İşte ekstra güvenli cep: Blackphone!

Bir kara kutuyu andıran ve "çok güvenli olduğu" söylenen Blackphone, Barselona'da ortaya çıktı.

İşte ekstra güvenli cep: Blackphone!

Ocak ayında iki teknoloji şirketi Silent Circle ve Geekspone  "Blackphone" adında bir cep üzerinde çalıştıklarını ve yakında duyurmayı planladıklarından bahsetmişti. Üzerinden çok geçmedi ki bu telefon, Barselona'da, MWC fuarında ortaya çıktı. Tamamen siyah renkli bir tasarıma sahip olan Blackphone, adeta bir kara kutuyu andırıyor. Ek güvenlik önlemleriyle geliştirilen cep, Android işletim sistemiyle çalışıyor fakat bu işletim sisteminde güvenlik açığı yok.

4.7 inç büyüklüğünde bir ekranın sahibi olan Blackphone, 2 GHz dört çekirdekli işlemci ile çalışıyor. 2 GB RAM'le desteklenen cep, 16 GB depolama alanıyla geliyor. 8 megapiksellik arka kamerayı da üzerinde taşıyan Blackphone, Android işletim sistemiyle çalışıyor. Fakat bu işletim sistemi geliştiriciler tarafından "PrivatOS" şeklinde anılıyor.

Blackphone üzerinde yer alan yazılımları geliştiren Silent Circle; Blackphone Security Center, Blackphone Activation Wizard ve Blackphone Remote Wipe isminde özel uygulamalarla cep kullanımında gizlilik sağlıyor. Bu yazılımlar kullanıcıların cep üzerinden internet dolaşımlarında, aramalarında, yazışmalarında ve görüntülü sohbetlerinde anonim olmalarını sağlıyor.

Blackphone yakında Avrupa'da satışa sunulacak. Şu an ön siparişte olan cep, 629 dolardan alıcı buluyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İllaki güvenlik açığı olur.

Blackberry tanınmasın diye yeni bi telefon çıkartmış

Sansür sonrası ideal .

Açık kaynak kodlu yazılımda güvenlik açığı olmaması imkansızdır ! Bilin istedim

Karakutu turuncu renkte ama:)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir