İşte Android'li cep üretmenin şartları!

Android'li cep üretmek isteyen firmaların uyması gereken Google kuralları, sonunda ortaya çıktı!

  • Zeynel A. Öztürk
İşte Android'li cep üretmenin şartları!

Apple - Samsung patent davaları, Google'ın Android telefon üreticileriyle yaptığı anlaşmaların da ortaya çıkmasını sağladı. Mobil Uygulama Dağıtımı Anlaşması (MADA), YouTube, Gmail gibi Google uygulamalarını Android'li cep veya tabletinde kullanmak isteyen üreticileri kapsıyor.

Yeni bir anti tekelcilik davası kapsamında ortaya çıkan belgelerde Google'ın Android'li akıllı cep üretmek üzere Samsung, Google ve HTC'yle yaptığı anlaşmalar yer alıyor. Recode'un yayınladığı belgelere göre üreticiler, piyasaya sürecekleri telefonlarında sadece bir Google uygulaması kullanacak olsalar bile, tüm Google uygulamalarını yüklemeleri gerekiyor (Google Newsstand dahil). Belgedeki şaşırtıcı olmayan bir başka detay, Google'ın varsayılan arama motoru olarak sunulmasının gerektiği ve arama kutucuğunun (Google Play gibi), "varsayılan giriş ekranının en azından hemen yanında bulunması" gerekiyor.

Google Maps, Gmail gibi Google uygulamalarını kullanmamaya razı olanlar ise açık kaynak kodlu Android'i tercih edebiliyorlar (AOSP).

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

zamanında Windows ta Internet Explorer varsayılan olarak geliyor diye ortalığı ayağa kaldıran Google ın yaptıklarına bak :p

@06 May 2014 15:27 Windows ücretli android ücretsiz heralde bi karşılığı olacak gülüm.

@06 May 2014 17:36 hayır 9 inç ekranlara kadar windows phone işletim sistemi koymak bedava ! BEDAVA! ÜCRETSİZ!!1

zamanında windows'a yapmadıkları kalmadı, ta ki windows'a "seçmeli tarayıcı ekranı" zorunluluğu getirene kadar! microsoft bunlara ne yapsa haklıdır.

Bu Google tam bi şerefsiz

@06 May 2014 16:20 Fermuara sıkıştırsan Google yaptı diyeceksin be abicim :)

Bugün 16:20 Google serefsizmi bilinmez ama senin yorumunu yayinlayanlar serefsiz gibi.

Adamlar süper sistemi ücretsiz sunuyor bırakın da o kadar olsun.

Android uretenlere hayırlı olsun..tepe tepe uretsinler

Android de dahil bütün Google hizmetleri cia ve derin abd girişimleridir tabiki kendi hizmetlerini mecbur kılıcak amaç dünyada kontrol edebildikleri kadar fazla insan kontrol edebilmek bakınız NSA dosyalarına

@06 May 2014 23:26 puahahaha....

yandex store kurun ,tüm gmail google maps vs yi kaldırın

Sen de yorum yaz