İşte Facebook gerçeği!

Facebook güvenli mi, değil mi? Bu haberimizi okuyun, kararı kendiniz verin...

  • Ali Güngör
İşte Facebook gerçeği!
Facebook'ta ve MySpace'deki açıklar kapatıldı

Facebook ve MySpace sitelerindeki dev güvenlik açıklarını kapatmayı başardı. Bu güvenlik açıkları sayesinde saldırganlar hesapları ele geçirebiliyordu.

Facebook uygulama geliştiricilerinin de dikkatini çeken güvenlik açıkları muazzamdı. İzinsiz erişim kurbanın IP adresi ve internet sitesinin cooke'si kullanılarak takip edilemez hale getiriliyordu. Böylece kurbandan habersiz bir şekilde hesapta istenen her şey yapılabiliyordu.

Bu çok ciddi güvenlik açığı crossdomain.xml dosyasında yanlış yapılan bir ayardan kaynaklandı. İnternet siteleri alanlar arasında içeriği Adobe Flash kullanarak paylaşıyor. Bu hata da otomatik giriş seçeneği açık olan hesaplara erişime imkan tanıdı. Facebook da, MySpace de ana alan adını bu tehlikeye karşı kilitlerken, alt alan adlarında aynısını yapmayı unutmuştu.

Bu tür sosyal ağlarda aylarca devam edebilen açıklar, bu sefer nispeten kısa sürede kapatıldı. Ancak ne Facebook, ne de MySpace bu açıkları kendi kendilerine keşfedemedi ve dışarıdan aldıkları uyarı sonucunda sorunu fark edebildi. Bu da tehlikenin boyutunu gösteriyor. Gerçekten fotoğraflarının ve bilgilerinin sızmasını istemeyen kullanıcıların, bunları sosyal ağlara yüklerken 2 kere düşünmelerinde yarar var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

facebookta sadece beni gerçekten bulmak isteyen çok eski arkadaşlar bulsun diye adım soyadımdan başka hiçbir kişisel bilgim yok.. tabi bir de e posta adresim var üyelik için verdiğim... aslında uzun süre ilgilenmedim hiç ama gerçekten insanların buluşma noktası haline gelmiş, adeta bu konuda bir standart olmuş durumda facebook. ki işe de yaradı... başka nasıl 13 senelik ilk okul arkadaşlarımı bulabilirdim bilmiyorum.. bulmayı istemek veya istememek de ayrı mesele tabi...

facebook, üye oldumi hemen çktım.
sevmediğin, önermediğim bi site.

Malesef facebookta başkaları tarafından görülmesi istenmeyen kişisel bilgileri görmemizi sağlayan bir yığın internet sitesi mevcut.Benim kanaatimce facebooktaki gizli bilgileri görmemizi sağlıyan sitelerde facebookun parmağı var ya da facebookun kendi kurup sahibi olduğu siteler.Bu da o siteyi daha cezbedici hale getiriyor gibi geliyor bana.

Sen de yorum yaz