İşletim sistemleri nasıl çalışır?

İşletim sistemlerinin nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Evet diyorsanız buyrun makalemize!

Bellek yönetimi...

Bellek yönetimi...

Tüm modern işletim sistemleri, uygulamaların bellek kullanımını yöneten ve sanal bellek desteği sağlayan bellek yönetim hizmetlerine sahiptir.

Farklı programların, birbirlerinin bellek alanlarına müdahale etmesini engellemek amacıyla işletim sistemi, uygulamaların fiziksel belleğe doğrudan ulaşmasını engeller. Bunun yerine, bilgisayarın sahip olduğu fiziksel ve sanal belleği haritalandırır ve programların, bir bellek sanallaştırma yöntemi olan tanımlayıcı tablo aracılığıyla haritalanan belleğe ulaşmasını sağlar.

Bu sayede işletim sistemi, bellek kullanımı açısından önemli bir esneklik kazanır ve çalışan programı etkilemeden, programın bellek kümesini istediği şekilde taşıyabilir. Böylece, kullanılmayan bellek bloğunu, takas dosyasına taşıyarak aktif olmayan programların fiziksel belleği işgal etmesini önler. Bu sayede, sistemin sahip olduğu fiziksel belleği aşan bellek ihtiyaçları da karşılanabilir.

Uygulamaların, sistem belleğine bir tanımlayıcı tablo aracılığıyla erişmesinin işletim sistemine sağladığı avantajların birisi de, farklı kullanıcıların aynı programı birbirinden bağımsız olarak kullanabilmelerini mümkün kılmasıdır. Böylece farklı kullanıcılara ait uygulamalar, birbirinin bellek alanına müdahale edemez ve bu sebeple kaynaklanacak uygulama hataları da engellenir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu yararlı makale için teşekkürler ama kafama takılan bir sru var. Madem EFI BıOS dan daha iyi neden genel olrak EFI kullanılmıyor bırak kullanılmasını ben adını daha yeni duyuyorum (bu biraz da benden kaynaklı olablilir ama neyse):D

Hep merak ederdim işletim sistemleri nasıl çalışıyor diye sayenizde öğrendim bilmeyenler için oldukça yararlı bilgi olmuş teşekkürler chip.

Atilla Malkoç teşekkür ederiz.Yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Böyle güzel makalelerinizin devamı dileğiyle elinize sağlık.

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

------------------------------------------------------
Linux diye tabir edilien şey aslından bir isletim sistemi değildir sadece çekirdektir. Ve Birçok linux dagitimi yenilik konusunda daha öndedir

çook çikin hiç yardımcı olmadı:((((

çok uzun ama iyi

Biz aslında yemek yerken sadece tadına, rengine bakıp mideye indiriyoruz, karnımızı doyuruyoruz. Ancak vücudumuz o besinleri proteinlerine, asitlerine, vitaminlerine ayırıp ilgili organlara, kana gönderiyor, vücudumuzun çalışmasını sağlıyor. Bu güzel, bilgilendirici yazıyı okuyunca bu aklıma geldi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir