İşte Apple'ın iPhone 4 çözümü!

Steve Jobs'tan şaşırtan açıklama geldi, iPhone 4 dünyanın kılıfla kullanılması gereken ilk cebi oldu

İşte Apple'ın iPhone 4 çözümü!

Apple'ın merakla beklenen basın toplantısı dün gerçekleşti; iPhone 4'ün sinyal ve anten sorunu hakkında herkesi şaşırtan açıklamalar geldi.

Toplantıda konuşan Steve Jobs, beklenenin aksine, iPhone 4'te böyle bir sorun olduğunu kesinlikle kabul etmedi. Yeni iPhone'dan şikayetçi olanların oranını yüzde 0.55 olarak açıklayan Jobs, yine yazılıma yüklendi. Yazılımda yapılan hesaplama hatası yüzünden dramatik sinyal gücü farkları oluştuğunu savunan Jobs, bu hatayı yeni iOS sürümüyle aştıklarını yeniledi.

Jobs'un en can alıcı sözleri ise şunlar oldu: "Biz kusursuz değiliz, dünyadaki hiçbir telefon da kusursuz değil. Hangi markanın cebini alırsanız alın, belli bir tutuş şeklinde sinyal oranı mutlaka düşecektir. Diğer markalarla beraber iPhone 4'ü de defalarca test ettik ve bir sorun olmadığını gördük. Kısacası bizim telefonumuz, diğer telefonlar ne kadar kötüyse, ancak o kadar kötü olabilir. Konunun bu kadar uzaması, ne yazık ki medyanın abartması sonucunda oluyor."

Ve herkesi şaşırtan açıklama bu sözlerden sonra geldi: İşte Jobs'un iPhone 4 sorununu çözecek beklenmeyen teklifi... İkinci sayfada...

iPhone 4: Kılıfla kullanın!

Kılıfla kullan, istediğin gibi tut!

Jobs her ne kadar sorun olduğunu kabul etmese de, müşteri memnuniyeti adına üstlerine düşeni yapacaklarını söyledi ve şu sözü verdi: "Kılıfla kullanıldığında iPhone 4'te sinyal azalması olmuyor; biz de tüm iPhone 4 kullanıcılarına ücretsiz kılıf dağıtmaya karar verdik."

Evet, Apple herkese ücretsiz kılıf dağıtacağını duyurdu. Bu kılıflar Apple üretimi olabileceği gibi, stoklarla bağlantılı olarak, üçüncü parti üreticilerin kılıfları da olabilecek. Önümüzdeki hafta açılacak olan ilgili siteye kayıt yaptıran herkes, ücretsiz kılıfa sahip olabilecek. Daha önce kılıf alanlara ise, kılıfın ücreti geri verilecek.

Bu öneriden tatmin olmayanlar ise, hasarsız olması kaydıyla, iPhone 4'lerini iade etme hakkına da sahip olacak.

CHIP Online yorumu:
Kısacası Apple sorunu kabul etmese de, çözüm üretmek için elinden geleni yapmış gibi görünüyor. Ve bu çözüm de, iPhone 4'ü, "dünyanın kılıfla kullanılması gereken ilk cep telefonu" yapıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 53 Yorum

Apple kalitesi. İlklerin firması.
Birde benim gördüğüm; çeşitli iphone 4 inceleme videolarında normal tutuşta bile AT&T kullanıcıları 2-3 çubuk çekiş gücü alıyorlar :D Zaten AT&T hizmet ağı çok zayıfmış

sorun olduğunu kabul etmiyor ama çözüm sunuyor. ben de abdülrezzak karakıllıbacak tanıştığımı memnun oldum

güzel bir uygulama düşünmüşler. herkese ücretsiz kılıf verme fikri iyi!

Bullshit :)

Samsun StartTv 'yi her şekilde tutmama rağmen sinyalinde bir değişim olmadı acaba bu konuşma sırasında mı geçerli bir durum.
Sırf bunu test etmek için 8090 'ı aradım ve her denememe rağmen böyle bir sorun yaşamadım.
Steve amca akıllı tefonlardan mı bahsediyor onuda siz test edersiniz artık. Bence Apple yaptığı hatalardan ders çıkartmasını bilebilecek kadar zeki bir kadroya sahip. Umarım :p

Max_Real Qnx

Benim daha önce bu konu ilk çıktığında yapılan bir haberin altına yazdığım yorum gerçekleşiyor. Apple herkese ücretsiz kılıf vermek zorunda, kimse para vermek zorunda değil demiştim. Yapabilecekleri en ekonomik yöntem şu an bu. Tüm telefonları toplatmak gibi bir yola girişirlerse altından kalkamazlar. Yine de dürüst olup ortada bir hata olduğunu kabul etmesi gerekirdi. Bir tasarım hatasından ötürü böyle bir hata var fakat böyle bir çözüm geliştirdik diyebilirlerdi.

yapilacak olan iadeler iphone 4'un 'S' versiyonu veya 'G' versiyonunun cok yakida cigacagina isarettir

km ne derse desin gene iphone

Stiv, sana göre herkes aptal bir akıllı sensin!!! İzolasyonsuz anten yüzünden çekmeyen telefonuna hala kusursuz diyebiliyorsun. Herhalde toplantıyı izleyen bir allahın kulunun aklına da "stiv, madem telefondaki sorun milletin tutuşundan kaynaklanıyor, neden kılıfla kullanınca bu sorun olmuyor"diye sormak gelmemiş. Bumper işi geçici çözüm. Büyük ihtimalle 6-7 ay içinde, iphone 4, anten çerçevesi özel bir boya ile izole edilmiş bir şekilde, bir kaç yeni yazılım unsurlarıyla yeni iphone x adıyla satışa sunulacaktır.

Samsung Galaxy S, Nexus One bu iki telefon türkiyeye gelsin birisini alacam. Apple işin tadını kaçırdı...

bence apple elinden geleni yapmış bedava kılıf vermek bunun en büyük göstergesi tabi ama bana göre iphone nu kılıfsız kullnmak isteyenlerde olabilir.Steve jobs yeni üretim iphone 4 leri bare bu soruna çözüm olacak şekilde hazırlarsa en azından diğer ülkere girmeden önce bu sorunu halletmiş olur ve pazar payını kaybetmez diye düşünüorum

bence apple elinden geleni yapmış bedava kılıf vermek bunun en büyük göstergesi tabi ama bana göre iphone nu kılıfsız kullnmak isteyenlerde olabilir.Steve jobs yeni üretim iphone 4 leri bare bu soruna çözüm olacak şekilde hazırlarsa en azından diğer ülkere girmeden önce bu sorunu halletmiş olur ve pazar payını kaybetmez diye düşünüorum

Şaka mı bu yoksa ?
Bu nasıl bir açıklma... hala bu ürünü alan var mı ? Alan varsa hakediyorlar sonuna kadar xxxxx muamelesi görmeyi...

Eleştiri >
öncü firmalar, lider firmalar bu sorumluluğu taşıyacak olgunlukta olmalıdır.
inkar etmekle veya ben yaptım oldu demekle olmaz.

diğer üreticler için ise insan beklenti seviyesini düşük tutup parasının karşılığını aldığında mutlu olabilir ama bu Apple için geçerli değil.

Apple, ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol

Yazık oldu bu kadar şeyden sonra tabiki beklenen şatış rakamlarına ulaşamayacaktır diye tahmin ediyorum.Ama ayıp yani donanımsal problemi yazılımla kapanmış gibi göstermek.(4.0.1) Apple'a yakışmıyor: ''diğer telefonlarda bozuk banane'' . Eskiden teknolojiye öncülük ediyoruz havasında gez şimdi ''biz mükemmel değiliz''

''Kılıf veya tampon kullanın'' diyor yahu adam.Geri çağırması gerek ama 3M tane piyasaya sürülmüş dendi konferansta. Biraz zor tabi çağırmak.

Steve Jobs'un konferanstaki yüzü hatanın büyüklüğünü gösteriyor gibiydi... Dürüst olmak gerekirse (aldığıma pişman olsamda) N97mini kullanıcısı olarak üzülmedim. ;)

Bu sorun Nokia'da, Samsung'da HTC ya da Blackberry'de olsa kullanılar ayağa kalkardı. Çünkü bu telefonları kullananlar iletişim için bu markaları tercih ediyorlar. Ama I-Phone konuşmak için değil hava atmak için satın alındığından şikayet oranı çok düşük. Hava atabiliyor muyum? Çekmese de mühim değil.

CHIP Online yorumu:
Kısacası Apple sorunu kabul etmese de, çözüm üretmek için elinden geleni yapmış gibi görünüyor. Ve bu çözüm de, iPhone 4'ü, "dünyanın kılıfla kullanılması gereken ilk cep telefonu" yapıyor.

-----------

Bu superdi.

Okey mi ? Okey.

hhahahahahahahaaaaa... gene gülme krizine girdim...!!!

kılıf olarak da "o.k." dağıtacakmış... hahahahahahaaaa...!!!

millet 2 tane iphone parasına evleniyor kardeşim... paranla ezil olmak bu kadar olur ancak... hahahahahaaa...

tüm masrafları, 2 iphone ile kapatabilirsiniz... hahahahahaaa...

geyikler...

Ancak diğer firmalar kadar kötü değil, onlardan daha kötü çünkü diğerlerinde antene çıplak elle dokunulamıyor. Diğer firmalar gibi anteni çıplak elle dokunulamayacak şekilde üst gövdeye tasarlasalardı böyle bir sorun olmayacaktı.

bu lafları aç kalınca yersin steve.

bence apple elinden geleni yapmış bedava kılıf vermek bunun en büyük göstergesi tabi ama bana göre iphone nu kılıfsız kullnmak isteyenlerde olabilir.Steve jobs yeni üretim iphone 4 leri bare bu soruna çözüm olacak şekilde hazırlarsa en azından diğer ülkere girmeden önce bu sorunu halletmiş olur ve pazar payını kaybetmez diye düşünüorum

Döndün dolaştın yok sorun dedin,araştırıyoruz dedin,zamanı bırazdaha kullandın sonrada bizde mükemmel deiliz olabilir belki dedin...güncelleyince geçer bile dedin!..bunada inandı binlercesi...Belki kılıftan haz etmiyorum böyle bir dayatma nerde görülmüş hoş Apple alacağından deilde,birde buna sevinenler bile var 2000 dolarlık bir kazığa yanında verilen 10 dolarlık aparata seviniyorlar!..İphone kullananlar partili gibi olmuş artık doğruyu göremiyorlar

bu kadar yüzsüzlük... pes yani...

Microsoft böyle bir telefon yapaydı da böyle bir hata olaydı Steave Jobs o zaman ne derdi çok merak ediyorum ! İşletim sistemi olayına dönerdi. Apple tıpkı kibirli ve kendinden başkasını görmeyen küçük bir çocuktan farklı olmadı ki hiçbir zaman....

2000 liralık bi telefonu kılıfı olmadan zaten kimse kullanmaz :D

Apple siyird yine kendini

"dünyanın kılıfla kullanılması gereken ilk cep telefonu"
Adamlar hakkaten yenilikçi yani (!)

Adama bak burnundan kil aldirtmiyor. Kabahat sende degil Steve sana tapan akillilarda.

"iPhone 4 dünyanın kılıfla kullanılması gereken ilk cebi oldu"
"Jobs'un en can alıcı sözleri ise şunlar oldu: ..."

Jobs medyanın abartması diyerek doğru demiş. Yukarıda da görüyoruz haberi okudum ve her telefonun belli bir tutuşta sinyalinin düştüğüne katılıyorum. O kadar da apple hayranı değilim ama burda medyanın abartması açık bir şekilde görülüyo. Chip online'ın böyle abartılı başlıklarla haber yapmasını da kınıyorum. Dilediğinizi yapmakta özgürsünüz ama hergün girdiğim chip online'a böyle haber başlıkları yüzünden 3 - 4 günde bazen haftada 1 giriyorum. Bunu da belirtmiş olayım.

"CHIP Online yorumu:
Kısacası Apple sorunu kabul etmese de, çözüm üretmek için elinden geleni yapmış gibi görünüyor. Ve bu çözüm de, iPhone 4'ü, "dünyanın kılıfla kullanılması gereken ilk cep telefonu" yapıyor."

Kesin öyledir Chip Online. Sinyal sorunu her telefonda var. Iphone 4 kılıf kullanılması gereken ilk telefon değil de sorunu bu denli önemseyen kullanıcı dostu, parayı verdikten sonra ilişkiyi koparmayan apple'a teşekkür etmeli.

Ezildikçe Ezildiler.Yazık.Hızlı yükselişleri sonları oldu.Çoğu telefonu boş yer kalmayacak şekilde elinizle kapladığınızda çektiğini görürsünüz.Hatta haberi okurken denedim buyrun sizde deneyin.Apple sapıttı ve yalan söylemeye başladı.yorumuma eksi puan veren arkadaşlarım iphone 4 ile ilgili tüm haberleri okuduklarına emin olsunlar.Kılıf neden kullanıcam ben?O kadar para vermişsiniz.az bi paramı verdiğiniz.Az gibi gelebilir size ama katılmıyorum.trilyonlarımda olsa iphone'a verecek param yok.dikkatinizi çekerim iphone dedim,apple demedim.Chip Online okurları olarak herkes adına teşekkür ediyorum chip.

Apple Fail diyorum Kısaca... Acaba bu telefonu nereleri ile test etmişler..?

Ekmek Yoksa Pasta Yiyin bari (Durum çok vahim.)

kılıf yoksa çorap taksınlar :)

Saçmalamışlar artık.

yani gercekten bu kadar olmaz cok cok cok abartildi ve cok olayi buyutu medya yaa bi kusursuz telefon gosterin bana hepsi ayni tabi ki samsung olsun nokia olsun vesayre diyer markali telefonlar olsun tabi ki kalkip iphone 4 abartacak cunku cekemiyolar kalkip destek verecek hali yok bu kesinlikle medya nin abartmazsi adamlara helal olsun yapiyolar kilifini da veriyolar hediye o da guzel cekemeyenler catlasin bakayim bu kadar olmaz yaa yok sinyal vermiyo yok yok kamerasi netteyil yok niye gec internett aciliyo hep balavra ben suan kulaniyorum babalar gibi sinyal de var guzel de hizli bi sekilde cekiyo alip da telefonu eline kucaklamazsan ceker saten neyse yaa cok abartildi bu olay yok baab yok adamlara helal olsun helali hos olsun hosgeldin iphone 4

Telefon Türkiye'ye gelecek ve herkes de alacak, kimse sorun çekmeyecek çünkü bilmeyen birinin tam o noktaya getirmesi çok zor onu da geçtim tutanlar olacak tabiki ve bunu yine fark etmeyecekler çünkü bunu alan insanlar allahın dağında oturmuyorlarsa veya trende değillerse telefonları yarıdan yüksek ve çoğu zaman tam çekiyor olacak ülkemizde telefon sinyali gerçekten yüksek her sokak başında bizi kanser edecek baz istasyonları var maşallahl..... Kısacası konuşma kesilmeyecek bu yüzden de...

Bu kadar...Beni ilgilendiren bölüm de burası zaten benim komforumdan birşey eksilmiyor evet teknik hata olmamalıydı ama bu durum onu benim amaçlarım doğrultusunda(şıklık+sadelik+limitsiz uyuglama) yapılmış en iyi telefon olmaktan geri koymuyorsa....Ve evet ana amacı olan konuşmamdan kaybetmeyeceksem, ki etmeyeceğim ,

Hala apple, üzgünüm ama gerçek bu!Medya Abartılarıdan uzak gerçeğimiz bu..

bence nokia n8 le iphonenin sonunu hazırlar bu olaydan sonra n8 cıkarsa tutturur telefonu inceledim hem görsel acıdan hem özellik olarak yeni symbian3 sistemi göze hoş geliyor eski symbian,a göre cok daha fazla fonksiyona sahip bi inceleyin derim arkadaşlar gerci ben şuan nokia nın n900 kullanıyorum ama biraz hantal olsada özellikler cok iyi onuda öneririm

Hala Apple Savunanlar Varya.Diyecek Laf Bulamıyorum.Ben Neredeyse iPhone Yarı Fiyatına HTC Tattoo Aldım.Sırf Makara Olsun Diye Amuda Kalkarak Bile 7506'yı Aradım.Ayrıca Sinyal Kalitesini De Kontrol Ettim.Hiçbir Değişme Olmadı.Bazı Arkadaşlar İse Hala Her Telefonda Oluyor Diye Israr Ediyorlar.Ayrıca Telefonu Kılıf İle Kullanmak Tamam Telefonu Temiz Tutuyor.İyi De Oluyor.Ama Böyle Bir Dayatmanın Yapılması Da Doğru Değil ...

Adem ŞAHİN

sağlaklar için sorun yok öyle değilmi... olan sol elde oluyor...

iPhone'u kilifsiz kullanan var sanki?

Dilediğinizi yapmakta özgürsünüz ama hergün girdiğim chip online'a böyle haber başlıkları yüzünden 3 - 4 günde bazen haftada 1 giriyorum. Bunu da belirtmiş olayım.
----------
Neden Chip Apple funi degil diye zoruna mi gitti?

"dünyanın kılıfla kullanılması gereken ilk cep telefonu"
Adamlar hakkaten yenilikçi yani (!)
----------
Apple'in yerinde olsam seni reklam muduru falan yapardim. Yilin yorumunu yazmizsin. Apple farkini hissetmek icin kilifina uydur falan diye baslik atarlardi kolaylikla

Steve Edipi güldürdün Allah'ta seni güldürsün :))

Şunu söyleyim o kadar para verince telefonu istediğim gibi tutarım.
Ayrıca sorunlar burada bitmiyor.Bazı telefonlarda kameranın sarı çekmesi, bazılarında ekranda sarı benekler, bazılarında bluetooth ve WiFi'da sorunlar. Hepsini de CHIP haber yapmıştır zaten.

Ben de merak ettim denedim. Şu an 480 TL'ye satılan Nokia 5800'ımın her yanını ve özellikle kullanım kılavuzunda antenin gösterildiği yeri iyice elimle kapattım. Hiç bir sinyal düşmesi olmadı. Şimdiye kadar o kadar Nokia, Samsung, Sony telefon gördüm, kullandım hiç birinde böyle bir problem yaşamadım, duymadım. Apple'ın hatasını kabul etmesi gerekli bence.

Stev adam olsa tutar bir ceo parasıyla,yada bir değnekçi yancı filan Stev yazar değnekci konuşur...Mr.Stev'de San Fransisco'da malikhanesinde deri koltuğuna yayılmış,Esmer, Sarışın Melez aplalarla İphone partililerinden gelen dolarlları bir güzel yerler !..İşin garip tarafı, kazağı pantolunun içinede sokuyor bu ... :)

bence kısa bi sürede yeni bir iphone modeli çıkacak .

yaw herkes yazmış ''bu hata diğer telefonlarda da oluyor, bu medyanın abartmasıdır'' diye. Yaw kardeşim, diğer telefonlarda da bu hatanın olabiliyor olmasından bana ne? eğer ben bu telefona bu kadar parayı, dünyanın parasını veriyorsam, aldığım bu telefonun böyle bir kusurunun olmamasını beklerim. Ha eğer bana gelipte ''biz kusursuz değiliz, dünyadaki hiçbir telefon da kusursuz değil. Hangi markanın cebini alırsanız alın, belli bir tutuş şeklinde sinyal oranı mutlaka düşecektir'' gibi bir mazeret söylersen, bende sana şunu söylerim;
Ya aldığın paranın karşılığını ver, yada verdiğin ürünün karşılığı kadar para al!!!

offf fazla abartılıyor... iPhone 3G de de va aynı sorun Turkcell 2 yada 1dişe iniyor kimse gıkını çıkarttımı yok. zaten bu abartılma yüzünden test ettim telefonu yoksa hiç farkettmemiştim...

bu aptalca bi fikir yani elle kapatinca sinyal düşmesi oluyo die kılıfmı takılır ya kılıf+el daha cok sinyal goturur

zaten kılıfsız kulunmak istiyorum demek iphonum çizik çizk olsun demektir (ipod touch'ımın başına gelmişti ). beleşe bide kılıf veriliyor daha iyi olmuş doğrusu ... :D =)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play