İşletim sistemleri nasıl çalışır?

İşletim sistemlerinin nasıl çalıştığını merak ediyor musunuz? Evet diyorsanız buyrun makalemize!

İşletim sistemleri nasıl çalışır?

Bilgisayarımızı kullanırken, genellikle sadece kullanmakta olduğumuz yazılımla ilgilenir ve bilgisayarımızdaki her şey gibi, kullandığımız yazılımın da işleyişinden sorumlu olan işletim sistemini pek düşünmeyiz.

Kullandığınız işletim sistemi Windows 7 veya Ubuntu olabilir, fakat adı ne olursa olsun, işletim sisteminin tam olarak ne olduğunu ve ne yaptığını söyleyebilir misiniz?

Diğer tüm yazılımların aksine, işletim sistemi bir bilgisayarın adeta donanımı gibidir ve onu tanımlamamızı sağlayan unsurlardandır. Örneğin, bilgisayarımızın özelliklerini saydığımızda; işlemcisi, ekran kartı ve belleğinin yanında genellikle işletim sistemine de yer veririz.

Çeşitli donanımların derlenmesinden meydana gelen bilgisayarlar; anakart, işlemci, bellek modülleri, ekran kartı, sabit disk, monitör gibi donanım bileşenlerinden ve klavye, fare gibi çeşitli giriş aygıtlarından meydana gelir.

Söz konusu olan masaüstü bilgisayarlar olduğunda, tüm bu bilgisayar bileşenlerinden istediğimiz birini kolaylıkla değiştirebilir ve bilgisayarımızı parça parça yenileyebiliriz. Masaüstü bilgisayarların sahip olduğu bu esneklik, bilgisayarların modüler yapısı kadar, tüm bu değişiklikleri mümkün kılan işletim sistemi sayesinde gerçekleşir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Bu yararlı makale için teşekkürler ama kafama takılan bir sru var. Madem EFI BıOS dan daha iyi neden genel olrak EFI kullanılmıyor bırak kullanılmasını ben adını daha yeni duyuyorum (bu biraz da benden kaynaklı olablilir ama neyse):D

Hep merak ederdim işletim sistemleri nasıl çalışıyor diye sayenizde öğrendim bilmeyenler için oldukça yararlı bilgi olmuş teşekkürler chip.

Atilla Malkoç teşekkür ederiz.Yine çok bilgilendirici bir yazı olmuş.
Böyle güzel makalelerinizin devamı dileğiyle elinize sağlık.

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

dandik linux bukadar mükemmel çalışamazzz

------------------------------------------------------
Linux diye tabir edilien şey aslından bir isletim sistemi değildir sadece çekirdektir. Ve Birçok linux dagitimi yenilik konusunda daha öndedir

çook çikin hiç yardımcı olmadı:((((

çok uzun ama iyi

Biz aslında yemek yerken sadece tadına, rengine bakıp mideye indiriyoruz, karnımızı doyuruyoruz. Ancak vücudumuz o besinleri proteinlerine, asitlerine, vitaminlerine ayırıp ilgili organlara, kana gönderiyor, vücudumuzun çalışmasını sağlıyor. Bu güzel, bilgilendirici yazıyı okuyunca bu aklıma geldi.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir