İşletim Sisteminize Makyaj

Bilgisayarlar her ne kadar canlı ve renkli aletler olsalar da, kullandığınız sisteme göre yeşil veya mavi renkteki masaüstünüz bir süre sonra sizin için çok monotonlaşıp, sıkıcı bir hale gelmeye başlayabilir.

İşletim Sisteminize Makyaj (Sayfa 2)

Yeni bir işletim sistemi piyasaya sürüldüğü zaman, onla birlikte gelen yeni özellikler her zaman kullanıcılara çok çekici gelir. Ayrıca değişen ar abirim de kullanıcıları yeni işletim sistemine geçmeye teşvik eden nedenler arasında ilk sıralarda yer alır. Ancak, sisteminiz güçlü değilse ve sadece kullanıcı arabirimindeki yenilikler için güncellemeyi düşünüyorsanız, bunun için sistemi değiştirmekten daha kolay bir yol da mevcuttur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi WindowBlinds ve ObjectBar yazılımlarını kullanarak Windows 98 ya da ME’nizi rahatlıkla Windows XP şekline sokabilirsiniz. Ayrıca sadece şekil olarak değil, fonksiyon olarak da yeni arabiriminiz çoğu Windows XP arabirim fonksiyonlarına sahip olacaktır. Burada Windows XP örnek olarak seçilmiştir. İsterseniz sisteminize çok farklı arabirimler de kurabilirsiniz.

İki işletim sistemi arasındaki en büyük fark Başlat çubuğu
Şimdi öncelikle CD’den ObjectBar’ı sisteminize kurun. Bu program diğer Object Desktop bileşenleri gibi Programlar altında Object Desktop adlı klasör içinde yerini alacaktır. Simgesine çift tıkladığınız zaman ise Object Bar Theme Browser karşınıza gelecektir. Eğer program doğrudan kendini System Tray’e yerleştirirse bu durumda da bu pencereye ulaşmak için önce System Tray’deki simgesi üzerine sağ tuş ile tıklayıp Configure Theme’i, daha sonra da açılacak pencereden File/Load menüsü altındaki Theme Browser seçeneğini seçmeniz gerekebilir. Bundan sonra artık istediğiniz temayı listeden seçebilirsiniz. Örneğimizi uygulamak için kaydırma çubuğunu en alta indirip buradaki Windows XP (Blue) seçeneğine tıklayın. Load tuşuna tıkladığınız anda Başlat çubuğunuz seçtiğiniz temanın çubuğu ile değiştirilecektir. Load tuşuna tıklamadan önce Styles seçeneğini kullanarak diğer Windows XP temalarından birini de seçebilirsiniz. Burada yaptığınız tüm değişiklikler ön izlemede yer alacaktır. Artık Close tuşu ile bu yazılımı kapatıp yeni Başlat çubuğunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Dönüşümü tamamlamak için Windowblinds kullanabilirsiniz
Tabii ki şu haliyle işletim sisteminiz eski masaüstü renkleri ve simgeleri yüzünden Windows 98/ME ve Windows XP karması bir şekilde görünecektir. Bu sorunu çözmek için de CD’den WindowBlinds’i sisteminize kurmanız gerekir. Yazılımı kurup çalıştırdıktan sonra aynı ObjectBar’da olduğu gibi kısayolunu Programlar altında Object Desktop klasörüne kopyalayacak ve System Tray’de de yerini alacaktır. Görüntüdeki eksiklerimizi tamamlamak için System Tray’deki simgesine sağ tuş ile tıklayıp açılacak menüden Configure WindowBlinds seçeneğini seçebilirsiniz. Ayrıca bu ayarlara Görüntü Özelliklerine yeni eklenmiş Skins kartından da ulaşabilirsiniz. Burada istediğiniz bir kaplamayı (skin) seçip Apply Changes seçeneğiyle anında uygulayabilirsiniz. WindowBlinds altında yer alan seçenekleri incelediğiniz zaman burada Windows XP temasına tam uygun olan temanın yer almadığı dikkatinizi çekecektir.

Bu durumda örneğimizi eksiksiz olarak tamamlayabilmemiz için bunu kendinizin oluşturması gerekecektir. Üstelik bu çok da zor bir işlem değildir. Ancak öncelikle kullanarak CD’den SkinStudio programını sisteminize kurmanız gerekir. Daha sonra pratik olarak bir Windows XP (Blue) teması yaratmak üzere programı çalıştırıp File/ New menüsü altından From Template’i seçin. Açılacak pencerede General kartı altından Windows Skin seçeneğini seçip OK tuşuna tıklayın. Tanımların yapılacağı pencerede hiçbir değişiklik yapmadan OK tuşuna tıkladığınızda kısa bir süre devam eden işlemin ardından LUNA adı altında Windows XP temanız oluşturulacak ve diğerlerinin arasında yerini alacaktır. Şimdi artık bu programı kapatıp biraz önce anlattığımız şekilde tekrar WindowBlinds programını açabilirsiniz. Şimdi listeye yeni eklenmiş Luna temasına ardından da Apply Changes tuşuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Son olarak ekrandaki tüm pencereleri kapatın. Artık Windows XP görünümlü yeni Windows 98/ME’nizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Tabii ki tüm bu tanımlama işlemlerini her oturum başlattığınızda baştan yapmak istemiyorsanız, kullandığınız programların otomatik olarak başlaması için doğru seçenekleri seçtiğinizden de emin olmanız gerekir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir