İşte İlk Klavyesiz Chrome OS Tablet

Tablet noktasında iPad'in artık çok ciddi bir rakibi var: Chrome OS nihayet tabletlere geldi! İşte ilk örnek...

  • Ercan Uğurlu
İşte ilk klavyesiz Chrome OS tablet

İlk dokunmatik ekranlı Chromebook'u görmemizin üzerinden çok zaman geçmeden, bu platform için yeni bir form daha ortaya çıktı. Artık Chrome OS platformu farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Bunlardan biri de ilk kez görülen fiziksel klavyesiz bir ortamda, tablet ortamında oluyor. Acer tarafından tanıtılan yeni tablet, Chrome OS işletim sistemini kullanıyor.

Acer Chromebook Tab 10 olarak tanıtılan ilk Chrome OS işletim sistemli tablet olan bu cihaz, önemli bir noktaya parmak basıyor. Tablet alanında önemli bir pazar payı bulunan Apple ve Samsung'a büyük bir gözdağı veren şirketin, böylece yeni bir işletim sistemiyle pazara yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Acer Chromebook Tab 10, 9.7 inç boyutunda bir ekrana sahip. 2048x1536 QXGA çözünürlüklü IPS ekranıyla geniş bir renk skalası sağlayan tablet, Bluetooth üzerinden dilendiği takdirde bir klavye ile eşleştirilebiliyor. Chrome OS ile çalışan tablette ayrıca Wacom EMR kalem de yer alıyor. Bununla öğrencilere yönelik olarak hazırlanan Chromebook Tab 10, not almak için ideal bir cihaz oluyor.

Peki, Acer Chromebook Tab 10'un teknik özellikleri nedir?

Acer Chromebook Tab 10 teknik özellikleri

Acer Chromebook Tab 10, çift çekirdekli Cortex-A72 ve 4 çekirdekli Cortex-A53 yongasetinden oluşan OP1 işlemci ile donalı geliyor. Cihazda 4 GB RAM, 32 GB eMMC depolama sürücüsü, 802.11ac Wi-Fi bağlantısı ve Bluetooth 4.1 bulunuyor. Yine Chrome OS'li tablette USB-C Gen 1 desteği de mevcut.

Acer Chromebook Tab 10, Chrome OS işletim sisteminde çalışıyor, ancak Google Play Store desteği tablette atlanmıyor. Böylece kullanıcılar bu tablet üzerinden milyonlarca Android uygulamasından yararlanabiliyorlar, tablete indirebiliyorlar.

Öğrenciler düşünülerek hazırlanan Acer Chromebook Tab 10, 9 saate kadar pil ömrü sunabiliyor. En azından şirket bunu iddia ediyor. BU sayede öğrencilerin ihtiyacı olan mobil kullanım süresini sağlayabilecek olan tabletin nisan ayında raflarda olması bekleniyor. Acer Chromebook Tab 10 fiyatı ise 329 dolar olarak gösteriliyor.

Acer Kurumsal ve Ayrılabilir Dizüstü Bilgisayarlar, BT Ürünleri Genel Müdürü James Lin, tanıttıkları yeni Acer Chromebook Tab 10 için, "Donanım ve uygulama desteği alanlarındaki gelişmeleri bir arada sunarak daha fazla öğrencinin çok daha anlamlı bir eğitim almasını sağlayacak bir tablet," derken sözlerini şöyle sürdürüyor: "Yeni Acer Chromebook Tab 10, öğrencilerin etrafındaki dünyayı anlamak için yeni yollar keşfetmesine destek veriyor."

Acer Chromebook Tab 10, ince yapısı ve taşınabilir tasarımı sayesinde sınıfta rahatça taşınabiliyor ve kesintisiz eğitim için birçok yere götürülebiliyor. Bu da, elleri büyük olmayan küçük çocuklar da dahil çok daha geniş bir öğrenci kitlesinin cihazı kullanabilmesi ve kullanışlı dokunmatik ekranda derslerini yakından izleyebilmesi anlamına geliyor.

Artırılmış Gerçekliğe Destek Vermesi Planlanıyor

Acer Chromebook Tab 10, öğrencilerin Expeditions AR ile yepyeni eğitim deneyimleri yaşamasını sağlamak için yakın gelecekte Artırılmış Gerçekliğe (AR) de destek verecek. Google'ın AR teknolojisi olan Expeditions AR, sınıfın haritasını çıkarıp içine 3D nesneler yerleştirebiliyor. Öğrenciler biyoloji, coğrafya ve astronomi gibi konuları bu nesneler sayesinde daha kolay kavrayabiliyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play