Bilişim 500 Araştırması'nın sonuçları geldi!

Türkiye bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların durumu nedir? Araştırma sonuçları burada.

2008'de Pazar ne kadar büyüyecek?

2008'de Pazar ne kadar büyüyecek?

İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grubu Müdürü Özlem Unan da Türkiye bilişim pazarının, 2007 yılında 25,8 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını aktararak, yazılım pazarının da yüzde 43,2 büyüyerek 1,3 milyar dolar olduğunu kaydetti.

Bilişim pazarının 2008 yılı sonunda 31 milyar dolar büyüklüğe ulaşacağını ve satılan bilgisayarların yüzde 55'inin taşınabilir olacağını öngördüklerini dile getirerek, ADSL abone sayısının yüzde 40 artarak 6 milyon kişiye ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Unan, "Kurumsal kaynak planlaması, sektörel yazılım ve mobil yazılım büyümeye devam edecek. Sonbaharda numara taşınabilirliği ve gerçekleşmesi beklenen 3. nesil teknolojilere geçiş telekom pazarına hareket getirecek. Tüm göstergelere bakarak ve geçmiş 10 yıldaki veriler analiz edilerek, Türkiye bilişim pazarının 2007 yılından 2012 yılında kadar yüzde 128 büyüyerek 58,7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

başlıkdaki 500 büyük şirketi bulamadık siz bulursanız haber verin chip editörleri nasıl olur iyi olur demi :D

burada ithal edilen ürünleri satan teknosa, indeks bilgisayar gibi teknoloji üretmeyen, sadece pazarlayan distribütör şirketler yerine teknolojiyi üreten şirketleri görmeyi hayal ediyorum hep.

bizim yazılım şirketlerimiz de olmalı o ilk 10 içinde. türkiyede başarıya aç bir genç beyin potansiyeli var bunlar değerlendirilmeli..

türk telekom gibi tekel, teknoloji transfer eden, halka ucuz hizmetler vererek, fahiş fiyatlarla dünya kadar gelir elde eden şirketi görmek istemiyorum 1. sırada...

turkcell i herkes fiyatlarından dolayı eleştirsede teknoloji üretiyor, o yüzden takdir ediyorum..

500 şirket yerine ilk 3 tekel şirketi yıllarca bunlardan çektik ülkemin bill gates'leri konumlarını oldukça gaddarça kullanan bunlar geçmişi hatırlatın.

sinan.e adlı yorum yazan kişi ; söylediklerine aynen katılıyorum özellikle t.telekom hakkındaki söylediğin gerçekten de öyle değilmi? evet öyle ucuza hizmet veriyor gibi gösterse de değil.

biz 1-2 yıldır ttnet abonesiyiz bırak daha fazla süredir abone olan var bi bakıyoruz ttnet kampanya çıkarmıs daha abone olmayanlar için neymiş efendim indirilmli internet bize neden çıkarmıyolar öyle bir kampanya o kadar yıldır kullanıyoruz ayda 30 ytl daha ttnet nedir bilmeyenlere de ayda 15 ytl ye başka bi isteğiniz warmı????

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir