İşte Facebook'un dev veri merkezi!

Facebook'un inanılmaz veri merkezini hiç merak ettiniz mi? İşte fotoğraflarla Facebook'un "sarayı!"

Facebook'un Oregon veri merkezi görüntülendi!
Dev veri merkezi, az sayıdaki çalışanıyla dikkat çekiyor

Facebook'un Prineville'deki 30 kilometre kareden geniş bir alana yayılan dev tesisleri, sosyal ağın 800 milyon etkin kullanıcısına kesintisiz ve hızlı bir hizmet sunabilmek için durmadan çalışıyor. Ancak bu sunucuları işletmek için sadece 55 kişinin çalışması yetiyor. Bu kişilerin yarısı ise güvenlikle ilgileniyor. Silikon Vadisi devi Facebook'un Oregon'daki "Kuzey Amerika'nın Tibet'i" olarak bilinen Prineville'a gelişinin, şehri büyük ölçüde etkilediği de kesin.

Ssosyal devin Oregon'daki evinden bazı fotoğraflar geçtiğimiz günlerde internette yayınladı. Facebook'un nasıl bir ortamda işlediğini, sunucularını ve fazlasını merak ediyorsanız, galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Facebook'un Oregon'daki dev mekanı fotoğraflarla galerimizde!

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Eminim o kilo metre karelerce tesisi 800 milyon facebook kullanıcısı sadece ilk okul arkadaşlarını bulsun veya sanal çiftliklerinde patates biber yetiştirsin diye kurmamışlardır. ileride o merkezden neler çıkacak neler kim bilir? belki windows ve apple'a rakip kendi işletim sistemlerini bile piyasaya sürebilirler. O kadar yatırım sadece bir web sitesi için olamaz

facebook un bugün 750 milyondan fazla kullanıcısı var...işletim sistemi icat etmesine gerek yok bence...reklam gelirleri ve amazon gibi şirketlerle anlaşmış olmaları onlara yeterde artar bile..:)

sadece resimleri 80 küsur milyar olan bir siteden bahsediyoruz ve tabi ki ilk yorumu yayınlanan arkadaşa katılıyorum, çok doğru bir şey söylüyosun, zaten yavaş yavaş masaüstü yazılımlar çıkartmaya da başlıyor, belli mi olur ilerde google ile bir anlaşma yapıp, bir bakmışsınız, facebook menülü chrome işletim sistemi ;)

"facebook un bugün 750 milyondan fazla kullanıcısı var...işletim sistemi icat etmesine gerek yok bence...reklam gelirleri ve amazon gibi şirketlerle anlaşmış olmaları onlara yeterde artar bile..:)"

Zaten sosyal ağlar internet ortamının işletim sistemleri sayılabilirler. İnternette geçirdiğimiz zamanın bir kısmını hemen hemen her internet kullanıcı bir sosyal ağda gündelik olarak harcıyor. Bu durumda sosyal ağları potansiyel medya gücü haline getirmeye devam ediyor!

Nereden nereye bağlayalım olsun bitsin bu iş! :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir