İşte Surface Pro 4'ün sıvı soğutma sistemi!

Microsoft'un yeni Surface Pro 4'ünün içerisindeki yeni sıvı soğutma sistemi, böyle göründü!

Surface Pro 4'ün sıvı soğutması böyle çalışıyor!

Microsoft'un Salı günü tanıttığı Surface Pro 4'ün özelliklerinden bir tanesi, geliştirilmiş sıvı soğutma sistemiydi. Başta önemsiz gibi görünse de Microsoft'un sahnede uzunca bahsettiği geliştirme, Surface Pro 4'ün selefinden çok daha serin kalabilmesini sağlıyor.

Bir önceki nesil Surface, sahip olduğu sıvı soğutma sistemi sayesinde işlemciyi yoğun olarak kullanan görevlerde bile serin kalabiliyordu. Bunun için içi su dolu, at nalı şeklinde bir bakır borudan faydalanılıyordu. Bu boru işlemcinin üzerinden geçiyor ve sıvıyı ısıyla buhara dönüştürüyor, ardından sıvıyı fan kısmına taşıyarak yoğunlaştırıyordu. Bunun ardından sıvı, tekrar işlemciye doğru yolculuğuna başlıyordu. Bu yöntem işe yarasa da, sıcaklık cihazın bir kısmında yoğunlaşmaktaydı.

Surface Pro 4'ünün içini açan bir kullanıcı ise imgur'da paylaştığı fotoğrafla yeni tabletin sıvı soğutma sistemindeki farklılıkları gösterdi.

Kullanıcıya göre Surface Pro 4'te işlemciye temas eden metal tüpün içerisindeki sıvı, kaynayıp buharlaştıktan sonra iki yola ayrılıyor; fana ve kickstand'ın bulunduğu konuma doğru gidiyor. Bu sayede Surface Pro 3'ün aksine, günlük normal işlemlerde fanın çalışmasına gerek kalmıyor. Surface Pro 4, yoğun yük altında kalsa bile ısı, daha eşit dağıtıldığından ve tek bir noktada yoğunlaşmadığından cihaz, biraz daha serin kalıyor.

Microsoft, benzer bir sıvı soğutma sistemini yeni Lumia 950 ve 950 XL amiral gemisi telefonlarında da kullandığını açıklamıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Yoksa Siz hala ipad mi kullanıyorsunuz?

@09 Ekim 2015 13:06 Niye iPad ile kıyasladın ya :D.

benzer sistemler oyuncu notebooklarında da kullanılabilir pekala. soru neden kullanılmadığı.

@09 Ekim 2015 13:29 androidli talblet sistemlerinin gelişmesini beklediler ya da ipad in

Helal olsun tam canavar ms sonunda bi iş başardı. Bu olduktan sonra ne tablet ne pc ne laptop nede ipad hepsi işe yaramaz çöp olmuştur.

@09 Ekim 2015 18:00 Çok çok önce çıkmış olan Surface 3'e bile (Hp,Asus,Lenovo) üçlüsü yeni rakip çıkarabildi. Aradan 3-4 ay geçmeden Microsoft onlara 2-3 yıllık fark attı gene.

Microsoftun kullandığı gelişmiş teknolojiden ve kalitesinden şüphemiz yok zaten ancak fiyatlar çok yüksek.

xzvcx fdsf dsf dsf b

Tıpkı Windows Phone'lardaki gibi Surface'lerde yıllarca dünya genelinde satışa çıkarılmıyor. Bu süreçte tabiki iPad ve Android tabletler piyasada savaşı kazanır. Microsoft hep aynı hatayı yapıyor ilginç olan hiç yaptığı hatadan ders çıkaramayan bir şirket olması.

Surface 4 çıkmadan önce, Lenovo Yoga 3 ile Surface Pro 3 arasında kalıştım. Şimdi Yeni laptop alırsam kesinlikle Surface 4 olacak.

Telefonda sıvı soğutmamı, yok artık.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir