İşte internetin doğduğu oda!

İnternetin doğduğu odaya küçük bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? İşte her şeyin başladığı yer!

İşte internetin doğduğu oda!

İnternetin tam olarak nerede başladığını söylemek zor. Ancak yukarıda gördüğünüz yeşil boyalı oda, ilk ARPANET'in kurulduğu odaydı. Bir ağ üzerinden gönderilen ilk mesaj, bu odadan Standford üniversitesindeki bir başka birime iletilmişti.

Kleinrock Center for Internet Studies'in bilgisayar bilim adamı Leonard Kleinrock, bu makinenin internetin ilk nefesini alan, onun ilk sözlerini konuşan cihaz olduğunu söylüyor. Aynı merkez, bugün birkaç araştırma projesini devam ettiriyor ancak merkezdeki bu oda, 1960'lardaki tüm ihtişamıyla korunuyor.

Kleinrock, MIT'in yüksek lisans öğrencisiyken "packet switching" teorisini geliştirmişti. Teori, verileri paketlere ayırıyor ve ağ üzerinden gönderip almayı tarif ediyordu. İnternetin doğmasını sağlayan bu teknoloji, ABD Savunma Bakanlığı'nın da ilgisini çekmişti.

Daha sonra APRA, bu tür bir ağ için pilot program geliştirmek üzere çalışacak bir takım arayışlarına başladı. İlk router sayılan Interface Message Processor (IMP), bu iş için uygun görülen Bolt Beranek and Newman (BBN) mühendisleri tarafından geliştirildi. Ağın ilk birimi UCLA'ya yerleştirildi. Kleinrock'un da katıldığı fakülte, sistemi test etmek ve çeşitli deneyler düzenlemekle sorumlu tutuldu. Kleinrock'un takımı, varolan altyapı üstünden, yani telefon hatları üzerinden mesaj gönderebilen bir ağ geliştirmişti.

Eli hep onun üstünde

Kleinrock, hikayesini anlatırken IMP'den hiç ayrılmadığını, bir elinin hep onun üzerinde olduğunu söylüyor.

29 Ekim 1969'da 3420 Boelter Hall'da toplanan bir takım, Stanford Research Institute'a ilk mesaj olan "LOGIN"i göndermeye çalıştı. Ancak sistem ilk iki harfi gönderdikten sonra kilitlendi. Dolayısıyla internet üzerinden gönderilen ilk mesaj, "LO" oldu.

Yaklaşık bir saat sonra şansını tekrar deneyen takım, bu kez başarılı oldu. Dört birim, Aralık 1969'da UCLA, Stanford Research Institute, University of Utah ve Santa Barbara'daki University of California'ya kalıcı olarak yerleştirildi. IMP'lerin sayısı 1975'de 57'ye, 1981'de ise 213'e ulaştı.

Kleinrock, proje üzerinde çalışanların, yaptıkları işin tarihi önemini bilmediklerini ve anlamadıklarını söylüyor ve ekliyor: "Ne yaptığımızı bilmiyorduk." "Bir fotoğraf bile çekmedik." Ağ büyüdü büyümesine, ancak gerçek anlamda büyümeye başlaması, 1972'de e-postanın icadıyla oldu.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler...

İlkmesaj lo olmuş buna çok güldüm :) yazı için teşekkürler.

İnternet üzerinden gönderilen ilk mesaj "LO"

Bizde de olsa la olurdu lan kısaltması :)

@08 Mar 2014 12:55 önce lan açılımını öğren sonra bence yorum yap türkçede lan olmaz

@08 Mar 2014 12:55 slm napıyon

İlk mesajı Mahmut Tuncer atmış olabilir. :)

@08 Mar 2014 13:12 çok komiksin (!)

Kesin mahmut tuncer de ordaydı ??

1972de e-postanın icadı demişsiniz.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir