İsrail, cepheye robot asker gönderecek

İsrail ordusu can kaybını azaltmak için 4 tekerli ve kameralı bir robot askeri cepheye sürecek.

  • Selim Öztürk
İsrail'in yeni robotu

İsrail ordusu can kaybını azaltmak için 4 tekerli, kameralı, gece görüş dürbünlü ve 300 kg malzeme taşıyabilen bir robot askeri cepheye sürmeye hazırlanıyor.

Dünyada giderek yaygınlaşan pilotsuz uçaklar gibi insansız bir yer aracı olan Guardium, uzaktan kumanda ile kullanılıyor ve makinalı tüfek taşıyor. Önceden programlanan yol haritası boyunca kentlerde devriye gezen robot asker, kavşaklarla, yoğun trafikle ve trafik işaretleri ile başa çıkabiliyor. 360 derecelik kamerası her an çevreyi tarayan robot asker, sınırlarda devriye gezerken şüpheli bir şey gördüğünde kumanda merkezini uyarıyor. İki dev ekran ve bir joystick'ten oluşan kumanda paneli ile kumanda merkezindeki kullanıcı, gerektiğinde kontrolü kendi eline alıyor ve bir direksiyon, gaz ve fren pedalı ile robotu tıpkı bir video oyunundaki gibi yönlendirebiliyor.

Tek bir robot asker yaklaşık 600 bin dolara mal olacak, ancak maliyet, kontrol paneli ve robota eklenen teçhizata bağlı olarak birkaç milyon dolara çıkıyor.

İsrail ordusu, Guardium'un henüz operasyonlarda kullanıma hazır olmadığını açıkladı ve başka yorum yapmadı.

Merkezi ABD'nin Virginia kentinde olan askeri araştırma kuruluşu "Globalsecurity.org" uzmanlarından John Pike, buna benzer tek robotik askerin Güney Kore'nin, Kuzey Kore ile arasındaki askersiz bölgede devriye için kullandığı robot olduğunu belirtti. Pike, bu tür robot askerlerin geleceğin kara savaşlarının temel unsuru olma potansiyeli taşıdığını da belirtti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Eee bu robota roket falan değse patlamaz mı ?

Sen de yorum yaz