İşte iPhone 6S'in parçalarının maliyeti!

Bir iPhone 6S'in içerisindeki tüm parçalar, Apple'a toplamda ne kadara maloluyor? Hesaplandı!

İşte iPhone 6S'in parçalarının maliyeti!

iPhone'ların bileşenlerinin maliyetinin satış fiyatının çok altında olduğunu biliyoruz. Ancak yapılan incelemeler, iPhone 6S'in şimdiye kadarki en pahalı iPhone olduğunu gösterdi.

Bank of America Merrill Lynch tarafından yapılan hesaplamalar, iPhone 6S'in tüm bileşenlerinin tahmini maliyetinin 234 dolar olduğunu ortaya çıkardı. Bu maliyetin 127,2 doları yarıiletkenlerden, 73,8 doları bileşenlerden ve kalan 33 doları diğer parçalardan oluşuyor.

Parçalara tek tek baktığımızda radyo alıcısının 36 dolar, yeni A9 işlemcinin 25 dolar, çeşitli sensörlerin (parmak izi, NFC vb.) 22 dolar, 64GB'lık flaş bellek yongasının ise tahminen 20 dolar olduğunu görüyoruz. Ekran, kamera ve pil gibi bileşenlerin maliyeti ise 73 dolara ulaşıyor.

Bankaya göre iPhone 6S'in tüm bileşenlerinin 234 dolarlık toplam maliyeti, önceki tüm iPhone'lardan fazla. Apple, iPhone'u çok daha pahalıya, 749 dolara (yurtdışı fiyatı) satıyor, ancak bu fiyata geliştirme, birleştirme ve dağıtım masraflarının da dahil edildiğini unutmamak gerekiyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Birleştrilme masrafı yok zaten. Çinde bir sürü yarı köle çalıştırıyor. Telefon başı 2 dolar işçiliği var. En fazla 500 dolardan satılmalı.

ayağımız alışsın diye maliyetine versin

Zorlasak ederi taş çatlasa oda 1200 bilemedin 1500 tl olan telefona yurtdışında 2500 tl, Türkiyede 3900 tl gibi bir fiyat biçiliyorsa şayet ben burda art niyet ararım arkadaş o donanıma sırf ios optimize çalışıyor diye o kadar para verilirmi hakediyormu ? Apple fan boyları sövmesinler hiç kusura bakmayın objektif yaklaşın biraz kısıtlılıkta zirve yapmıştır apple sene olmuş 2015 hala bluetoothla dosya alıp veremiyorsun aynı marka telefon vs olmazsa varmı böyle bir saçmalık?

@SonKraLL kardes sen nerede yasiyorsun? Apple diye kafayi mi yediniz siz! Once her konuda fahis fiyatlarla yasadigin ulkenin durumuna bir bak da ondan sonra tum telefonlarin fiyatlarina bakarsin! Bos bos muhabbet yapiyorsunuz!

@22 Eylül 2015 18:52 sen hangi ülkenin vatandaşısın ? elektronik eşyalarda yurt dışına çıkan paralara bak önce geldiği fiyata satılsa ne olur Ülkemiz 1 kuruş kazanmıyorsa

@SonKraLL Android kullanıyorum Blutoothla dosya alıp vermemi biraktiğima bir sene oldu, onun yerine shareit çıktı, apple'de de zaten o var kardeşim zamanla beraber biraz sen de ilerle

Apple sadece donanımı değil bununla tek şekilde bütünleşik çalışan yazılımını da satıyor. bunu da unutmayın...

@22 Eylül 2015 14:41 o nedenle mi trojanı yediler... hemde yıllardı...

Türkiye kısmı: maliyet 0 dolar , vergi 234 dolar iphone başına :D ama duble yolumuz var nabeeerrrr!

@22 Eylül 2015 15:03 sadece burası teknoloji sitesi deil her yerde sizin gibi siyasi yorumlar yapanlar var. Surda diğer sitelerden siyasetten kaçmışız ama sizin gibiler yüzünden bıktık artık

Maliyeti 700tl turkiyede satışı 3000tl. Alanları tebrik ediyorum.

Yazık, hala kazık...

Çünkü panpa bu ayfon

emmoğlu pc tamircisi ayfon toplanır es altı toplanır ..... sanki telefon toplayacaz ya?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir