Nesnelerin ve hizmetlerin interneti!

Kullandığımız tüm cihazları internete bağlayacak olan Nesnelerin İnterneti'nin temelleri atılıyor!

Dünyanın yüzde 75'inin internete erişimi olacak

Dünyanın yüzde 75'inin internete erişimi olacak

1 yıl içinde dünyanın yüzde 75'inin internete erişimi olacak

Bu internete bağlı nesnelerin yeni dünyası güçlü büyüme kaydetmeye devam edecek. Amerikan ağ uzmanı Cisco'ya göre, 2020 yılına kadar, veri üretimi ve alışverişi yapan 50 milyar makine ve sensör bulunacak. 2015 yılına kadar da, insanlığın yüzde 75'inin internete erişimi olacak ve altı milyar nesne internete bağlı olacak.

Her ne kadar donanımları yeterince tanımladıysam da, nesneler ve sensörlerinin yanı sıra belirleyici bir başka etken daha var: yazılım... Yazılım sensörden gelen yüksek veri akışını analiz ediyor. Bir dizi belirlenmiş kural temelinde, makinede meydana gelebilecek mekanik arızaları tespit ederek tamire ihtiyaç olup olmadığını, varsa ne zaman gerektiğini belirliyor. Örneğin, sensörler, çalışan cihazların hareket ve titreşimlerini ölçüyor. Yazılım daha sonra bu verileri yorumlayarak makinenin düzgün çalışırken nasıl davrandığını "öğreniyor." Tahrik ünitesinde anında veya kademeli olarak bir dengesizlik oluşması halinde, sensörler diğer hareketleri de ölçüyor. Bir sonraki adımda, sabit kuralları baz alarak ne yapılması gerektiğine karar veriyor. Büyük değişiklikler yaşanması halinde, bir servis teknisyenini e-posta aracılığı ile uyarıyor. Küçük değişiklikler için ise, kısa süre içinde, hatta mümkünse, vardiya sonunda bakım çalışması yapılmasını öneriyor.

Sensörler, nesnelerin dünyası hakkında iç görüler sağlarken yazılım da değişen koşullar karşısında verilecek doğru tepkiyi belirliyor. Örneğin, güneşli havada bir pencerenin açık olması, ufukta bir fırtınanın göründüğü durumlara kıyasla daha az sorunlu bir durumdur. Ancak, bu tür örnekler, sensör teknolojisinin sunduğu potansiyeli tam olarak gözler önüne sermiyor. Şirketler açısından, asıl soruyu bu teknolojiyi nasıl yeni iş fırsatlarına dönüştürebilecekleri oluşturuyor. Nesnelerin interneti de işte tam bu noktada nesne ve hizmetlerin interneti haline gelecek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir