İşte Microsoft'un akıllı gözlüğü HoloLens!

Windows 10 tanıtımında, en az onun kadar ilgi çeken büyük bir sürpriz ortaya çıktı: İşte HoloLens!

  • Ercan Uğurlu
İşte Microsoft'un akıllı gözlüğü HoloLens!

Microsoft, hakkında uzun zamandır konuşulan Windows 10 işletim sistemini dün düzenlediği etkinlikte tanıttı. Ancak etkinlikte en az Windows 10 kadar konuşulan bir başka yeni ürün de Microsoft'un akıllı gözlüğü HoloLens oldu. Son dönemde birbiri ardında görmeye başladığımız ancak yaygın kullanıma geçilmesi için henüz süre bulunan akıllı gözlüklere şimdilik son noktayı koyan Microsoft, HoloLens'te bizleri VR (Sanal Gerçeklik) ve AR (Arttırılmış Gerçeklik) dünyayla tanıştırıyor.

Oculus Rift'e göre daha minimal bir tasarıma sahip olan HoloLens, Microsoft'un tanıtımda gösterdiği üzere sanal gerçekliği ve arttırılmış gerçekliği aynı potada eritebilen bir cihaz. Gözünüzün önüne holografik görüntü taşıyabilen gözlük, böylece baktığınız yönde sanal bir dünya yaratabiliyor. Arttırılmış Gerçeklik noktasında ise bu sanal dünyadaki objelerle direkt etkileşimde bulunabiliyorsunuz. Gözlüğün kullanılabilmesi içinse herhangi bir telefon veya PC bağlantısına ihtiyaç yok; yalnızca gözünüze takıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz.

Microsoft, HoloLens üzerine çalışmayı sürdürüyor ve çıkış tarihiyle ilgili henüz net bir bilgi yok. Ancak heyecan yaratan bir ürün olduğu aşikar. Her ne kadar şu an Microsoft'un iddiada bulunduğu işlevlerin ne kadarlık kısmını tam anlamıyla yerine getirebildiği konusunda şüpheler olsa da, tamamlandığında iyi bir ürün olacağını düşünüyoruz.

Microsoft HoloLens'e daha yakından tanımak için, videomuzu izleyebilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Dünden beri bu haberi bekliyordum, proje ne zaman tamamlanacak bir bilgi var mı ?

müthiş harikülade. parası olanlar (yani benim gibiler) ürünü kullanırken, parası olmayanlar(yani çoğu kişi gibi) sadece izleyecekler.

@22 Oca 2015 13:14 adam burada serzenişte bulunmuş anlayana tabi. herkeste eksilemiş. ürün parası olana maalesef demek istemiş. hem adam yalanda dememiş parası olmayanların maalesef kullanamayacağını belirtmiş yalan mı bu yada hakaret mi?

@22 Oca 2015 13:14 eksileyenler fakir herhalde? :):)

@22 Oca 2015 13:14 sen bunu kullanırken biz free enerjıyı bulup hepınızın saltanatına sonvereceğiz :D

@22 Oca 2015 15:26 İyi de bunu yazığında altına da açıklamasını yazsa daha iyi olur. Sonuçta yazı diliyle kinaye de yapılabildiği gibi adam salatalığın teki olup bu yazıyı bilerek (ne kadar bilmek denirse) de yazmış olabilir. Bu işlere dikkat etmek Lazım

Bu çıktığında çok farklı kullanım alanları olur akla bile gelmiyen.

@22 Oca 2015 13:20 Dünyada geleceği yazanlar da var o yazıları eğip büküp başka amaç için kullananlar da malesef var...

İnanılmaz bir şeye benziyor. Tam Microsoft 'un işi bitti derken bunu çıkarıyorlar. Vay anasını!

Mükemmel bir şey.

Bi Google Glass dedikleri bir gözlük vardı, cücükmüş la o ahahasdfghjk Bütün cihazlarımda Microsoft hizmetlerine ve Windows'a geçiyorum. Gelecek MS tarafından yazıldı. Kabul edelim.

@22 Oca 2015 13:44 adini da microsoftoglu yap tam olsun be tosun

Microsoft gibi firmaya da bu yakışırdı heleki bu daha ilk versiyonu adamlar resmen yeni bir çağa merhaba dediler.resmen bilim kurgu filmlerinden çıkıp geldiler.şimdi elmacılar vd dandroidciler atlar bizim google glassımız var diye onunda nd olduğu ortada bi hlta yaradığı yok ma Microsoft yapmış abi bu olmuş işte. Not: Elmacılar hep Windows çalıntı diyordu inş buna benzer Bi şey yaparlarda onları goruruz

@22 Oca 2015 14:51 Bir ürün tanıtılınca neden herkes diğerlerine böyle bir savunmaya geçer anlamıyorum. Asıl bu sizin uydurduğunuz "fanboyluk" lafına girer. Bence her markanın kendine özgü başarıları var. Ben Apple kullanıcısı olarak, Apple ın her ürününü taktir ediyorum. Samsung'un ise Kameralarını ve akıllı TV lerini tercih ediyorum. Microsoft tan ise surface çok ilgimi çekmişti ve almıştım, aynı şekilde bu hololens de devrim niteliğinde bir ürün ve çıktığında satın alıcağım ilk cihaz. Fakat Samsung veya Microsoft bir ürün tanıttığında "ay elmacılar nerde, dandroidçiler öldü" gibi yorumlar düşünemediğinizi gösteriyor. Az önce dediğim gibi, ben hem imac, hem de surface kullanıyorum ve her birinin kendine özgü artıları var.

Geleceği yazdılar resmen helal olsun bilim kurgu filmi gibi

Bakıyorum da elmacılar kaybolmuş :) Arama motorcularını saymıyorum bile :) Gidin o takozlara binlerce lira verin siz. Bak burada adamlar nelerle uğraşıyor.

@22 Oca 2015 15:54 adamar uğraşıyor sen de Oturuyorsun.

Bu haberin manşet yapılması ve uzun süre manşette kalması lazım bence. İnsanlar bunları görsünler öğrensinler. Bükülen metalleri değil. GERÇEK Teknoloji BU işte.

Tek elle kullanılabilecekmi?

@22 Oca 2015 17:34 Kötü anlamda yazdıysan sende hiç haysiyet ,gurur vs yok bu gibi bir ürünü de kullanmayı değil görmeyi haketmiyorsun. Yok normal anlamda yazdıysan O kadarını da düşünmüşlerdir artık.Anpute olimpitları bile olduğuna göre insanlar artık o gerçekleri de göz önüne alıyorlar demektir.

Bu gözlükle apple ve android'in arasındaki bağlantıyı nasıl kurdunuz bilmiyorum.Tebrik ediyorum hepinizi...

Adam imac ve surface aynı duyor ya yarış atıyla eşeği karşılaştırıyor gibi. Surface taplet olmasına rağmen adam applen en üst cihazını onla kıyaslıyor.helal sana Microsoft buda ders olmuştur elmacılara.ipad demikki bi halta yaradığı yok

Sanırsın kendileri bulmuş. Basit kullanıcı.

Tanitim ile gercek kullanim farkli olacak. Boyle bir dunya sunacagani dusunmuyirum. Bes on yilda yerine oturur. İlk iphonun tanitiminda telefon webde akıyordu hani. Ama gercekte traktor performansi. Bu urun de henuz demo seviyesinde. Ancak uc bes yila hayatimiza girer ve cok seyi degistirir tabi bundan cok daha ileri duzeyde bi urun olarak. Ha bu arada hayiflanmiyorum degil. Bizim ırk elektrik faturasını odememek icin elektrik saatini hack etme ve orta cag kafasi ile sacma sapan uc bes ideolojinin pesinde toplumumuzu orta cagda haksetmekte iken ileri toplumlara imreniyorum. Belki biz de Toma ya taş atan genclere kod yazmayi ogretiriz diyemeyecem. Maya tutmuyor ustadım.

İlk yorumu yazana benden cevap bizim ırk olarak kastın ne kardeşim biz bizim insanımıza taş atmayı değil şifreleme teknolojilerini öğretmediğimiz için sorumlu gene biziz bu icatlar teknolojinin sürekliliğini gösteririr üzerinize alınmayın ama bazı bunlardan daha iyi proje hazırlayıp bize destek çıkmayan hatta bize ket vuran insanlar utansın bakın adamlar ne güzel yapıyor biz ise sadece kullanırız.

Sen de yorum yaz