İşte 3 boyutlu baskıyla üretilen tüfek!

3 boyutlu baskıyla üretilen bu "ilk" tüfek, çalıştı çalışmasına ancak...

  • Zeynel A. Öztürk
3 boyutlu baskıyla üretilen tüfek fazla dayanmadı

3 boyutlu baskının popüler hale gelmeye başlamasıyla beraber en çok konuşulan konulardan bir tanesi, 3 boyutlu baskıyla basılan silahlardı. Kullanıcı adı "Matthew" olan bir şahsiyet, YouTube'da yayınladığı videolarda 3 boyutlu olarak bastırdığı ukulelelerini ve silahını gösteriyor.

Matthew, kendi tasarladığı ve 3 boyutlu olarak bastırdığını iddia ettiği "tek atışlık" silahı bir videoda test ediyor. Test sırasında namlunun iki tarafından bölündüğü, ancak ateşin isabetli olduğu söyleniyor. Silah, daha önce ortaya çıkan ünlü 3 boyutlu silah "Liberator"ün tasarımını örnek alıyor, ancak namlusu daha uzun.

3 boyutlu silah baskısında işin zor tarafı, kurşunu ateşleyebilen bir şey üretmekten ziyade sıcak gazlara dayanabilen bir model ortaya çıkarmak gibi görünüyor. Matthew'in Grizzly adını verdiği silahı ise bu işi başaramıyor.

Matthew'in 3 boyutlu tüfeği ateşlediği videoyu izlemek için tıklayın!

Bu arada Hollandalı 3 boyutlu yazıcı üreticisi Create It Real, ürünleri yoluyla silah üretilmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Bu PDF dosyasında okunabilen açıklamaya göre 3 boyutlu bir silah yazdırmaya çalışıldığı, belirli silah karakteristiklerine göre algılanıyor ve kullanıcıya yukarıda gördüğünüz hata mesajı gösteriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

en iyisi silah üretildi haberlerini yapmamak bence. ortaçağ zırvalarına döneceğinden korkuyorum bu 3d printer işinin. güzel bir teknolojiyi sansürleyecekler...

@29 Tem 2013 18:18 Eğer birisine silah lazımsa onu kalpazanlığından evinde üretmez, yazıcıdan daha makul bir fiyata satın alır. İlle de yasaklanacaksa Create It Real firmasınınkine benzer önlemler alınabilir, sonuçta dijital taramada yeterince ileri bir seviyedeyiz. (Facebook-etiket, Yüz bulma, Yüz tarama) Yani 3B yazıcı sistemlerinin önü açık, engelleme söz konusu değil.

@29 Tem 2013 19:15 Kayıtsız silah üretimi. İstedigi kadar pahalıya gelsin kayıtdışı silah print edilirse suçluyu yakalamak zorlaşır.

@30 Tem 2013 01:17 oda imkansız her yazıcı imzasını atar hiç bir yazıcı diğerinin aynı çıktı veremez... POLİS yakalar...

herbir parçayı ayrı dosyalar halinde print et birleştir...

Yama çıksa da yazıcıdan silah üretsek :D o nasıl bir önlemdir yav

Apple ve Samsung 3D yazıcı işine girseler Apple silah çıktı almayı yasaklar, Samsung özgürce silah üretiminin yolunu açardı herhalde ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play