İstanbul trafiği için yarışmaya hazır mısınız

Yazılımcıların İstanbul trafiği için parlak fikirlere sahip uygulamalar üreteceği etkinlik başlıyor!

İstanbul trafiği için yarışmaya hazır mısınız?

Yazılım geliştiriciler, tasarımcılar ve şehir plancıları, İstanbul'un ulaşım sorununa çözümler önerileri getirecek yenilikçi fikir ve uygulamalar geliştirmek için bir araya geliyor. Hackathonist 2014'e katılacak olan yazılım geliştiriciler, gerçek zamanlı trafik verilerini kullanarak İstanbul'u 'Akıllı Şehir' yapabilmek için 36 saatlik bir uygulama geliştirme maratonunda yarışacaklar.

'Akıllı İstanbul' hedefi

İstanbul'da başta 'ulaşım' olmak üzere, şehre yönelik sorunlara yeni çözümler ve fikirler geliştirmek üzere; yazılım geliştiriciler, tasarımcılar ve şehir plancıları, 'HACKATHONIST 2014'te bir araya geliyor. Avrupa Birliği destekli CitySDK Projesi kapsamında TAGES tarafından düzenlenen İstanbul Akıllı Şehir Hackathon'u 'HACKATHONIST 2014', 8-11 Mayıs 2014'te Studio-X İstanbul'da gerçekleşecek. HACKATHONIST 2014'e katılan uygulama geliştiriciler; İstanbul Ulaşım verileri, CitySDK API'ları, ImonaCloud Platformu, sensör verileri ve Microsoft tarafından sağlanan Windows 8 uygulama geliştirme araçları ile yenilikçi uygulamalar geliştirmek üzere yarışacaklar. 'Akıllı Şehir' uygulamalarına yönelik bu yazılım maratonu 36 saat sürecek. Yarışma boyunca uygulama geliştiriciler, CitySDK Projesi ortağı olan İBB tarafından sağlanacak toplu ulaşım verileri ile birlikte anlık trafik verilerine de ulaşabilecekler.

Hackathon'lar, dünyada 'açık verilerin değerlendirilmesi ve yazılım geliştirmenin daha kolaylaşması ve hızla işe dönüşmesi' konusunda güçlü etkinlikler olarak öne çıkıyor. HACKATHONIST 2014 de bu nedenle Türkiye'de, özellikle Bilişim sektörünü hızla ilerletecek önemli bir araç. Bu yarışma kapsamında geliştirilecek yenilikçi uygulamalarla, İstanbul ulaşımı sorunlarının çözülmesine katkı sağlayabilmesi hedefleniyor. Hayata geçirilecek yeni uygulamalar İstanbul'u 'Akıllı Şehir' olma statüsüne bir adım daha yaklaştıracak.

'En Yenilikçi Uygulamalar' seçiliyor!

Bilişim ve girişim duayenleri 'En Yenilikçi Uygulamaları' seçiyor

Jüri üyeleri arasında Faruk Eczacıbaşı, Emrehan Halıcı ve Ersin Pamuksüzer'in de yer aldığı HACKATHONIST 2014'ün TAGES, Studio-X İstanbul, MEG, Apps4Europe, Waag Society, Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi, ImonaCloud ve Microsoft tarafından sağlanan 7 ayrı kategorideki ödülleri arasındaki en önemli ödülü 3000 TL'lik CitySDK API'ı ile En Yenilikçi Uygulama Ödülü. Internet erişim sponsorluğunu TurkNet'in üstlendiği HACKATHONIST 2014, yarışma kapsamında geliştirdikleri uygulamaları işe dönüştürmek isteyen uygulama geliştiricilere Startupbootcamp Istanbul'un yatırım mentörleri ile görüşme fırsatı da sağlıyor.

Avrupa Birliği Rekabetçilik ve Yenilik Çerçeve Programı kapsamında İstanbul ile birlikte Roma, Barcelona, Lizbon, Helsinki, Manchester, Amsterdam ve Lamia'da uygulanan CitySDK Projesi ve Hackathonist hakkında ayrıntılı bilgiye www.hackathonist.com adresinden ulaşılabilir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Böyle şeyler daha çok yapılmalı. Keşke yazılım olarak çağ atlasak bu işin geleceği çok parlak.

Kimler geldi, kimler gitti de, şu istanbul trafiğinin hakkından gelemedi.. Bu trafik bizim hakkımızdan gelecek... Ne yazılımcı, ne uygulamacı.. Bunlarla bu iş olmaz... İstanbulun trafiği bunları da yutar alır..

Bu yarışma istanbulu akıllı yapmaz ki. İBB sadece toplu taşıma ve yol çalışmaları vs. bilgilerini sunar insanlara. Halbuki en büyük problem, trafik yoğunluğu yani sivil araçlar. Sadece istanbul da değil, tüm Türkiyenin problemi trafik. Şehir plancılığı 0 a yakın bir seviyede Türkiyede. Hem trafik yoğunluğunun çözümü, sadece uygulama ile olmaz. Uygulamalar sadece kullanıcılar tarafından bilgi verilirse çalışır. Hem hangi uygulamayı kaç kişi kullanacak ki. Ancak devlet yapar bu işi. Tüm araçlara benzersiz ID li gps cihazı, ücretsiz olarak taktırmak zorunlu hale getirilirse çözülür. Gps bilgileride haliyle Trafik Kontrol Kurumu gibi bir yerde birleştirilir. Trafik mobil uygulamasını da bu merkez sunar. Böylece araçların yoğun olarak bulunduğu yerler, internet erişimi olan her cihaz tarafından harita şeklinde anında görülebilir. Bu çözüm haricinde kim ne uygulaması üretirse üretsin, dostlar alışverişte görsün mantığından öteye gitmez...

Akıllı istanbul olmaz akıllı insan olur ama nerde bu iş yazılımla çözülmez 15 milyonluk istanbulda 30 milyon araç var.sonunda en sonu teknoloji gelse malesef çözüm olmaz '''cem yılmazın dediği gibi ''''navigasyon cihazıyla kavga eden insanlar var kardeşim hala....millet bizim millet olunca işiniz çok,çok zor.

Daha kendi arabamizi uretemiyoruz otobusleri bile disaridan getirtiyoruz bu uygulamalar ancak appstore da kalir bedava indireceginiz trafik programlari olarak durur

Ben de, dünyadaki açlık ve yoksulluğu yok edecek bir uygulama üzerinde çalışıyorum. iphone ve androidler'de ücretsiz olacak.

Sayın ziyaretçi, (14:39/04.05.14) Akıllı insanlar yok istanbul işlerinde dolayısı ile yazılıma kaldık. ve çocuklarda en iyilerini dillendirmiş ve sunmuşlar. çözüm olsun yeter bizim için. yoksa uygulamaların başına akıllı insan geçse keşke. ama nerde. geçen ay gördük ne olduğunu çeksinler insanlar 5 yıl daha . Durun siz metro yapcaz her yere diye e-5 i Tem otoyolunu tek şeride düşürsünler de bi 5 yıl daha ne yapacaklar diye düşünür insanlarımız artık. Yazılımda önce Atamızın öngörüsü üzerinde dediği gibi bu yıllarda E-5 6 belkide 10ar şeritten oluşmalıydı. Biz ne yaptık trafiği düzeltmek için yanyollar yaptık. minibüs seferlerini kaldırdık. tam acaba derken metrobüs yapıldı 2 şerit metrobüs hattı için gidiş*geliş 2şerden 4 şerit silindi Londra Asfaltından. yeri gelinde 3 yeri gelince 2 şerit oluyor yola çıkan bin pişman oluyor. Buna dur diyemiyorsak bari teknolojiyi bilenler teknolojik alanlarda konuşsunlarda ümidimizi yitirmeyelim.

Motosiklet kullanımı yaygınlaşsa trafik sorunu kalmaz

Sen de yorum yaz