İşte "Alpine Ridge" kod adlı yeni Thunderbolt

USB'nin en büyük rakibi olan Thunderbolt teknolojisi, yenilenmiş sürümüyle hız rekoruna göz dikti!

  • Ercan Uğurlu
İşte "Alpine Ridge" kod adlı yeni Thunderbolt!

Intel'in yeni nesil Thunderbolt arayüzü olan "Alpine Ridge" detaylarıyla ortaya çıktı; daha doğrusu sızdı. Yeni nesil Thunderbolt teknolojisinde veri hızını ikiye katlayacak olan Intel, böylece cihazlar arasında çok daha yüksek hızlarda veri transferini mümkün kılacak.

"Alpine Ridge" Thunderbolt teknolojisi ile saniyede 40 Gb'a kadar veri transfer hızı sağlayacak olan Intel, Thunderbolt 2'ye göre iki kat daha yüksek hıza ulaşmış durumda. Hatırlayacak olursanız Thunderbolt 2'te bu değer 20 Gbps/s idi. Diğer yandan enerji tüketimi konusunda da gelişimde bulunan yeni Thunderbolt, artık yarı yarıya enerji tüketecek.

Üçüncü nesil PCI-e'yi destekleyecek olan yeni Thunderbolt, 100 W'a kadar cihazları da şarj edebilecek. Intel'in "Alpine Ridge" kod adlı yeni Thunderbolt teknolojisini 2015 yılında yeni nesil Intel işlemcileriyle birlikte piyasaya sürmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

thunderbolt' un pc lere yaygınlaşması için en az 1-2 yıl daha var şuan sadece mac ve oem olarak thunderbolt sahibi olabiliriz

@24 Nis 2014 19:35 Ne iki yılı en az on yıl veya daha fazla bilerek tüm cihazlara eklemiyorlar önce ellerindeki stoklardan kurtulup sonra yavaş yavaş bu yeni teknolojiyi kullanırlar artık öyle birden bire yapmazlar işte. .

bu çok hızlı buna usb dayanmaz :)

Gigabite per second ve Gigabyte per second arasında çok fark var, lütfen şu terimleri düzgün kullanında doğru bilgi edinelim. (8 Gigabite per second = 1 Gigabyte per second, yani saniyede 8 gigabit demek saniyede 1 gigabayt demek oluyor.)

Thunderbolt kendisinden değil de 100 dolardan satılan ve içinde ayrı bir kontrolcü olan kablosundan korkarım kendimi kabloyu garantiye yallarken hayal ediyorum

Birseyi intel piyasaya suruyorsa uzun bir sure uzak durmakta her zaman fayda vardir.

Hiç de öyle değil bence. Intel yeni bir teknoloji yapıyor, diğer markalar onu biraz geliştirip kendileri bulmuşlar gibi kullanıyor.

Kullandiğım Macbook Pro'da 2 tane Thunderbolt çıkışı var. 1 kere bile kullanmadım. Adaptör aracılığı ile Ethernet, HDMi vs işlevlerinin yanında harici HDD ile kullanılabiliyor ama fiyatları yanına yaklaşılacak gibi değil. Yaygınlaşmamış teknoloji ile çağ atlama numarası yapacaklarına ihtiyaçlara yönelik hamleler yapsalar daha iyi olacak..

@abdeg33 Amerikalılar thunderboltu yaygın kullanıyorlar zaten.

türkiyeye geç gelir

Thunderbolt'u Firewire ve eSata gibi görüyorum. Gereksiz sanki thunderbolt portuna 4K ekran baglayacaksiniz yada bütün HDMI arayüzü cöpe atilip herkes thunderboltlu ürünler yapacak.

100 W, 40Gbps falan ekran kartı bile bağlarsın bilgisayara bu thunderbolt ile...

Sen de yorum yaz