İşletim Sisteminize Makyaj

Bilgisayarlar her ne kadar canlı ve renkli aletler olsalar da, kullandığınız sisteme göre yeşil veya mavi renkteki masaüstünüz bir süre sonra sizin için çok monotonlaşıp, sıkıcı bir hale gelmeye başlayabilir.

İşletim Sisteminize Makyaj (Sayfa 3)

Bunu kontrol etmek için şu yolu izleyebilirsiniz: WindowBlinds için programı çalıştırdıktan sonra sol tarafta yer alan listeden System seçeneğini seçip sağ taraftaki listeyi kontrol edin. Burada Prevent WindowsBlinds... ile başlayan seçeneğin aktif olmaması gerekir. Eğer seçili ise seçimini iptal edip OK tuşuna tıklayın. Object-Bar’da ise File menüsü altından General Options...’ı seçmeniz gerekiyor. Yeni açılacak penceredeki Start Options kartındaki Run ObjectBar automatically on startup seçeneğini aktif hale getirerek bu programın da otomatik olarak başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde işletim sisteminizi baştan başlatsanız bile Windows XP görünümünde başlayacaktır. Eski işletim sisteminize geri dönmek için yapmanız gerekenler Bu özelliklerden sıkılıp eskiye dönmek istediğinizde ise tek yapmanız gereken iki yazılımın da System Tray’deki simgelerine sağ tuş ile tıklayıp menüde en altta yer alan Unload seçeneğini seçmek.

Sisteminiz tekrar eski haline dönecektir. Eğer Windows renkleriniz eskiye dönmezse masaüstüne sağ tuş ile tıklayarak Görüntü Özellikleri seçeneklerini açın ve Görünüm kartındaki Düzen seçeneği altından Windows Standardı’nı seçin. Eski renkleriniz de geri gelecektir. Eğer sisteminizin bu kadar yükü kaldırıp kaldıramayacağından emin değilseniz sırasıyla Icon Packanger ve Windows FX yazılımlarını da deneyebilirsiniz. Icon Packanger, sisteminizdeki ikonlara yeni bir soluk kazandırırken Windows FX’de çeşitli ufak tefek efektlerle kullanımı renklendirecektir. Ancak gölgeler ve bazı saydamlık efektlerinden tam verim almak için sisteminizin Windows 2000 olması gerekebiliyor. Yine de diğer efektler de oldukça yeterli oluyor. Ayrıca son olarak tüm bu programları bir birlik içinde kullanmak ve tüm kurduğunuz StarDock yazılımlarına tek bir program altından uyum içinde erişmek için WinStyles yazılımından da yararlanabilirsiniz. Ancak kurmanız çok da gerekli değildir.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir