İşte Türkiye'nin internet alışkanlıkları

Türk Telekom, Türkiye'deki bilgisayar kullanıcılarının "internet kullanım haritasını" çıkardı!

İşte Türkiye'nin internet alışkanlıkları

Türk Telekom, Ipsos KMG tarafından 2012 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirilen, Türkiye'de bilgisayar ve internet kullanım detayları ile alışkanlıklarımızı ortaya koyan araştırmanın sonuçlarını yayımladı. Türkiye genelinde 38 ilde yüz yüze gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, ülkemizdeki 19.1 milyon hanenin %52'sinde bilgisayar, %41'inde ise internet bağlantısı mevcut.

Araştırmaya göre, bilgisayarı olan hane sayısı çoğalırken, internet kullanımı da buna bağlı olarak artış kaydediyor. Araştırma verilerinin ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç ise internet kafelerden internete bağlanmanın gözle görülür şekilde düştüğü. Türkiye'deki internet kullanıcıları internete daha çok evden bağlanırken hanelerde en çok tercih edilen internet bağlantısı ADSL olarak gözlenmiştir.

Araştırma, internet kullanıcılarının cinsiyet ve kullanım alışkanlıklarını da ortaya koyuyor. Türkiye'deki internet kullanıcıların yüzde 60,9'u erkek, 39,1'i ise kadın. İnternet kullanan hanelerin yüzde 87'si interneti sörf yapmak amacıyla kullanırken, Facebook'a girmek ikinci sırada yer alıyor.

İki evden birinde bilgisayar var

İletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, Türkiye'nin internet kullanımı haritasını çıkardı. Türk Telekom adına Ipsos KMG tarafından Türkiye profilini yansıtan, 38 ilde 15.000 üzeri hane ile yüz yüze görüşmelerle gerçekleştirilen çalışma, ortaya ilginç sonuçlar çıkardı.

Buna göre Türkiye'deki 19,1 milyon hanenin yüzde 51,7'sinde yani yaklaşık 9,9 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. Tüm hanelerin yüzde 34,6'sında masaüstü, 20,6'sında dizüstü bilgisayar bulunuyor. Hem masa üstü hem de dizüstü bilgisayar bulunan hane sayısı ise yüzde 4,2. Yeni nesil bilgisayar ürünleri olan netbook (%0,7) ve tablet (%0,2) bulunurluğu ise hayli düşük.

İnternete evden bağlanmayı seviyoruz

İnternete evden bağlanmayı seviyoruz

Araştırma sonuçlarının ortaya koyduğu başka bir gerçek de evlerdeki bilgisayar sayısı ve buna bağlı olarak evde internet kullanımının artış göstermesi. İnternet kullanımında evden bağlanma oranı 2010 yılında % 58 iken, 2012 yılında bu rakam %66'ya ulaştı. Geçmiş yıllarda Türkiye'deki internet kullanım alışkanlıklarında önemli bir yer tutan internet kafelerden internete bağlanma oranı ise düşüş gösterdi.

ADSL'i tercih ediyoruz

2010 yılında 7 – 65 yaş arası nüfusun %43'ü olan internet kullanıcısı oranı 2012 yılında artış göstererek %45 oldu. Türkiye'deki hanelerin %31.2'si ADSL bağlantısını kullanırken 3G modem, kablo ve fiber gibi diğer bağlantı türlerinin sahipliği oranı %9.9 oldu.

İnternet bağlantısına sahip olan hanelerin %96'sı mevcut internet bağlantısını değiştirmeyi düşünmüyor. ADSL bağlantısı olan hanelerin yüzde 74,6'sı yeni bağlantı için yine ADSL'i düşünürken, ikinci sırada fiber geliyor.

Araştırma sonucunda internet bağlantısı olmayan hanelerin internet bağlantısı yaptıracakları zaman tercihlerinin ADSL olacağı bulgusu da çıktı.

Erkekler interneti kadınlardan daha çok seviyor

Araştırma sonuçlarına göre internet kullanıcılarının %60,9'u erkek, %39,1'i ise kadın. İnternet kullanıcılarının %50,9'u ise 18 – 34 yaş aralığında yer alıyor.

En çok sörf yapıyoruz, sosyal paylaşım 2. sırada

İnternet sahibi haneler interneti en çok sörf yapmak (%87) ve Facebook'a girmek (%82) için kullanıyor. Bunu %76 ile e-posta kontrolü, %71 ile yazılı mesajlaşma/chat yapma izliyor. Türk Telekom'un araştırmasıyla ortaya çıkan Türkiye'deki internet bağlantısına sahip hanelerin internet kullanım amaçları ise şöyle:

İnternette gezme/inceleme   %87

Facebook                                %82

E-mail                                     %76

Yazılı mesaj/chat yapma       %71

Müzik/radyo dinleme            %67

Film/video izleme                  %66

Haber/gazete okuma             %61

Görüntülü-sesli görüşme       %59

Sesli görüşme                         %56

Oyun oynama                         %55

Müzik indirme                                   %54

CD-DVD oyunları                    %45

Film/video indirme                %44

TV izleme                               %41

Diğer sosyal medya               %37

E-devlet işlemleri                   %32

Twitter                                               %31

Yazılım indirme                      %29

İnternetten alışveriş               %24

İnternet bankacılığı                %23

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

bu araştırmada mutlaka benim yaptığım anketlerinde katkı payı var var ya öldürdü bu araştırma projesini yürütürken

bu araştırmaya göre verilen kotaların ne kadar yetersiz olduğu ortada.... Video dizi izleyen insanlara 8mbit 50 gb kota ...limitsiz yap sorada ismini..en düşük kota 100 gb olmalı..alt limit günümüz şartlarında en aşağı bu olmalı..8mbitlik hızı 6-7 saat indirim yapsanız zaten doluyor kotanız..sorada 29 gün boyunca 1 mbitle bağlan...malum 3mbit e indirdiler ama herkeste 3 e düşmüyor...

@28 Eki 2012 17:44 interneti boş beleş dizi film oyun sanan sizin gibilere çok bile....

yurtdışında $10 verip MOBİL sınırsız internet alırsınız bizde sabit sınırsız için 5 katını isterler hem de daha yavaş hızda. haliyle türkiyede mobile internet daha da pahalı olduğundan çok kullanan yok.

!!!!! ADSL'i tercih ediyoruz !!!!! Yanlış bir başlık benim fiber internet'e geçme imkanım var da ben mi geçmiyorum bulunduğum ilçede fiber internet hizmeti sağlanmıyor, Türkiye'nin çok az bir kısmında fiber hizmeti var başlık fiber varda sanki ben adsl'İ tercih ediyorum izlenimi yaratıyor alternatif olmadığı için mahkumum tercih hakkım yok.

Ve %100'ü yavaş interneti kullanıyor...

bu ankete inanmıyorum çünkü zamanında arkadaşlarım da anketörlük yapıyordu ve çoğu anketlerde farklı kişilerden isim numara alıp kendisi dolduruyordu. ayrıca interneti boş beleş kullanıyorsunuz diyen arkadaş kendisi ne işle ilgileniyor acaba? Onu geçtim bizim Internet faturasını kendisi mı ödüyor da böyle konuşabiliyor. Isteyen istediği şekilde kullanır. Ben günlük 10gb indiririm bir başkası bir ayda 2gb a bile ulaşamaz ama ikimizde aynı parayı veririz ve bu kimseyi ilgilendirmez. Eğer pahalı Internet karşısında sesinizi çıkarmıyorsaniz o sizin sorununuz. Milleti eleştirirken özgür olduklarını unutmayın.

@29 Eki 2012 09:33 hayatında hiç ipsos kmg ile anket yapmamışsın galiba. eve geldi bizim yanında leptopu var ve bütün görüşme kayıt altına alınıyor. ayrıca arada bir merkezden birileri soru soruyor. eskidendi o anketörleri 20 liraya tut kafasına göre doldursun.

Doğru düzgün fiyata, Fiber istiyoruz..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play