlardır.

EFI ise, BIOS'un halefi olarak tasarlanmıştır ve birçok artıya sahiptir. En temel artıları; 2TB ve üstü disk desteği, daha kısa açılış süresi, 32 veya 64 bit kodlamayı ve donanım sürücülerini desteklemesidir.

POST işleminin son adımıysa, bilgisayardaki diskleri tanımlamak ve yükleme (boot) diski olarak tanımlanan aygıttaki yazılımı başlatmaktır. Bu yazılım bir işletim sistemi olabileceği gibi, herhangi bir yükleme diski de olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu yararlı makale için teşekkürler ama kafama takılan bir sru var. Madem EFI BıOS dan daha iyi neden genel olrak EFI kullanılmıyor bırak kullanılmasını ben adını daha yeni duyuyorum (bu biraz da benden kaynaklı olablilir ama neyse):D

Hep merak ederdim işletim sistemleri nasıl çalışıyor diye sayenizde öğrendim bilmeyenler için oldukça yararlı bilgi olmuş teşekkürler chip.

Atilla Malkoç teşekkür ederiz.Yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Böyle güzel makalelerinizin devamı dileğiyle elinize sağlık.

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

------------------------------------------------------
Linux diye tabir edilien şey aslından bir isletim sistemi değildir sadece çekirdektir. Ve Birçok linux dagitimi yenilik konusunda daha öndedir

çook çikin hiç yardımcı olmadı:((((

çok uzun ama iyi

Biz aslında yemek yerken sadece tadına, rengine bakıp mideye indiriyoruz, karnımızı doyuruyoruz. Ancak vücudumuz o besinleri proteinlerine, asitlerine, vitaminlerine ayırıp ilgili organlara, kana gönderiyor, vücudumuzun çalışmasını sağlıyor. Bu güzel, bilgilendirici yazıyı okuyunca bu aklıma geldi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir