İşte ABD'nin en büyük elektrikli araç filosu!

Eskiden güçsüz pilleri ve düşük hızlarıyla konuşulan elektrikli araçlar, bugün filolara konu oluyor!

En büyük elektrikli araç filosu Los Angeles'da...

Los Angeles, karbon kirliliğini düşürmek için büyük bir çaba göstermekte ve şehrin kontrolündeki elektrikli araç filosu, bu hedefe ulaşılmasında yardımcı olacak. Belediye Başkanı Eric Garcetti'nin yeni duyurusu, 160 adet bataryalı elektrikli araç kiralama niyetini açıklamaktaydı ve bu sayı, LA'i, ülkenin en büyük elektrikli filosunun sahibi haline getirecek.

LA Times'ın haberine göre 128 adet PHV (plug-in hybrid) de başkanın Sustainable City pLAn (Sürdürülebilir Şehir pLAnı) çabası için kiralanacak. Garcetti, yaptığı basın açıklamasında, "en geç 2017 yılında başlamak üzere, her yıl alacağımız yeni şehir araçlarının yüzde 50'sinin elektrikli olacağı sözünü vermiştik. Şimdi de bu sözü, verilen tarihin öncesinde yerine getiriyoruz" cümleleri yer almaktaydı.

Yeni elektrikli araçlar itfaiye, polis ve genel hizmet bölümleri ile Su ve Enerji Departmanı arasında paylaştırılırken, hibrit araçlar Genel Servis Bölümleri tarafından kiralanacak. Ancak bugünün kazananı, bataryalı araçların büyük bir kısmını almakla kalmayarak, bir Tesla Model S P85D ve bir BMW i kirasını da üzerine alan LAPD (Los Angeles Police Department) gibi gözüküyor. Garcetti'nin heyecan ile belirttiği üzere yeni araçlar, şüphelilere yaklaşacak kadar hızlı (ve sessiz) olacak.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bizimkiler neden uyuyor acaba ? Her zamanki gibi ceplerini doldurmakla meşguller de ondan.

@23 Eylül 2015 01:10 bizimkiler derken ? hangi icraatına sahit çıktınız alkışladınız destek verdiniz önce bir araçtır bak bakalım elektirikli araç üzerindeki çalışmalarını cahil cahil konuşma

@23 Eylül 2015 12:20 evet arastirdim ve tek bir calisma yok

@23 Eylül 2015 12:20 Karşındakini bilmeden konuşma.Çıktı da destek mi vermedik ! Evet bir çalışma lafı var ama sadece LAF VAR ! Bizden yurt dışına giden genç öğrenciler orada elektrikli otobüs bile üretmeye hazırlar şu an. Siz de biraz gözünüzü açın da CAHİL kalmayın ve hükümetin lafta icraatlarına lütuf gözüyle bakmayın.Onlar şu an petrol şirketlerinden aldıkları parayı yemekle meşguller.

@23 Eylül 2015 12:20 ürettiğim yegane elektrikli otomobil "Atakar". tavsiye: googledan araştirmadan önce yanınızda kusmak için bir poşet bulundurun :) millet tesla üretirken bir nerelerdeyiz sorusuna ibretlik cevap :)

bizimkiler hizmet etmeyi dusunmuyor kendi ceplerini dolrudmaya urasiyorlar,baska ulkeler para yardimi veriyor elektrikli araba alsin diye veya vergiden dusuyorlar ama bizim ukemizde tam tersi bedava bir sey olunca vergisi kat kat artiyor.su an yurt disindayim ve samsung galaxy s 6 edge 1330 bulgar parasi bizde ise 3000 tl civari aradaki farki siz anlayin ayrica tl parasida buyuk bir deger kaybiyla 1tl oluyor 2 leva bulgar parasi akp gectiginden beri basa turk parasi deger kaybetti.

bızımkıler uyuyorsa sen yap icatları

Ya arkadaş sen ürettiğin elektriğin yarıdan fazlasını kapkara kömürü yakarak termik santralden, üret, ülkende 4,5 litre v8 benzinli arabalar en garibanın elinde kullanılsın sonra da çık biz karbon kirliliğini azaltmak için elektrikli araba kullanıyoruz de. Adama sorarlar: bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? diye.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir